Afrika'nın En Büyük 15 Şehri
Afrika'nın En Büyük 15 Şehri

Afrika’daki kentsel nüfus son yıllarda hızla artmıştır. Bununla birlikte, nüfusun artması mali, teknolojik ve sosyal düzeyde de yeni fırsatlar yaratmaktadır.

En büyük Afrika şehirlerinin nüfuslarının ve Sosyoekonomik rollerinin analizi…

Lagos, Nijerya-21 milyon

Lagos Eyaletindeki Lagos Şehri, Atlantik Okyanusu boyunca yer alan Nijerya’nın en büyük şehri ve ekonomik başkentidir. Heinrich-Boll-Stiftung (HBS) Vakfı araştırmasına göre, Nijerya Ulusal Nüfus Komisyonu’nun 2014 raporuna göre 21 milyon nüfusuyla dünyanın en hızlı büyüyen 7. şehri. Borgen Projesi, Nijerya nüfusunun yıllık yüzde 2 ila 3’lük bir büyümesini rapor ediyor. Petrol gelirlerine bağımlı diğer eyaletlerin aksine, Lagos Şehrinin ekonomisi üretim, ulaşım, inşaat, hizmet, toptan ve perakende sektörlerine göre çeşitlendirilmiştir. Devlet, ülkenin topraklarının% 0,4’ünü kaplar ve ülkedeki en küçük bölümdür. Yine de Heinrich-Boll-Stiftung Vakfı’nın araştırmasına göre, ülkenin sanayi ve ticari işletmelerinin yüzde 60’ından fazlasını oluşturuyor. Ekonomist tarafından hazırlanan 2015 tarihli bir raporda Lagos eyaletinin yılda 90 milyar dolar mal ve hizmet ürettiği belirtiliyor. Bir ülke olsaydı, Lagos Eyaletinin ekonomisi Afrika’da 7 numara olacaktı ve bu da onu Kenya, Fildişi Sahili ve Gana’nınkinden daha büyük yapacaktı. Lagos Şehri müreffeh olmasına rağmen, 2012 Financial Times araştırması nüfusun üçte ikisinin gecekondu sakinleri olduğunu bildirdi. Suç da şehirde bir sorundur ve Amerika Birleşik Devletleri Denizaşırı Güvenlik Danışma Konseyi (OSAC) buna kritik bir suç derecesi verir. Şehirde adam kaçırma, gasp, araba kaçırma, saldırı, tecavüz, silahlı soygun ve hırsızlık yaygındır.

Kahire, Mısır – 20,4 milyon

Kahire, Mısır’ın en büyük şehri ve başkentidir. Medeniyetin beşiği olarak müjdelenmiştir ve Orta Doğu’da aynı zamanda en büyük şehirdir ve metropolü ile 20,4 milyonun üzerinde bir nüfusa sahiptir. 2014 Nüfus Referans Bürosu raporuna göre, ülke nüfusu yıllık yüzde 2,6 oranında büyüyor. Kahire, şehir verilerine göre Büyük Şehir bölgesinde üretilen ülkenin gayri safi yurtiçi hasılasının üçte ikisi ile Mısır’ın ekonomik merkezidir. Tekstil ve gıda işleme, demir çelik üretimi, tüketici üretimleri kentte istihdam yaratan sektörlerden bazılarıdır. Kahire aynı zamanda turizm, ticaret, finans ve devlet hizmetlerinin canlı bir merkezidir. Ocak 2011 devriminden bu yana, artan gıda ve ilaç fiyatları ve işsizliğin artmasıyla ekonomik büyüme olumsuz etkilendi. Kahire’de suç da bir sorundur ve OSAC bunu yüksek derecelendirmiştir. BM verilerine göre, 8 aşırı nüfuslu gayri resmi yerleşime sahip Kahire bölgesi, uluslararası yoksulluk sınırının altında günlük 2 dolardan az yaşayan büyük nüfusa sahip. Bu yerleşim yerlerinde eğitim düzeyi düşük, yetersiz beslenme yüksek, sağlık sorunları zayıf ve çocuklar arasında birçok hastalık var.

