Kayak Merkezleri

Eminim çoğunuz kışı mevsimi gelince isyan eder. Sabah erkenden kalkıp işe gitmek zorunda olanlar o buz gibi havada yürümede zorlayınca basıyoruz isyanı. Ama gelin biraz kafanızı dinleyin sizi bu kış içinizi ısıtacak birbirinden güzel kayak merkezlerine götüreceğim. Tam tersi de olabilir. Akdeniz veya Ege bölgelerimizden yaşayan insanlarımız. Kış geliyor ama kar  yüzü görmüyorlar. Kar yere düşene kadar eriyip gidiyor. Bende kar görmek istiyorum pamuk gibi karı elime almak istiyorum. Kara basıp karın gıcırtısını duymak istiyorum diyorsanız buyurun bu kayak merkezleri tam size göre. Bir hafta on gün izin alıp sevdiklerinize bu kayak merkezlerde doyasıya eğlenebilirsiniz. İşte o yerler…

Türkiye’de Kış Mevsiminde Gidilmesi Gereken Yerler

1-Erzurum-Palandöken

Erzurum İl merkezine yaklaşık 10 dakika uzaklığında bulunur. Palandöken İlçe merkezinde yer alan kayak merkezi, sadece ülkemiz için değil Dünya için önemli bir yere sahiptir. 2010 yıllında Dünya Üniversiteler arası Kış Oyunları burada yapılmıştır. Bu yönü ile ülkemiz için bir ilk başarmış oldu. İlçemizde 2000 Seyirci Kapasiteli Buz Hokeyi Salonu, 500 Seyirci Kapasiteli Short Track Salonu, Konaklı Kayak Merkezi, Kayakla Atlama Merkezi ve Palandöken Kayak Merkezi ile uluslararası yarışmalar, hatta kış olimpiyatlarının düzenlenebileceği bir turizm merkezi durumundadır. Palandöken Türkiye’nin en yüksek şehridir. 6 ay boyunca burada rahatlıkla kayak merkezin tadına varabilirsiniz. Bu kayak merkezi 1993 yıllından beri hizmet vermeye devam etmektedir. Sizin de yolunuz düşerse sevdiklerinizle birlikte kışın burada çok güzel bir tatil geçirebilirsiniz.

Palandöken Kayak Merkezi

2-Bursa-Uludağ

Bursa’da yer alan Uludağ kayak merkezi ülkemizdeki en tanınmış kayak merkezlerinden biri olma özelliğine sahiptir. Uludağ kayak merkezi Bursa’nın güney batı bölümünde Fatintepe ve kuşaklıkaya tepeleri üzerinde kurulmuştur. Ülkemizin en önemli kayak merkezlerinin başında gelen Uludağ kayak merkezi 11338 hektarlık bir alana sahiptir. Uludağ kayak merkezinde kayak sezonu Aralık ayının ilk haftalarında başlayıp Nisan ayının ortalarında bitmektedir. Uludağ kayak merkezinde çok sayıda otel ve pansiyon bulunmaktadır. Buraya sevdiklerinizle birlikte gelip harika bir kış tatili yaşayabilirsiniz.

Uludağ Kayak Merkezi

3-Kayseri-Erciyes

Kayseri merkez Melikgazi ilçe sınırında bulunan Erciyes Kayak Merkezi, 3916 metre yüksekliğindeki Erciyes Dağı’nda yer alan harika bir kayak tesisidir. Sönmüş volkan dağın üzerinde bulunan Erciyes Kayak Merkezi görülmeye değer bir yerdir. Buraya gelen bir daha gelmek istiyor. Aralık-Mart arasında hizmet veren kayak merkezinde birçok konaklama yeri bulunmaktadır. Buraya gelmişken 60 km uzaklığında bulunan Kapadokya’ya gitmemezlik yapmayın.

