Adada Antik Kenti Nerede, Nasıl Gidilir?

Gül kokulu Isparta ili, Sütçüler ilçe sınırında bulunan Adada Antik Kenti, gezilip görülmeye değer tarihi bir yerdir.

Adada Antik Kenti

Savaşın ve dinin merkezi olan Adada Antik Kenti ülkemizde ayakta kalan antik kentlerin en önemlilerinden biri olma özelliğine sahiptir. Bu antik kentte ayakta kalan çok sayıda tarihi yapı bulunmaktadır. Pisidia bölgesi kentlerinden biri olan Adada Antik kenti MÖ. 7000 yıllarından beri önemli bir kültür merkezi olmuştur. Çevresi çam ve ardıç ağaçları ile kaplı bu antik kent Anadolu’nun en önemli antik kentlerindendir. B antik kentten günümüze akropol, Helenistik Kuleler, açık hava toplantı yeri, Roma Forum, Roma bazilikası, anıtsal çeşme, Bizans Bazilikası, çarşı binası, yönetici sarayı, Roma Dönemine ait Aphrodite Tapınağı, İmparator Trainus Tapınağı, mezar anıtı, tiyatro, Zeus Tapınağı ve İmparatorlar Tapınağı sağlam olarak ulaşmıştır. Tarih, bir gezi için Adada Antik kentini ziyaret etmenizi tavsiye ederim.

Adada Antik Kenti Nerede?

Adada Antik Kenti, Isparta’nın Sütçüler ilçesine bağlı Sağrak Köyünde yer almaktadır. Isparta kent merkezine yaklaşık 90 km uzaklıktadır.

Adada Antik Kenti Nasıl Gidilir?

Isparta-Sütçüler ilçe karayolu üzerinde bulunan Antik Kent, Sağrak Köyüne 2 km uzaklıktadır. Isparta il merkezine 90 km uzaklıktadır. Buraya şahsi aracınızla tabelaları takip ederek ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz