2. Murat Türbesi Nerede, Nasıl Gidilir?

Bursa ilimizin Osmangazi ilçesinde bulunan ve Osmanlı padişahı 2. Murat’ın türbesi ile ilgili bilgileri sizinle paylaşacağız.

Bursa 2. Murat Türbesi

2.Murat Osmanlı devletin en önemli padişahlarından biridir. Osmanlı 2. Murat zamanında güçlenip bir sürü toprak kazanmıştır. Yaşın ilerleyen zamanında tahtı oğlu fatihe bırakmıştır.fakat yaşı küçük olan fatih ülkeyi yönetemeyince tekrar 2. Murat 2. Kez tahta çıkmıştır. Belki de 2. Murat’ı murat yapan Fatihin babası olmasıdır. 2. Murat 1451 yılında Edirne de savaşırken şehit düşmüştür. Ölmeden önce oğluna vasiyet etmiştir. Oğlu babasının vasiyeti üzerine mezarını Bursa’ya getirmiştir. Burada defnedilip türbesini yaptırmıştır. Başka biri vasiyeti ise kubbesinin üstünün açık kalmasıydı. Oğlu bu vasiyeti de yerine getirmiştir. Bunun nedenini yorumlayan oğlu Allah’ın rahmeti sürekli üzerine gelmesi içindir. Türbenin yanında ailesine ait 2 sanduka bulunmaktadır. aynı zamanda aynı yerde aynı isimle cami ve çeşme de bulunmaktadır. 1855 yıllında yaşanan bursa depreminde büyük hasar görmüştür daha sonra onarılmıştır. Sonuç olarak atamız olan ve fatihin babası 2. Murat’ı türbesini ziyaret etmenizi öneririz.

2. Murat Türbesi Nerede?

2. Murat Türbesi, Bursa’nın Osmangazi ilçesine bağlı Muradiye mahallesinde bulunur. Bursa kent merkezine yaklaşık 96 km uzaklıkta bulunur.

2. Murat Türbesi Nasıl Gidilir?

Buraya ulaşmak için ilk başta Osmangazi ilçesine varmanız gerekir. Daha sonra buradan Muradiye mahallesine ulaşabilirsiniz.

2. Murat Türbesi
2. Murat Türbesi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz