Vanuatu Gezi Rehberi
Vanuatu Gezi Rehberi

Vanuatu ya da resmî adıyla Vanuatu Cumhuriyeti, yaklaşık 270 bin nüfusuyla Güney Büyük Okyanus’ta yer alan bir ada ülkesidir. Vanuatu, Avustralya’nın 1750 km doğusunda, Yeni Kaledonya’nın 500 km güneydoğusunda, Fiji’nin batısında, Solomon Adaları’nın güneydoğusunda bulunur.

Göz At ;

  1. Port Villa Nerede, Hangi Ülkede ve Nerenin Başkenti
  2. Vanuatu’da Gezilecek 10 Yer
  3. Vanuatu’nun Başkenti Şehirleri ve Bölgeleri
  4. Vanuatu Nerede?
  5. Vanuatu Vizesi İçin Gerekli Evraklar ve Nasıl Alınır?

Harika doğal güzellikleri, muazzam plajları ve adalarıyla yıl boyunca çok sayıda turist çekmektedir. Buraya yolunuz düşerse gezip görmeniz gereken 10 yer belirledik. İşte o yerler…

Port Vila

Port Vila, Vanuatu’nun başkenti ve yaklaşık 34 bin nüfusuyla ülkenin en büyük şehridir. Ülkenin en çok turist çeken şehridir. Oldukça hoş ve eğlenceli bir kenttir. Burada gezip görmeniz gereken birçok doğal güzellik alanı ve tarihi yapı bulunmaktadır. 2. Dünya savaşı sırasında Amerika tarafında işgal edilmiştir. Savaş izleri halla günümüzde görülmektedir. Buraya yolunuz düşerse Yasur Volcano, Vila Market, Vanuatu Ulusal Müzesi, Siri Şelalesi, Erakor Adası, Michoutouchkine ve Pilioko Foundation Sanat galerisi, Independence Park, Waterfront ve Iritiki Adası gibi turistik yerleri gezip görmeden geri dönmeyiniz.

Yasur Dağı

Güney Pasifik’teki Tanna adasına hakim bir noktada yer alan Yasur Dağı, 361 m yüksekliğiyle bölgenin en yüksek yanardağıdır. Bu dağ zaman zaman püskürtülmektedir. En son ocak 2016 yıllında püskürtülmüştür. Bunun sonucunda ortaya nefes kesen manzaralar ortaya çıkmıştır. Dünyanın en erişilebilir aktif volkanına yapılan bu uzun yolculuk size harika gezi keyfini yaşatır. Hayatınızda unutmayacağınız bir anı olarak kalacaktır.

Tanna adası

Ülkenin güneyinde yer alan Tanna adası,  550 km²’lik alanıyla gezilip görülmesi gereken bir tatil adasıdır. İsmini ünlü Tanna kahvesine veren bu adaya gider gitmez sizi Yakel kabilesi karşılamaktadır. Ülkenin en ilginç geleneklerine sahip kabilesidir. Bıçak, balta, tava ve tencere ile süsledikleri bir dans gösterileri bulunmaktadır. Buraya giden herkesi bu dansla karşılamaktalar. Medeniyetten uzak ilkel bir halde yaşayan bu kabileyi ziyaret edip onların yaşam şartları hakkında bilgi edinebilirsiniz. Bunun yanında yine birçok doğal güzelliği keşfedebilirsiniz.

Lelepa Adası

Port Vila’nın Kuzeybatı tarafında yer alan Lelepa Adası, 160 dönümlük arazi üzerinde Tropik yağmur ormanları ve palmiyeler ile çevrili plajları ile görülmeye değer bir cennet tatil adasıdır. Yıl boyunca buraya çok sayıda turist akın etmektedir. Buraya geldiğinizde tarihi mağaraları gezip harika doğal güzellikleri keşfedebilirsiniz. Burada yer alan balık türlerine daha önce hiç görmemiş ve şahit olmamışsınızdır. Port Vila’dan tekne ile buraya çok kısa bir sürede ulaşabilirsiniz.

Ambrym Adası

Pasifikler’deki ada ülkesi Vanuatu’da yer alan Ambrym Adası, üzerinde bulunan yanardağlarla bilinen volkanik bir adadır. Özellikle burada bulunan Marum Yanardağı oldukça dikkat çekicidir. Hatta buraya Cehennemin kapısı olarak da bilinmektedir. Ayrıca lav havuzları yüzünden gündelik yaşam yok denilecek kadar azdır. Buraya genelde adrenalin ve macera seven gezgin uğradığı bir alandır.