Kinşasa, DR Kongo – 13,3 milyon

Kinşasa, Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nin başkenti ve ülkenin en büyük şehridir. CNN’YE göre Kongo Nehri’nin yanında yer alıyor ve Paris’ten sonra dünyanın en büyük ikinci Fransızca konuşulan şehri. Kinşasa’nın nüfusu 10 milyondan 13,3 milyona kadar çeşitli kaynaklar tarafından tahmin edilmektedir. Dünya Bankası, DRC’NİN nüfusunun 74,88 milyon olduğunu bildiriyor. 2015 Birleşmiş Milletler (BM) Kentsel Nüfus Artış Raporu’na göre Kinşasa’nın nüfusu yüzde 9,2 oranında arttı. Ülke mineraller açısından zengin olmasına rağmen, FİNCA International’a göre nüfusun yüzde 64’ü yoksulluk sınırının altında yaşıyor. Kinşasa ekonomisini destekleyen başlıca sektörler minerallerin yanı sıra gaz, petrol, tarım ve kerestedir. Ancak yolsuzluk ve kalıcı çatışmalar nedeniyle nüfusun çoğu fayda sağlamıyor. Suç seviyeleri OSAC tarafından kritik olarak derecelendirilmiştir ve birinin sokak çetelerinin, yankesicilerin veya ev hırsızlarının kurbanı olması muhtemeldir.

Luanda, Angola – 6,5 milyon

Luanda, Angola’nın başkenti ve ülkenin en büyük şehridir. Şehrin nüfusu 2014 yılında ön verilere göre 6,5 milyon olarak kaydedilmiş, ancak Ulusal İstatistik Enstitüsü’ne (INE) göre sayı 6,94 milyona revize edilmiştir. İsveç Büyükelçiliği tarafından hazırlanan bir rapora göre, Luanda Afrika’daki en yüksek yıllık nüfus artış oranına sahip ve 2030 yılına kadar 9 milyon nüfusa sahip olacak. Şehir, ülkenin Atlantik Okyanusu kıyılarındaki en işlek limanına ev sahipliği yapmaktadır. Liman, Angola’nın toplu olarak sahip olduğu petrol, elmas, demir cevheri ve balık ürünlerinin ihracatına açılan bir kapıdır. Demir, çelik, makine, un ve kömür ithalatında da kullanılır. Madencilik ve petrol sektörlerinden gelen zenginlik, Luanda’da yüksek katlı ofisler ve lüks evler gibi inşaatta muazzam büyümeyi katalize etti. Luanda’da Bankacılık, Finans, Telekomünikasyon ve turizm sektörleri de patlama yaşıyor. Ancak Başkentteki otel tesislerinin yetersizliği nedeniyle otel ve kiralama ücretleri çok yüksektir. Dünyanın başlıca başkentleri arasında yer alan Luanda, son yıllarda yaşanması en pahalı şehirlerden biri olarak ün kazanmıştır. Luanda’daki suç seviyeleri, çetelerin ve siber suçluların devam eden tehditleriyle OSAC tarafından kritik olarak sınıflandırılıyor. Luanda’da yoksulluk yüksek, gecekondu mahallelerinde milyonlar var. Angolalıların yaklaşık yüzde 55’i günde bir ABD dolarından daha az parayla yaşıyor.

Nairobi, Kenya – 3,5 milyon kişi

Nairobi, Kenya’nın başkenti ve ülkenin en büyük şehridir. 2014 Dünya Politika Raporuna göre, yüzde 60’ı gecekondu yoksulluğu içinde yaşayan yaklaşık 3,5 milyon nüfusa sahip olduğu tahmin ediliyor. Banliyöler dahil, Dünya Nüfus İncelemesi’ne göre tahmini nüfusu 6,54 milyondur. Nairobi, dünyadaki bir vahşi yaşam koruma alanı olan Nairobi Ulusal Parkı’nın yakınındaki tek şehirdir. Doğu ve Orta Afrika için canlı bir ticaret, teknoloji, imalat, sanayi ve finans merkezidir. Bu nedenle Nairobi, Kenya’nın gayri safi yurtiçi hasılasının veya ülkenin servetinin yüzde 60’ına katkıda bulunuyor. Büyük havayolları ve charter şirketleri, Doğu Afrika’yı dünyanın geri kalanına açan Jomo Kenyatta Uluslararası Havaalanı dışında faaliyet gösteriyor. Nairobi’deki suç seviyeleri, OSAC tarafından soygun, hırsızlık, araba hırsızlığı ve sokak suçlarıyla kritik olarak sınıflandırılıyor. Gelirlerin düşük olduğu Kibera ve Mathare gibi gecekondu mahallelerinde suç seviyeleri yüksektir. Gecekondular Afrika’nın en büyüğü olarak sınıflandırılıyor.

