2. Beyazıt Külliyesi Ve Şifahane Nerede, Nasıl Gidilir, Giriş Ücreti, Ziyaret Saatleri

Osmanlı Devleti zamanında en önemli şehirlerinden biri olan Edirne’de bulunan II. Beyazıt Külliyesi ve İfahane 1488 yılında Sultan 2. Beyazıt tarafından yaptırılmıştır.

II. Beyazıt Külliyesi hastane, Tıp Medresesi, İmaret, mehterhane, Sıbyan mektebi, misafirhane ve köprü gibi birçok bölümden oluşmaktadır. Külliyenin darüşşifa, tabhane, Tıp Medresesi, cami, imaret ve köprü gibi bölümleri günümüze kadar ulaşmıştır. II. Beyazıt Külliyesi ve İfahane günümüzde Sağlık Müzesi olarak hizmet vermektedir. Selçuklu ve Osmanlı döneminin tıp alanındaki gelişmelerini yansıtan 2.Beyazıt Sağlık Müzesi ziyaret edilmesi gereken yerlerdendir.

Beyazıt Külliyesi Ve Şifahane Nerede

Beyazıt Külliyesi ve Şiahane Edirne İl merkezine bağlı Yeni İmaret Mahallesi’nde yer almaktadır.

Nasıl Gidilir

II Beyazıt Külliyesi ve Şifahanesine toplu taşıma araçları ile ulaşmak için otogarda ya da şehir merkezinden hareket eden 3A ve 1A numaralı minibüsleri kullanabilirsiniz. Özel aracınız ile ulaşmak için ise Edirne il merkezinden E5 karayolu üzerinden Kapıkule istikametine doğru ilerleyip Gazimihal Köprüsünü geçtikten hemen sonra sağa dönüp yaklaşık 500 metre sonra müzeye ulaşabilirsiniz.

Giriş Ücreti

İkinci Beyazıt Külliyesi Sağlık Müzesi girişinde 5 TL ücret alınmaktadır.

Ziyaret Saatleri

İkinci Beyazıt Külliyesi Sağlık Müzesi haftanın her günü 09 00 ile 17.30 saatleri arasında ziyarete açıktır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here