Aizanoi Antik Kenti Nerede, Nasıl Gidilir, Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücreti

Kütahya ili, Çavdarhisar ilçe sınırında bulunan Aizanoi Antik Kenti, gezilip görülmeye değer bir tarihi zenginliktir.

Aizanoi Antik Kenti

Aizanoi ikinci Efes olarak bilinir. Bu antik kent sayesinde Çavdarhisar ilçesi turizm konusunda gün geçtikte daha da canlanmaktadır. Her gün biraz daha ülke ve dünya çapında isminde bahsedilmektedir. Kentte dünyanın en iyi korunmuş Zeus tapınağı, dünyanın ilk örneklerinden Stadyum-Tiyatro kompleksi, dünyanın ilk borsa yapısı burada bulunur.  Borsa, burada meydana gelen 1970 Gediz depreminde yıkılan cami kalıntıları sonucunda rastlanmıştır.  Aizanoi Macellum’u, dünyanın ilk borsalarından biridir. Bunun dışında nekropoller, olimpiyat şeref tribün abidesi, 4 köprü da vardır ki bunların çok kötü şekilde restore edilmiş ikisi hala kullanılmaktadır. Bunun dışında Meter Steunne alanı ve tüneli önemli bir eserdir. Şehrin kuzeyinde 13.500 kişi kapasiteli Stadyum ve 20.000 kişi kapasiteli Tiyatronun bir kompleks şeklinde yapılması antik dönemde Aizanoi’den başka hiçbir yerde görülmemektedir. Yolunuz buraya düşerse bu antik kenti mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Aizanoi Antik Kenti Nerede?

Aizanoi Antik Kenti, Kütahya’nın Çavdarhisar ilçe sınırında bulunur. Kütahya il merkezine 48 km, Çavdarhisar ilçe merkezine ise 2-3 km uzaklıkta bulunur.

Aizanoi Antik Kenti Nasıl Gidilir?

Aizanoi Antik Kenti’ne ulaşım oldukça rahattır. Buraya şahsi aracınızla veya şehir içi araçları kullanarak ulaşabilirsiniz. Şahsi aracınızla buraya ulaşmak istiyorsanız Uşak-İzmir karayolunu kullanarak ilçeye ulaşıp burada tabelaları takip ederek 2-3 km bir yol daha katetmeniz gerekecektir. Ya da Kütahya merkezden Çavdar ilçesine giden servislere binip bu şekilde de ulaşabilirsiniz.

Aizanoi Antik Kenti Ziyaret Saatleri

Aizanoi Antik Kenti, Haftanın her günü 08:00-17:00 saatleri arasında ziyarete açıktır. Buraya bu saatler arasında ziyaret edebilirsiniz.

Aizanoi Antik Kenti Giriş Ücreti

Aizanoi Antik Kenti girişi ücretlidir. Burayı ziyaret etmek için 5 TL’lik bir bilet almanız gerekecektir. Buraya 18 yaş altı ve 65 yaş üstü kişiler ücretsiz bir şekilde ziyaret edebilir. Yine müze kartı olanlar burayı ücretsiz bir şekilde gezebilir. 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here