Erciyes Kayak Merkezi

4-Kastamonu-Ilgaz

Kastamonu-Çankırı arasında bulunuyor. Aralık-Mart arasında hizmet vermektedir. Burada çok sayıda konaklama merkezleri bulunur. köknar ve çam ağaçların arasında yılan gibi kıvranıp kayak yaptığınızı düşünün. Bunun tadına varamazsınız. En kısa zamanda sevdiklerinizi yanınıza alıp buraya gelip kayak keyfini yaşayın.

Ilgaz Kayak Merkezi

5-Isparta-Davraz

Isparta İl merkezine yaklaşık 26 km uzaklığında bulunur. Burada bulunan kayak merkezleri diğerlerine göre biraz pahalı ama gerçekten verilen hizmette değmektedir. Sadece görüntüsü bile insanı büyülemeyi başarmaktadır. Tesis, saate 4 bin kişi ağırlamaktadır. Göler yöresinde bulunan Davraz Kayak Merkezi gezilip görülmeye değer bir yer olduğunu düşünüyoruz.

Davraz Kayak Merkezi

6-Bolu-Kartalkaya

Bolu il merkezine yaklaşık 40 km uzaklığında bulunur. 2375 metre yükseklikte bulunan kayak merkezi, Köroğlu Milli Parkının kalbinde bulunuyor. Bursa da bulunan Uludağ Kayak merkezine alternatif olarak açılmıştır. Aralık-mart ayları arasında hizmet vermektedir. Burada konaklamak için çok sayıda farklı alternatifler bulunur. Sevdiklerinizle birlikte kışın daha eğlenceli geçmesini istiyorsanız burası tam size göre bir yer.

Kartalkaya Kayak Merkezi

7-Kars-Sarıkamış

Kars’ın Sarıkamış ilçesinde bulunan kayak merkezi, aralık-mart ayları arasında hizmet vermektedir. Sarıçam ormanların kapladığı kayak merkezi müthiş manzarası ile sizi büyülemektedir. Buraya kışın yolunuz düştüğünde gelip burada doyasıya kayak merkezinde kayabilirsiniz. Sevdiklerinizle güzel zaman geçirebilirsiniz. Ayrıca burada konaklama yerleri de mevcuttur.

Sarıkamış Kayak merkezi

8-Antalya-Saklıkent

Antalya denilince hepimizin aklına hemen yaz turizmi gelmektedir. Deniz, kum ve güneş üçlüsü canlanmaktadır. Ama sizi bu sefer il merkezin 45 km uzaklıkta 2750 metre yükseklikte bulunan Saklıkent Kayak merkezine götüreceğim. Burası gerçekten insana şaşkınlık vermektedir.  Antalya da t-shirt ile gezerken burada kayak merkezine gelip kayak keyfini yaşıyorsunuz. Saklıkent Kayak Merkezi; genelde ülkemiz, özelde ise Antalya ilimizin turizm zenginliğin bir ispatı niteliğindedir.

Saklıkent Kayak Merkezi

9-Gümüşhane-Zigana

Gümüşhane il merkezine yaklaşık 40 km uzaklıkta bulunan Zigana Kayak Merkezi, Karadeniz bölgemizin en popüler ve en güzel kayak merkezlerinden biridir. Aralık-Nisan ayları arasında hizmet eden bu kayak merkezine yolunuz düşerse mutlaka uğrayın derim. Burada birçok konaklama imkanı da bulunmaktadır.

Zigana Kayak Merkezi

10-İzmir-Bozdağ

İzmir’in Ödemiş ilçesine bağlı Bozdağ Köyünde yer alan Bozdağ Kayak Merkezi 1.700 ile 2.157 metre yükseklikleri arasında kurulmuştur. Bozdağ Kayak Merkezinde kayak sezonu aralık ayında başlayıp mart ayına kadar devam etmektedir. Bozdağ Kayak Merkezinde 3 adet mekanik tesis bulunmaktadır. Bozdağ Kayak Merkezinde gerek acemi kayakçılar için gerekse usta kayakçılar için pistler bulunmaktadır. Ayrıca Bozdağ Kayak Merkezinde konaklama imkanları da bulunmaktadır.

Bozdağ Kayak Merkezi

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz