Trapezapolis Antik Kenti

Denizli ilimizin Babadağ ilçesine bağlı Bekirler köyünde bulunan Trapezapolis Antik Kenti ile ilgili gözlemlerimizi aktaracağız.

Trapezapolis Antik Kenti Nerede
Trapezapolis Antik Kenti Nerede

Denizli Trapezapolis Antik Kenti 

İlimizin antik kenti bulunduğu yere gittiğinizde sizde şahit olacaksınız orada bulunan tarih siz kaç asır öncesine götürecektir. Burada bulunan antik kentin kuzeyden güneye doğru uzanan düzlük üzerine kurulduğu ve bunun da coğrafi şartlara göre şekillendiği anlaşılmaktadır. Yüzeyde bazı kalıntılar görmeniz mümkündür. yapılan araştırmalarda bu kalıntıların Bizans ve Roma dönemine ait olunduğu söylenmektedir. Ayrıca yerin altında aydınlatılmayı bekleyen birçok kalıntı mevcuttur. Yeterli araştırma yapılmadığında bu antik kenti aydınlığa kavuşturulamaz. Yıl boyunca yerli yabancı birçok ziyaretçi uğramaktadır.

Trapezapolis Antik Kentine Nasıl Gidilir
Trapezapolis Antik Kentine Nasıl Gidilir

Sonuç olarak bu tarihi kokan ilimize yolumuz düştüğünde burayı ziyaret etmeyi ihmal etmeyiniz.

Trapezapolis Antik Kenti
Trapezapolis Antik Kenti

Trapezapolis Antik Kenti Nerede?

Trapezapolis Antik Kenti, Denizli ilimizin Babadağ ilçesine bağlı Bekirler köyünde bulunur.

Trapezapolis Antik Kenti Nasıl Gidilir?

Denizli-Aydın Karayolu takip edilerek 18 km sonra  Sarayköy’ün Duacılı Mahallesine ulaşılır. Buradan güneybatı istikametinde ayrılan yolda 6 km yola devam ederseniz Babadağ’ın Bekirler Mahallesi’ne ulaşırsınız. Buradan da yaklaşık 2-3 km daha yola devam ederseniz Antik kente ulaşmış olursunuz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here