Mogadişu, Somali – 2,1 milyon

Mogadişu, Somali’nin başkenti ve ülkenin en büyük şehridir. Dünyanın en tehlikeli şehirlerinden biri olması nedeniyle orada anlamlı bir nüfus sayımı yapılmamıştır. Dünya Nüfus İncelemesine göre nüfusun yaklaşık 1,4 milyon kişiye sahip olduğu tahmin edilmektedir. ABD’den Demografia Consultancy tarafından yapılan bir ankette, Mogadişu’daki nüfusun yaklaşık 2,1 milyon olduğu ve yıllık yüzde 6,9 oranında büyüdüğü bildiriliyor. Tbn’den yapılan diğer tahminler nüfusu 1,5 ila 3 milyona yerleştiriyor. Ayrıca tbn’ye göre, nüfusun yüzde 43’ü bu 640 mil karelik şehirde aşırı yoksulluk içinde yaşıyor. 2002 yılında yapılan bir UNDP / Dünya Bankası araştırması, nüfusun yüzde 73’ünün günde 2 dolardan daha az parayla yaşadığını bildiriyor. Bu zorluklardan bağımsız olarak, Mogadişu, savaşın parçaladığı bu ekonomiyi destekleyecek projeleri finanse etmek için yurtdışından yardım alarak Somali’nin idari ve ekonomik merkezidir. İlk Somali Bankası, ülkede yıllar sonra 2013 yılında oradaki insanlara hizmet etmek için kurulan ilk bankaydı.

Abidjan, Fildişi Sahili-4.707 milyon

818 mil karelik Abidjan şehri, Fildişi Sahili’nin ekonomik başkentidir. Ülke nüfusunun yüzde 20’sini temsil eden 2014 itibariyle tahmini nüfusu yaklaşık 4.707 milyon kişidir. Ontario Üniversitesi – Teknoloji Enstitüsü (UOIT) tarafından yapılan bir araştırma, Abidjan nüfusunun yıllık yüzde 2,83 oranında arttığını bildiriyor. Şehrin nüfus yoğunluğu kilometrekare başına 8578’dir. Abidjan, Fildişi Sahili’nin sanayileşme ve kentleşmesinin merkezidir. University College London tarafından yapılan bir araştırmaya göre, şehir Ulusal istihdamın yüzde 18’ini, orta ve üçüncül kentsel istihdamın yüzde 52’sini ve ülkenin gayri safi yurtiçi hasılasının yüzde 50’sini oluşturuyor. Kakaoya ek olarak, petrol ve doğal gaz sektörleri diğer önemli ekonomik yatırımcılardır ve Abidjan’ın ham petrol işleyen bir rafinerisi vardır. Çıkarılan petrol daha sonra ihraç edilir veya petrol ürünlerini yerel olarak işlemek için kullanılır. Yine de Abidjan, geçmişteki çatışmalar nedeniyle ebeveynleri ve bakıcıları olmadan şehirde dolaşan çocuklarla mücadele ediyor.

