Ağaçaltı Kilisesi Nerede, Nasıl Gidilir?

Aksaray ili, Güzelyurt ilçe sınırlarında bulunan Ağaçaltı Kilisesi, yapılış tarihi tam olarak bilinmese de  IX.-XI. yüzyıllar arasında yapıldığı tahmin edilmektedir.

Aksaray Ağaçaltı Kilisesi

Güzelyurt ilçe merkezine 15 km uzaklığında bulunan Ihlara Vadisinin girişinde bulunur. Ihlara vadisine gittiğinizde ilk giriş kısmında bu kilise bulunur. Merdivenlerden giriş yapabilirsiniz. Bu kilisenin asıl girişi toprak altında kalmıştır. Bu giriş kilisenin ikinci katına aittir. Kilise’de Hıristiyanlık inancına ait birçok tasvir görmek mümkündür. Fakat yılların vermiş olduğu tahribatla bu resimler çok iyi gözükmemektedir. Ihlara Vadisine uğradığınızda buraya da uğrayabilirsiniz.

Ağaçaltı Kilisesi Nerede?

Ağaçaltı Kilisesi, Aksaray’ın Güzelyurt ilçesine bağlı Ihlara kasabasında bulunur. Aksaray il merkezine 35 km, Nevşehir il merkezine 100 km, Kayseri il merkezine ise 148 km uzaklıkta bulunur.

Ağaçaltı Kilisesi Nasıl Gidilir?

Buraya ulaşmak gayet kolaydır. Kendi aracınızla Aksaray – Nevşehir yolunun 11. km’sinden saparak vadiye ulaşabilirsiniz. Ya da Aksaray şehir merkezinden her saat başı Ihlara kasabasına giden servisler bulunur. Bu servislerle ulaşım sağlayabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here