Acelle Yaylası Nerede, Nasıl Gidilir?

Sakarya ili Akyazı ilçe sınırında bulunan Acelle Yaylası, gezilip görülmeye değer bir yer olup buraya yıl içerisinde çok sayıda kişi tarafında ziyaret edilmektedir.

Yaylada; Geniş yapraklı ve iğne yapraklı ağaçlardan oluşan bir bitki örtüsü hakimdir. Derenin ortasında  Enişte Deresi geçmektedir. Bu dere üzerinde 60-70 metre uzunluğunda 3-4 metre genişliğinde ve derinliği bilinmeyen bir gölet bulunur. Bu gölet halk arasında Büyük Deniz olarak bilinir. Burada bulunan  gölet, dere ve yeşillik yaylaya ayrı bir renk katmaktadır. Şehrin gürültüsü ve stresinde uzaklaşıp huzur aramak istiyorsanız burayı tercih edebilirsiniz.

Acelle Yaylası Nerede? 

Acelle Yaylası, Sakarya’nın Akyazı ilçesine bağlı Taşburun Köyünde bulunur. Akyazı ilçesine 35-40 km, Sakarya il merkezine ise 70 km uzaklıkta bulunur.

Acelle Yaylası Nasıl Gidilir?

Buraya ulaşmak için 3 farklı seçenek bulunmaktadır. Her yolun çok az bir kısmı asfaltlı olup geri kalanı genelde toprak yoldur. Bu yollara kısaca değinecek olursak şöyle ki;

  • 1.yol: Beldibi, Boztepe, Çatalkaya güzergahını kullanarak buraya ulaşabilirsiniz.
  • 2.yol: Taşburun – Ballıkaya-Taşyatak – Hasyatak köyleri üzerinden buraya ulaşabilirsiniz.
  • 3. yol: Taşburun-Ballıkaya-Taşyatak-Yanık yaylası  güzergahını kullanarak buraya ulaşabilirsiniz.

Acelle Yaylası Konaklama İmkanları

Burada herhangi bir tesis bulunmamaktadır. Burada Restoran, Otel, Pansiyon gibi şeyler yok. Sadece yaz aylarında kamp alanı var burada çadır kurabilirsiniz.

Acelle Yaylası Şenlikleri

Acelle Yaylası her yıl 25, 26, 27 Temmuz tarihlerinde şenlikler yapılmaktadır.

2 YORUMLAR

  1. Bu yaylaya toprak yolla ulaşılıyor olması ülkemiz için ayıptır.Kalacak tesis olmayabilir ama en azından yolunu yap ki hayat gelsin…Tanıtım bile zayıf,ben tesadüfen burayı öğrendim.Teşekkürler.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here