gezilecekyerlercom
gezilecekyerlercom

Adana lafını duyanların aklına ilk gelen Kebap, evet biliyoruz çok lezzetli ama hem kebap yiyip hemde Adana’nın gezilecek görülecek yerlerini ziyaret ederek harika bir zaman geçirip, bu büyük kenti hemen yerini ziyaret edebilirsiniz. Ülkemizin en önemli kültür ve ticaret merkezlerinden birisi olan ve ayrıca tarihi, kültürü ve doğal güzellikleri ile ön plana çıkan bir kenttir.

Adana’ya geldiğiniz zaman, eğer yaz aylarıysa öncelikle sizi çok sıcak bir havanın beklediğini bilmelisiniz. Sıcak havanın üstüne birde Kebap yiyip yola revan olmalısınız. Merkez Sabancı cami, Kazancılar çarşısı , merkez çarşıları ve parklarıyla harika bir kente geldiğinizi hissedeceksiniz. Adana’da nereler gezileceğine dair bilgileri bu sayfadan alabileceğiniz gibi ayrıntılı bilgiye ulaşmak için “Adana Gezilecek Yerler” ya da “Adana’da Gezilecek 10 Yer” isimli makalemize mutlaka göz atmanızı tavsiye ediyoruz.

Adana’da Gezilecek Yerler

Sabancı Merkez Camii : Adana’da Seyhan Nehriinin kenarında yer alan Sabancı Merkez Camii 1998 yılında inşa edilmiştir. Sabancı Merkez Cami Türkiye’nin en büyük camisi olma özelliğine sahiptir.

Adana Taşköprü : Seyhan Nehri üzerinde yer alan Taş Köprü Adana ilinin Seyhan ilçesini ve Yüreğir ilçesini birbirine bağlayan tarihi bir köprüdür.

Adana Merkez Park : Adana Merkez Park şehrin ortasına kurulan ve Adana’yı ferahlatan Seyhan Nehrinin iki tarafına kurulmuş olan bir parktır.

Kazancılar Çarşısı : Adana ili, Seyhan ilçe sınırında bulunan Kazancılar Çarşısı, gezilip görülmeye değer tarihi bir çarşıdır.

Adana Sinema Müzesi : Adana Sinema Müzesi Adana Büyükşehir Belediyesi tarafından Adana’nın eski evlerinden dinlemiş restore edilmesi ile oluşturulmuş ve 2011 yılında düzenlenen 18. Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali kapsamı dahilinde hizmete açılmıştır.

Seyhan Baraj Gölü : Eski Adana’nın 15 kilometre kuzeyine 850 bin dönüm araziyi ve Adana şehrini Seyhan Nehri’nin sebep olabileceği zararlardan kurtarmak amacı ile 1956 yıllında yapılan bir barajdır.

Adana Ulu Camii ve Külliyesi : Adana ilimizin eski şehir bölgesinde yer alan Ulu Camii Ramazanoğlu Beyliği döneminin ünlü beylerinden Halil Bey tarafından 1507 yılında inşa edilmiştir.

Adana Arkeoloji Müzesi : Adana ilinin merkez ilçesi olan Seyhan ilçesinde yer alan Adana Arkeoloji Müzesi Adana’nın ve bütün Çukurova’nın tarihi eserlerinin sergilendiği müzedir.

Adana Atatürk Evi ve Müzesi : Adana ilinde Seyhan Caddesi üzerinde yer alan Atatürk Evi; 19. yüzyılda yapılmış geleneksel Adana evlerindendir. Bina iki katlı çıkmalı, kırma çatılı, kagir bir yapıdır.

Adana Büyük Saat Kulesi : 1882 yılında Vali Abidin Paşa tarafından tamamlanmıştır. Kesme taştan yapılan Büyük Saat Kulesi 32 metre uzunluğa sahiptir. Büyük Saat Kulesi ülkemizin en büyük saat kulesi olma özelliğine sahiptir. Büyük Saat Kulesi Adana’da görülmesi gereken tarihi yapılardandır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here