Akropolis Hakkında Bilgi
Akropolis Hakkında Bilgi

Akropolis, Yunanistan‘ın başkenti Atina‘da bir bölgedir. Bölgede antik çağlardan kalma bazı binalar bulunmaktadır. Örneğin bunlardan birisi Parthenon Tapınağıdır. Yüksek sütunları ile uzaktan görülebilir. Akropolis hem şehrin hem de tüm Yunanistan’ın simgesidir. Eski Yunanlılar açısından çok önemli olduğu gibi, aynı zamanda Avrupa kültürünün bir simgesi olarak görülmektedir.

Aslında, Akropolis bir üst şehir veya bir kale Dağıdır. Bu, bir dağ ya da tepede bir kale anlamına gelir. Antik Yunan’daki veya başka yerlerdeki birçok şehirde böyle kaleler vardı. Düşman tarafından saldırıya uğradığınızda, oraya geri dönüp savunabilirsiniz. Ancak Akropolis kelimesi genellikle Atina Akropolisini akla getirir, çünkü burası en önemli Yunan şehridir.

Akropolis Hakkında Bilgi
Akropolis Hakkında Bilgi

Taş devrinde insanlar orada yaşıyordu. Eski Yunanlılar arasında, yaklaşık 2500 yıl önce, Kale tapınaklar için bir yer haline geldi. Atinalılar ne kadar güçlü olduklarını göstermek için muhteşem binalar kullandılar.

Perikles’in hükümdarlığı altında, şehir tamamen yeniden inşa edildi. Akropolis bugün de böyle görünmektedir. Ancak bu her zaman böyle değildi. Yüzyıllar boyunca birçok bina eklendi. Çoğu zaman yabancı hükümdarlar böyle yapardı. Ancak 19. yüzyılda Yunanlılar kendi tarihleriyle gurur duymak istediler ve birçok şeyi ortadan kaldırdılar. Arkeoloji için, eski şeylerin Bilimi için, bu utanç verici.

Akropolis UNESCO Dünya Mirası listesindedir ve bugün birçok tatilciyi cezbetmektedir. Yaklaşık 150 metre yüksekliğindeki bir dağın üzerinde durmaktadır. Bu nedenle, Atina’nın ortasında olmasına rağmen, uzaktan bile görülebilir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here