İskenderiye, Mısır – 4,7 milyon

İskenderiye, MÖ 331’de büyük İskender tarafından kurulan, Mısır’da 115,8 mil karelik tarihi bir Akdeniz limanı ve sahil şehridir. Mısır Merkez Seferberlik ve İstatistik Bürosu’na göre, yaklaşık 4,7 milyon nüfusuyla ülkenin en büyük ikinci şehridir. İskenderiye’deki Pharos Üniversitesi’nden Profesör Shahira Sharaf El Din’e göre, İskenderiye’nin tahmini nüfusu her yıl yüzde 1,7 büyüyor. UOIT’E göre şehir, Mısır ekonomisine yıllık 46 milyar ABD Doları katkıda bulunuyor. Ekonomi büyük ölçüde Turizmle bağlantılıdır ve bu nedenle Akdeniz’in incisi olarak adlandırılır. Mısır’ın sanayi faaliyetinin neredeyse yarısı İskenderiye ve çevresinde bulunuyor ve bu da şehri önemli bir su tüketicisi yapıyor. 2011 yılına kadar geçen on yılda kentte su talebinde yüzde 50’lik bir artış oldu. Fransız Kalkınma Ajansı’nın bir raporuna göre, tarım, artan nüfus ve hızlı kentleşme İskenderiye’de su ihtiyacını artıran diğer faktörler. Şehir, başkan tarafından atanan bir vali tarafından yönetilmektedir. 2011 Mısır Devrimi’nden bu yana İskenderiye’de ve ülkenin diğer bölgelerinde suç ve terör tehditleri arttı.

Addis Ababa, Etiyopya – 3,4 milyon

Addis Ababa’nın 540 kilometrekarelik kentsel alanı Etiyopya’nın başkenti ve ticaret merkezidir. Ülkenin Merkezi İstatistik Kurumu’nun 2014 raporuna göre nüfusu 3,4 milyondur. Bloomberg, 2014 yılında şehrin nüfusunun 2040 yılına kadar 8,1 milyona ulaşmasının beklendiğini bildirdi. Addis Ababa’nın Lloyd City Risk Endeksi’ne göre yıllık ortalama gayri safi yurtiçi hasılası 32,04 milyar dolar ve yıllık ortalama yüzde 12,18 oranında büyüyor. Focus Africa’ya göre şehir, ülke ekonomisine yüzde 4 katkıda bulunan bir sanayi ve üretim merkezidir. Addis Ababa ayrıca başkentin her tarafına dağılmış yüksek katlı sitelerle bir inşaat patlaması yaşıyor. 2015 yılında, Exim Bank of China’nın finansmanı ile 470 milyon dolarlık bir maliyetle inşa edilen ilk modern şehir içi demiryolu hizmeti başlatıldı. Bu tren servisi Sahra Altı Afrika’da türünün ilk örneğidir. Yoksulluk hala yüksek ve başkentte veya gecekondu mahallelerinde çok sayıda evsiz insan var. Etiyopya’da kent sakinlerinin yüzde 80’inin gecekondu mahallelerinde yaşadığı tahmin ediliyor. Başkentte, bazıları düz giysili polisin varlığı nedeniyle suç seviyeleri nispeten düşüktür. Ancak yankesici veya el çantası gibi küçük suçlar işleniyor. Bu olaylar genellikle osac’a göre açık hava pazarları gibi birçok yaya olduğunda meydana gelir.

Johannesburg, Güney Afrika – 4,4 milyon

Johannesburg, Güney Afrika’nın en büyük şehri ve ülkenin en zengin eyaleti olan Gauteng’in başkentidir. Güney Afrika İstatistikleri tarafından hazırlanan 2011 raporuna göre 4.434 milyon nüfusa sahiptir. Nüfus sayımının yapıldığı 2001’den 2011’e kadar nüfus yüzde 3,18 arttı. Johannesburg, Güney Afrika’nın servetinin yüzde 17’sini oluşturuyor ve Johannesburg Ekonomik Kalkınma Bakanlığı’na göre dünyanın en büyük 27. kentsel ekonomisi. Şehir, oteller gibi üretim, alışveriş, teknoloji, moda ve hizmet sektörlerinin hareketli bir merkezidir. Johannesburg aynı zamanda büyük dünya bankaları ve Afrika’nın Sandton’daki en büyük hisseleri için kıtasal bir finans merkezidir. Şehrin gecekondu mahallelerinde bir milyondan fazla insanın yaşadığı şehirde yoksulluk da yaygındır. Bu koşullar Johannesburg’u suç ve cinayet açısından dünyanın en tehlikeli şehirlerinden biri haline getirmiştir. Africa Check 2014/2015 raporuna göre her yıl 100.000 kişi başına yaklaşık 28,2 cinayet işleniyor.

