Yalova Kara Kilise Nerede, Nasıl Gidilir?

Yalova ili, Çiftlikköy İlçe sınırında bulunan Kara Kilise, M.S 6.Yüzyılda hamam, daha sonra kilise olarak kullanılmıştır.

Günümüzde burada sadece kalıntıları bulunan Helenopolis’ten kalma Kara Kilise adında çok eski bir kilise bulunuyor. Bu kilise daha önce Roma imparatorluğu tarafında hamam olarak kullanılmış daha sonra kiliseye çevrilmiştir. Bu tarihi kilise günümüzde baya tahrip olmuştur. Kilise duvarları üzerinde birçok figür bulunuyormuş fakat günümüzde bu figürler görünmüyor ve fark edilmiyor. Burada yıllar önce kazı çalışmaları yapılmış burada bulunan tarihi kalıntıları İstanbul Müzesine götürüp orada sergilenmiştir. Bu kilise diğer kiliselerden farkı ise yön olarak kuzey-güney eksenindedir.

Kara Kilise Nerede?

Kara Kilise, Yalova’nın Çiftlikköy İlçesine bağlı Sahil Mahallesi, Akasya Caddesi üzerinde bulunur.

Kara Kilise Nasıl Gidilir?

Kara Kilisesi’ne ulaşmak için ilk önce  Çiftlikköy İlçesine ulaşmanız gerekir. İlçe şehir merkezine yaklaşık 5 km uzaklığındadır. İlçeye gitmek için şehir merkezinden kalkan arabalarla ulaşılabilir. ilçe şehir merkezine yakın olduğundan dolayı ulaşımı da rahattır. İlçe diğer önemli il ve ilçelerle komşu olduğundan dolayı önemli bir yere sahiptir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here