Akkışla

Akkışla Kayseri iline bağlı bir ilçedir.  Akkışla ilçesi Kayseri il merkezine 80 km uzaklıkta yer almaktadır.

Akkışla İlçesi

Akkışla ilçesi adını ilçede bulunan kayaların beyazlığından ak, kış aylarının hayvanların dışarıda kalmasına müsait olmasından dolayı kışla kelimelerinin birleşiminden almıştır. İlçede ekonomi tarım ve hayvancılık yönünden gelişmiştir. İlçede yer alan gezilecek yerler şunlardır:

Akkışla

Avanoğlu Tepesi Tümülüsü

Akkışla ilçe merkezine 8 km uzaklıkta Gömürgen Kasabası ve Ganı Şeyh Köyü arasında yer almaktadır. Avanoğlu Tepesinin doruğunda yer almaktadır. Tümülüs; asıl mezar odası ve ön mezar odası olmak üzere iki bölümden oluşmaktadır.

Akkışla Yaylası

Akkışla Kalesi

Akkışla ilçesine bağlı Uğurlu Mahallesinde yer almaktadır. Akkışla Kalesi; bulunduğu mahalleden dolayı Uğurlu kal olarak da anılmaktadır.          Yüksek bir tepe üzerinde yer alan kalenin kitabesi bulunmadığından dolayı kim tarafından ve ne zaman yapıldığı tam olarak bilinmemektedir. Kalenin etrafından yapılan arkeolojik kazılar sonucunda Frig, Helenistik, Roma ve Bizans Dönemine ait bazı kalıntılar elde edilmiştir. Günümüze bu kaleden sadece duvar kalıntıları ve kayaya oyulmuş su sarnıçları ulaşmıştır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here