PAYLAŞ
Kayak Merkezleri

Eminim çoğunuz kışı mevsimi gelince isyan eder. Sabah erkenden kalkıp işe gitmek zorunda olanlar o buz gibi havada yürümede zorlayınca basıyoruz isyanı. Ama gelin biraz kafanızı dinleyin sizi bu kış içinizi ısıtacak birbirinden güzel kayak merkezlerine götürecem. Tam tersi de olabilir. Akdeniz veya Ege bölgelerimizden yaşayan insanlarımız. Kış geliyor ama kar  yüzü görmüyorlar. Kar yere düşene kadar eriyip gidiyor. Bende kar görmek istiyorum pamuk gibi karı elime almak istiyorum. Kara basıp karın gıcırtısını duymak istiyorum diyorsanız buyurun bu kayak merkezleri tam size göre doğru adrestesiniz. Bir hafta on gün izin alıp sevdiklerinize bu kayak merkezlerde doyasıya eğlenebilirsiniz.

Türkiye’de Kış Mevsiminde Gidilmesi Gereken Yerler

Erzurum-Palandöken: Erzurum İl merkezine yaklaşık 10 dakika uzaklığında bulunur. Palandöken İlçe merkezinde bulunan kayak merkezi, sadece ülkemiz için değil Dünya için önemli bir yere sahiptir. 2010 yıllında Dünya Üniversiteler arası Kış Oyunları burada yapılmıştır. Bu yönü ile ülkemiz için bir ilk başarmış oldu. İlçemizde 2000 Seyirci Kapasiteli Buz Hokeyi Salonu, 500 Seyirci Kapasiteli Short Track Salonu, Konaklı Kayak Merkezi, Kayakla Atlama Merkezi ve Palandöken Kayak Merkezi ile uluslararası yarışmalar, hatta kış olimpiyatlarının düzenlenebileceği bir turizm merkezi durumundadır. Palandöken Türkiye’nin en yüksek şehridir. 6 ay boyunca burada rahatlıkla kayak merkezin tadına varabilirsiniz. Bu kayak merkezi 1993 yıllından beri hizmet vermeye devam etmektedir. Sizin de yolunuz düşerse sevdiklerinizle birlikte kışın burada çok güzel bir tatil geçirebilirsiniz.

Palandöken Kayak Merkezi

Bursa-Uludağ:  Ülkemizin en popüler yeri burasıdır. Bursa il merkezine yaklaşık 1 saat uzaklığındadır. Kış tatilinde buraya ziyaretçi akınına uğramaktadır. Sadece yerli ziyaretçiler değil. Yabancı ziyaretçilerde buraya akmaktadır. Özellikle çalışansanız 15 tatide okulların tatil olması ile buraya kısa süreli tatil düşünebilirsiniz.

Uludağ Kayak Merkezi

Kayseri-Erciyes:  Kayseri il merkezine yaklaşık 25 km uzaklıktadır. Sönmüş volkan dapğın üzerinde bulunan Erciyes Kayak Merkezi görmeye değer bir yerdir. Buraya gelen bir daha gelmek istiyor. Konaklama yerleri de bulunuyor. Mart ayına Kadar hizmet veriyor. Buraya gelmişken 60 km uzaklığında bulunan Kapadokya’ya gitmemezlik yapmayın.

Erciyes Kayak Merkezi

Kastamonu-Ilgaz:  Kastamonu Çankırı arasında bulunuyor. Aralık ayında hizmette açılıyor. Mart ayına kadar hizmet veriyor. Burada konaklama merkezleri bulunur. köknar ve çam ağaçların arasında yılan gibi kıvranıp kayak yaptığınızı düşünün. Bunun tadına varamazsınız. En kısa zamanda uğramalısınız.

Ilgaz Kayak Merkezi

Isparta-Davraz:  İl merkezine yaklaşık 26 km uzaklığında bulunur. Burada bulunan kayak merkezleri diğerlerine göre biraz pahalı ama gerçekten değiyor sadece görüntüsü bile insanı büyülüyor.  Tesis saate 4 bin kişi ağırlamaktadır. Burası göller yöresinde bulunur.

Davraz Kayak Merkezi

Bolu-Kartalkaya: Bolu il merkezine yaklaşık 40 km uzaklığında bulunur. 2375 metre yükseklikte bulunan kayak merkezi ile Köroğlu Milli Parkının kalbinde bulunuyor. Bursa da bulunan Uludağ Kayak merkezine alternatif olarak açılmıştır. Aralık ayı en sakin aydır.

Kartalkaya Kayak Merkezi

Kars-Sarıkamış: Sarıkamış ilçemizde her yıl aralık ayında sezonu açılıp mart ayında son bulur. Sarıçam ormanların kapladığı kayak merkezi müthiş manzarası ile sizi büyülemektedir. Buraya kışın yolunuz düştüğünde gelip burada doyasıya kayak merkezinde kayabilirsiniz. Sevdiklerinizle güzel zaman geçirebilirsiniz. Burada konaklama yerleri de mevcuttur.

Sarıkamış Kayak merkezi

Antalya-Saklıkent: Antalya deyince hepimizin aklına hemen yaz turizmi gelmektedir. Plaj, deniz ve kum gibi… ama sizi bu sefer il merkezine 45 km uzaklıkta 2750 metre yükseklikte bulunan Saklıkent Kayak merkezine götürecem. Burası gerçekten mükemmeldir. Antalya da t-shirt ile gezerken burada kayak merkezine geliyorsunuz. İlimizin turizm zenginliği ile ne kadar övünsek azdır.

Saklıkent Kayak Merkezi

Gümüşhane-Zigana:  Gümüşhane il merkezine yaklaşık 40 km uzaklıkta bulunan bu kayak merkezi Karadeniz bölgemizin en güzel kayak merkezlerinden biridir. Aralık-Nisan ayları arasında hizmet eden bu kayak merkezine yolunuz düşerse mutlaka gelmelisiniz.

Zigana Kayak Merkezi

 

2 YORUMLAR

  1. Ben 10 gün önce Uludağ ‘a gitmiştim. Çok kalabalıktı. Ama cok guzeldi hele kayak merkezinden yukarıdan aşağıya doğru kaynak çok lezzetlidir.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen, Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı giriniz