Darüsselam, Tanzanya – 4,36 milyon

565 kilometrekarelik Darüsselam, Tanzanya’nın en büyük şehridir. Aynı zamanda Doğu Afrika’nın en büyük liman şehridir ve 2012 ülke nüfus sayımına göre yaklaşık 4,36 milyon nüfusa sahiptir. Bunlar, UNFPA 2013 raporuna göre Zanzibar hariç Tanzanya nüfusunun yüzde 10’unu oluşturuyor. Bir Dünya Bankası raporuna göre, Darüsselam sakinlerinin yüzde 70’i günde yaklaşık bir dolarlık gayri resmi, plansız yerleşim yerlerinde yaşıyor. Yerleşim yerlerinde iyi yollar yok, su, tuvaletler ve sanitasyon zayıf. Yine de Darüsselam, Tanzanya’nın sanayi, eğitim ve ekonomi merkezidir. BM Habitat’a göre bu eski sermaye, ulusal gayri safi yurtiçi hasılanın yüzde 70’ini oluşturuyor. Okyanus kıyısındaki bir şehir olarak, yeni dış yatırım liman genişlemesine odaklanıyor. Reuters’e göre, Dünya Bankası 2015 yılında limanın kapasitesini 2020 yılına kadar ikiye katlamak için 565 milyon dolarlık bir anlaşma imzaladı. Bu şekilde Darüsselam yıllık 2 milyar dolar kar edebilir. Ancak ülke raporlarına göre şehrin soygun, göğüs göğüse müdahale, yankesicilik, silahlı soygun ve hırsızlık gibi suçlarla ilgili bir sorunu var.

Kazablanka, Fas – 4,3 milyon

Kazablanka, ülkenin başkenti Rabat olmasına rağmen Fas’ın en büyük şehridir. Nations online’a göre bu liman kenti yaklaşık 4,3 milyon nüfusa sahip. Fas’ın ana sanayi, ekonomi, ticaret ve mali merkezidir. Kazablanka Limanı, Kuzey Afrika’nın en büyüğü ve dünyanın en büyük insan yapımı limanlarından biridir. Euromonitor International’a göre, Kazablanka’daki işgücü ülkenin geri kalanından daha iyi eğitimli. Kazablanka’daki nüfusun yüzde 12’si, ülkenin geri kalanında yüzde 8,1’e kıyasla 15 yaşından büyük, yüksek öğrenime sahip. Şehrin eteklerindeki gecekondu mahallelerinde yoksulluk hüküm sürüyor. Bu gecekondu mahallelerinde temiz su ve temel hizmetleri olmayan yaklaşık 700.000 ila bir milyon insan yaşıyor. Gecekondu mahallelerinde uyuşturucu kaçakçılığı, fuhuş ve islami radikalleşme bir bütün olarak Kazablanka’nın huzurunu tehdit ediyor.

Akra, Gana – 4,1 milyon

Accra, Gana’nın başkenti ve Gana’nın en büyük şehridir. Gana’nın Finansal İstihbarat Merkezi tarafından hazırlanan 2013 raporuna göre nüfusu 4,1 milyon olarak tahmin ediliyor. Gana istatistik hizmetleri, 2012 Accra nüfusunun 2000’den 2010’a büyüme oranını yüzde 3,1 olarak bildiriyor. Accra, ülkenin ana ticaret, üretim, teknoloji, ulaşım, inovasyon ve iletişim merkezidir. Aynı zamanda ülkenin en büyük havalimanı olan Kotoko Uluslararası Havalimanı üzerinden dünyaya açılan kapıdır. Bir sonraki şehir raporuna göre, şehrin resmi ve kayıt dışı ekonomisi ülke ekonomisine yaklaşık 3 milyar dolar katkıda bulunuyor ve bu da Gana’nın gayri safi yurtiçi hasılasının yüzde 10’una denk geliyor. Akra büyük ölçüde güvenlidir, ancak plajlarda ve kalabalık yerlerde soygun ve pazarlarda yankesici vakaları bildirilmektedir.

