Vakıflı Köyü Nerede, Nasıl Gidilir?
Vakıflı Köyü Nerede, Nasıl Gidilir?

Musa Dağı eteklerinde yer alan Vakıflı Köyü, Türkiye’nin son Ermeni köyü olarak bilinmektedir. Bu köy son yıllarda daha çok Organik tarımı ile ön plana çıkmıştır.

Hatay’ın Samandağ ilçesine bağlı Vakıflı Köyü, mutlaka gezilip görülmesi gereken bir yerdir. Bu köy, her yönüyle diğer Türk köylerinden ayrılmaktadır. Ülkemizde Ermeni köyü olan tek yerdir. Bu Köy, 35 hane ve 160 kişilik nüfusa sahiptir. Nüfusun hepsi Ermenilerden oluşmaktadır. Burada yaşayan Ermeniler kültürlerini koruyup günümüze kadar gelmişlerdir. Köyde herkes çok iyi Ermenice ve Türkçe konuşmaktadır.

1915 yıllı öncesinde Musa Dağı eteklerinde 7 Ermeni Köyü bulunuyordu. Bildiğiniz üzere 1915 olaylarında Ermeniler Türkiye’de gönderildi. Fakat burada yaşayan Ermeniler, Fransa ve Yunanistan desteğiyle direniş gösterip gitmek istemediler. Daha fazla direnemeyen Ermeniler Yunan gemileriyle  Süveyş Kanalı’ndaki bir kampa yerleştirdiler. 4 yıl boyunca burada hayat süren Ermeniler birçoğu tekrar eski köylerine döndü. 1939 yıllında Hatay’ın ana vatana katılmasıyla bir kısım Ermeni de bu köyü terk edip değişik yerlere yerleşti. Daha sonra 7 köyü olan Ermeniler, sadece bu köyü kaldı.

Köyü popüler yapan başka bir konu ise Organik tarımdır. Organik tarımla yetiştirdikleri portakal başta olmak üzere narenciye ürünleriyle yıl boyunca büyük kazançlar elde etmektedir.

Burada her yıl Kutsal Doğum (Noel / Surp Dzununt), Kutsal Diriliş(Paskalya / Surp Zadig) ve Meryem Ana’nın Göğe Yükseliş Yortusu (Surp Asdvadzadzin) dini törenleri yapılmaktadır. Yolunuz düşerse mutlaka bu törenlere katılmalısınız. Ayrıca köyde harika mimari tarzda inşa edilen bir kilise de bulunur. Bu kiliseyi de mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Harika manzaralı, temiz bir havaya sahip, organik ürünlerin yetiştirildiği ve kültürlerin yaşatıldığı bu tarihi ve turistik köyü mutlaka ziyaret etmenizi tavsiye ederim. Buraya yıl boyunca çok sayıda yerli ve yabancı turist akın etmektedir.

Vakıflı Köyü Nerede, Nasıl Gidilir?

Vakıflı Köyü, Hatay’ın Samandağ ilçesine bağlı bir Ermeni Köyüdür. Samandağ ilçe merkezine yaklaşık 4 km, Yayladağı – Suriye sınırına 30 kilometre uzaklıkta bulunur. Buraya ulaşmak için ilk önce Samandağ ilçesine ulaşmak gerekir. Hatay otogarından kalkan Samandağ servisleriyle Samandağ’a ulaşıp ilçeden kalkan servislerle Vakıflı Köyüne ulaşım sağlayabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here