Champagne Plajı

Santoron’un kuzeydoğusundaki Hog Limanı köyünün yakınında yer alan Champagne Plajı veya Türkçe ismiyle Şampanya Plajı, Güney Pasifik bölgesinin en iyi plajlarından biridir. Buraya yıl boyunca çok sayıda turist akın etmektedir. Berrak deniz suyu ve kumları oldukça göz kamaştırmaktadır. Buraya gelip deniz, kum, güneş ve eğlencenin keyfini yaşayabilirsiniz.

Pentecost Adası

Vanuatu Takımadaları’nın güneyindeki Pentecost Adası, gezilip görülmesi gereken oldukça ilginç bir adadır. 490 km²’lik alanda yaklaşık 17 bin insan yaşamaktadır. Burada oldukça ilginç gelenekleriyle bilinen ilkel kabileler yaşamaktadır. Buraya gelip bu kabileleri tanıyıp ada üzerinde yer alan doğal güzellikleri keşfedebilirsiniz. Özellikle bu ada üzerindeki doğal güzellikler göz kamaştırmaktadır.

Sualtı Postanesi

Ülkenin başkenti Vila yakınlarındaki Hideaway adası açıklarında yer alan Sualtı Postanesi, 3 metre derinlikte bulunup 2003 yıllında ziyarette açılan dünyanın ilk sualtı postanesidir. Burada sualtı zenginliği tanıtmak amacıyla kurulmuş bir denizparkı müzesi diyebiliriz. Buraya gittiğinizde şehirde satılan su geçirmez kartpostallar ve ve özel olarak üretilen pullar bulunmaktadır. Bunları kullanarak buraya ulaşabiliyorsunuz. Dünyada ölmeden önce mutlaka ziyaret etmeniz gereken bir yerdir.

Espiritu Santo Adası

Espiritu Santo,  3.956 km²’lik alanı ve yaklaşık 40 bin nüfusu ile Adalar ülkesi Vanuatu’nun en büyük adasıdır. Bu ada, bakir doğası ve harika doğal güzellikleriyle bilinmektedir. Yağmur ormanlarıyla çevrili Matevulu Mavi Deliği, doğal güzellikleri gizleyen yeraltı mağaraları, kolay erişime sahip mücevher benzeri Adalar ve 2. Dünya Savaşı’ndan kalma batıklar sizi beklemektedir. Bu adayı asıl popüler kılan ise Şnorkelle dalma, kano, balık tutma ya da yelkencilik gibi aktivitelerdir. Buraya sevdiklerinizle birlikte gelip harika bir tatil keyfi yaşayabilirsiniz.

10  Evergreen Cascades Şelalesi

Pasifikler’deki ada ülkesi Vanuatu’da yer alan Evergreen Cascades Şelalesi, ziyaret edilmesi gereken harika bir doğal güzellik alanıdır. Sadece berrak sularıyla değil aynı zamanda çevresindeki bakir doğası, harika balık havuzları ve çiçeklerle süslenmiş bahçeleri de oldukça dikkat çekmektedir. Buraya yolunuz düşerse bu şelaleye uğrayıp sevdiklerinizle birlikte harika bir tatil keyfi yaşayabilirsiniz.


Bunlar dışında Vanuatu hakkındaki genel bilgileri bir liste halinde size sunmak istiyorum. Şöyle ki;
Vanuatu

Nüfus: 270.470

Başkent: Port Vila

Resmi Dilleri: Fransızca, İngilizce

Para Birimi: Vatu

Bulunduğu Kıta: Okyanusya

Kuruluş Tarihi: 30 Temmuz 1980

Saat Farkı: Vanuatu yerel saati Türkiye saatine göre 9 saat daha ileridir.

Ne Zaman Gidilir: Buraya gitmek için en uygun zaman dilimi Mayıs-Ekim arasıdır.

Vize Durumu: Buraya yapılan seyahatlerde süresi 90 günü aşmayan ziyaretlerde vize gerekmemektedir.

Vanuatu Nerede, Nasıl Gidilir
Vanuatu Nerede, Nasıl Gidilir

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here