Ağrı Dağı Nerede, Nasıl Gidilir?

Türkiye’nin Doğu Anadolu Bölgesinde, Ağrı ili sınırlarında bulunan Ağrı Dağı 5.137 metrelik rakamıyla ülkemizin en yüksek dağıdır.

Ağrı Dağı

Ülkemizin en yüksek dağı olan Ağrı Dağı, Volkanik bir dağdır. Burası Türkiye’nin çatısı olarak bilinir. Her yıl çok sayıda yerli ve yabancı kişi ziyaret etmek için gelir.

Bunları da Oku ;

  1. Ağrı Gezilecek Yerler
  2. Ağrı’da Gezilecek 10 Yer
  3. Ağrı Gece Hayatı
  4. Ağrı’dan İran’a (Gürbulak Sınır Kapısı) Nasıl Gidilir?
  5. İshakpaşa Sarayı Nerede, Nasıl Gidilir
  6. Doğu Anadolu Bölgesi’nin Güzelliğini Yaşatan, Mutlaka Ziyaret Edilmesi Gereken 10 Yer
  7. Ağrı Otelleri ve Ağrı Otel Fiyatları
  8. Ağrı Nerede, Hangi Bölgede ve Nüfusu

Özellikle dağcıların akın ettiği bir yerdir. Buraya tırmanış için Valilikte izin almanız gerekir. Bana sorarsanız bir insanın ölmeden önce bu dağın zirvesine çıkması gerekiyor. Harika bir yer olup görenleri kendine hayran bırakmaktadır. Zirvesinde 4 mevsim erimeyen kar ve buzdan oluşan takkeye mutlaka uğrayıp fotoğraf çekmelisiniz.

Ağrı Dağı Nerede?

Ağrı Dağı, Ağrı ve Iğdır illerimizn arasında kalmaktadır. Buraya en yakın ilçe Ağrı’nın Doğubayazıt ilçesidir. İran’ın 16 km batısında ve Ermenistan’ın 32 km güneyindedir. Buraya çıktığınızda birçok şehir ve ülke görebiliyorsunuz.

Ağrı Dağı Nasıl Gidilir?

Yukarıdan da belirttiğim gibi buraya gitmek için ilk başta Ağrı Valiliğinde izin almanız gerekir. Buraya ulaşmak için ilk başta Doğubayazıt ilçesine ulaşmak gerekir. İlçeden de buraya şahsi aracınızla veya bir araç kiralayarak ulaşabilirsiniz. Yine Iğdır, Muş ve Van’dan da buraya ulaşabilirsiniz. Ya da 39° 42′ 13” N; 44° 17′ 56” E koordinatları girip şahsi aracınızla ulaşım sağlayabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz