Afyon Kalesi Nerede, Nasıl Gidilir?

Türkiye’nin Ege Bölgesi’nde İç Batı Anadolu Bölümü, Afyon ili sınırlarında bulunan Afyon Kalesi, M.Ö.1350 yıllarında Hitit İmparatoru II.Murşil zamanında inşa edilmiştir.

Afyon Kalesi

Afyon Kalesi 225 metre yükseklikte volkanik bir kaya üzerinde yer almaktadır. Hitit İmparatoru II. Murşil tarafından Arzava ülkesine düzenlenen sefer sırasında askerlerin kışı geçirmesi amacı ile MÖ. 1350 yıllarında yapıldığı tahmin edilmektedir. Afyon Kalesinin içinde Tanrıça Kybele’ye adanan birçok tapınma alanları ve 4 büyük su sarnıcı yer almaktadır. Kale; Selçuklu Sultanı I. Alâeddin Keykubat ve Osmanlı Padişahı III. Selim tarafından onarılmıştır.Kaleye kayalara oyulan merdivenler ile çıkılır. Kale içinde Selçuklu ve Osmanlı Döneminden kalma cami, saray, su sarnıçları, erzak depoları, cephanelik ve değerli eşyaların saklandığı mahzenler bulunmaktadır. Afyon Kalesinden şehrin tamamını izleyebilirsiniz.

Afyon Kalesi Nerede?

Afyon Kalesi, Afyon kent merkezine bağlı Kale Mahallesinde bulunur. Kent merkezinde bulunan Ulu Cami karşısında bulunur.

Afyon Kalesi Nasıl Gidilir?

Afyon kent merkezinde bulunan Afyon Kalesi’ne yürüyerek ulaşılabilir veya şehrin herhangi bir noktasında buraya toplu taşıma araçları kullanarak ulaşabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here