Durban, Güney Afrika – 3,4 milyon

Durban, Güney Afrika’nın Kwazulu Natal eyaletinde yer alan bir liman kentidir. Cape Town ve Johannesburg’dan sonra ülkenin üçüncü büyük şehridir ve aynı zamanda Afrika’nın en büyük limanına sahiptir. Durban Deneyimine göre Durban ve metropol nüfusu 3,4 milyondur. İstatistiklere göre Güney Afrika, 2001’den 2011’e kadar şehirdeki yıllık ortalama nüfus artış hızı yüzde 1,13 idi. Bir liman kenti olarak Durban, diğer Güney Afrika’daki limanlardan en fazla kargoyu taşıyor. Durban Hükümeti Araştırmasına göre bu, gayri safi yurtiçi hasılasının yüzde 20’sine ve ülkenin yüzde 1,5 ila 2,0’ına katkıda bulunuyor. İmalat, tarım, turizm ve teknoloji, bu şehrin ekonomisini demirleyen diğer yollardır. Durban, kendisini uluslararası yatırımcılar için cazip bir küresel finans merkezi olarak da öne çıkarmıştır. Şehir, müreffeh Kwazulu Natal eyaletinde yer almasına rağmen, 3 milyon insan yoksulluk sınırının altında yaşıyor. Suç ayrıca gecekondulardan şehirlere, otellere ve plajlara da yayılıyor.

Kano, Nijerya – 2,8 milyon

Kano, 2006 nüfus sayımına göre 2,8 milyon nüfusuyla Nijerya’nın Kuzeyindeki Kano Eyaletinin başkentidir. Lagos’tan sonra nüfusa göre ülkenin en büyük ikinci şehridir. Kano Eyalet Hükümeti Yatırımcı El Kitabı’nın 2013 raporuna göre, nüfus her yıl yaklaşık yüzde 3,5 büyüyor. Kano, Lloyd’un 29.38 Şehir Risk Endeksi’ne göre yıllık ortalama gayri safi yurtiçi hasılası 2015 milyar dolar olan Kuzey Nijerya’nın ekonomik merkezidir. Kano şehri, 2013 Kano eyalet hükümeti raporuna göre, Kuzey Nijerya, Nijer, Çad, Kamerun ve Sahel / Kuzey Afrika’da 300 milyondan fazla kişiye hizmet veren bölgesel bir ticaret merkezi görevi görüyor. Kano’daki en belirgin tehdit, Kuzeyde öne çıkan ve Boko Haram tarafından gerçekleştirilen terörist saldırılardan geliyor. Bu saldırılar resmi tatillerde, Pazar Günlerinde, resmi ve dini bayramlarda meydana gelir. Kano valisi tarafından 2012 yılında yaptırılan bir rapor, kötü yönetişimi, yoksulluğu ve düzensiz göçü Kano Şehrindeki güvensizlik sorununa bağladı.

1 Lagos, Nijerya 21,0 milyon kişi
2 Kahire, Mısır 20,4 milyon kişi
3 Kinşasa, Demokratik Kongo Cumhuriyeti 13,3 milyon kişi
4 Luanda, Angola 6,5 milyon kişi
5 Nairobi, Kenya 6,5 milyon kişi
6 Mogadişu, Somali 6,0 milyon kişi
7 Abidjan, Fildişi Sahili 4,7 milyon kişi
8 İskenderiye, Mısır 4,7 milyon kişi
9 Addis Ababa, Etiyopya 4,6 milyon kişi
10 Johannesburg, Güney Afrika 4,4 milyon kişi
11 Darüsselam, Tanzanya 4,4 milyon kişi
12 Kazablanka, Fas 4,3 milyon kişi
13 Akra, Gana 4,1 milyon kişi
14 Durban, Güney Afrika 3,4 milyon kişi
15 Kano, Nijerya 2,8 milyon kişi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz