Yunanistan'ın Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri
Yunanistan'ın Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri

Yunanistan, Türkiye’nin komşusu ve Dünyanın en fazla turist çeken ülkelerinden birisidir. Ege denizi plajları ve tarihi Bizans döneminden kalma eserleriyle her zaman ilgi odağı olmuştur. Antik kalıntıların bolluğu, badanalı köyler, güneşli plajları, leziz yemekleri ve samimi atmosferi ile tanınan Yunanistan’ın Avrupa’nın en gözde gezi yerleri arasında yer alması kesinlikle şaşırtıcı değildir.

Göz at ;

 1. Atina Gezilecek Yerler
 2. Atina Otelleri ve Atina Otel Fiyatları
 3. Atina Gece Hayatı
 4. Otobüs ile Yunanistan Selanik ve Kavala’ya Nasıl Gidilir
 5. Edirne’den Yunanistan’a (İpsala Sınır Kapısı) Nasıl Gidilir
 6. Atina Nerede, Hangi Ülkede ve Nerenin Başkenti
 7. Yunanistan Nerede?
 8. Yunanistan’da Gezilecek 10 Yer
 9. Yunanistan’ın Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri
 10. Yunanistan 1 Haftalık Gezi Planı
 11. Yunanistan Vizesi İçin Gerekli Evraklar ve Nasıl Alınır?
 12. Dedeağaç otelleri ve Dedeağaç Otel Fiyatları
 13. Gümülcine Nerede, Nasıl Gidilir?

Yunanistan, dağlık bir ana karadan ve yüzlerce adadan oluşmaktadır. Her biri farklı çarpıcı manzaraya sahip bölgeleri, tarihi mekanları, gece hayatı ve kültürel lezzetleri ile gidilmesi gereken ülkelerden birisidir. Üstelik sınırımıza çok yakın olmasa da cabası.

Yunanistan’da yapılacak en iyi ziyaret yerlerine genel bir bakış atalım:

10. Cape Sounion

Deniz tanrısı Poseidon antik Yunan tapınağı diye lanse edilen eserler burada bulunmaktadır. Attica yarımadasının en güney ucunda yer alan Cape Sounion, deniz kenarında üç tarafı çevrilidir.

9. Selanik

Selanik, Yunanistan’ın ikinci büyük şehridir. Şehirde çok sayıda sosyal etkinlikler düzenlendiği gibi aynı zamanda hareketli bir gece hayatı vardır. Yunanistan’ın kültürel başkentidir diyebiliriz. Tarihi bir şehir merkezi ve ticaret bölgesinden oluşan Selanik, Bizans duvarları, Beyaz Kule,Türk hamamları, renkli yiyecek pazarları, müzeler ve sanat galerilerinden oluşan bir şehirdir.

8. Zagori

Zagori, Yjnanistan’ın kuzey batısında bulunan, milli parkları ve doğal güzellikleri barındıran bir bölgedir. Yoğun ormanları ve engebeli dağları, güçlü nehirleri ve geleneksel Yunan köyleri ile tanınan bilinen bir bölgedir.

7. Halkidiki

Halkidiki, üç kenarlı bir yarımadadır ve mükemmel plajları ile son yıllarda gözde olmuştur. Kamplar, gizli koylar ve berrak sular arıyorsanızsa kesinlikle buraya gelmelisiniz.

6. Peloponnese

Geniş bir yaprak şekline benzeyen Peloponnese, genellikle dut yaprağı anlamına gelen Morea olarak adlandırılmıştır. Hem Avrupa hem de Yunanistan’ın en güneyindeki bölgede bulunan Peloponnese, Rio-Antirrio köprüsü ile karaya bağlı geniş bir yarımadadır. Klasik Yunan tapınakları, Venedik kaleleri, Bizans kiliseleri ve Miken sarayları ile bir araya getirilen Peloponnese, ilk Olimpiyat Oyunlarına Zeus’un onuruna ev sahipliği yapmıştır.

5. Delphi

Atina’daki Akropolis’den sonra, Delphi Yunanistan’ın en popüler arkeolojik alanıdır. Delphi, Atina’dan iki buçuk saat süren heyecan verici Parnassus Dağı’nın yamacında, eski Yunanlılar tarafından dünyanın merkezi olarak görülüyordu. Antik zamanlarda insanlar çifçilikten tutunda, ilişkilere ve siyasete kadar çok geniş bir yelpazede konuyla ilgili tavsiyeler almak için burada bulunan rahibeye sormak için bu kutsal yere gelirlerdi. Delphi’deki önemli kalıntılar ve yapılar, bir zamanlar eski Pythian Oyunlarına ev sahipliği yapan Apollon Tapınağı, Atina Hazinesi, tiyatro ve hipodromu içerir.

4. Meteora

Meteora’nın Yunanca metni “havada asılı” anlamına gelir ve bu ifade, Yunanistan’ın kuzeyindeki anakaradaki Kalambaka ve Kastraki köylerine bakan havaya 365 metre yüksekliğindeki muhteşem kayalıkları ifade etmektedir. Burası kayalık üzerine oturmuş, zirvedeki bir manastırdır. Meteora’daki manastırlar, 14. ve 16. yüzyıldan kalma manevi izolasyon ve dini zulüm özgürlüğü isteyen rahipler tarafından inşa edilmiştir.

3. Girit

Yunan adalarının en büyüğü olan Girit, çarpıcı kıyı şeridinden engebeli dağlara ve zeytin ağaçlarıyla dolu kırsal alanlara kadar uzanan manzaralarıyla ziyaretçilerine enfes bir tatil sunar. Girit, hala yüzyıllar boyunca yaşayan birçok medeniyetin arkeolojik izlerini taşımaktadır.

2. Atina

3000 yıldır yaşayan Atina, Batı uygarlığının beşiği ve demokrasinin doğuş yeri olarak bilinmektedir. Kent, tarihi ve modern özelliklerin hepsini bir arada ziyaretçilerine sunmaktadır. Atina, ünlü Acropolis, Parthenon, Antik Agora ve Dionysos Tiyatrosu gibi arkeolojik kalıntıları ve anıtları ile ünlüdür. Bununla birlikte, Atina sadece antik kalıntılarla ilgili değil, ayrıca iş, kültür ve gece hayatı için de önemli bir merkezdir.

1. Yunan Adaları

Güzel ve egzotik Yunan adaları, her yıl yüz binlerce turist çekmektedir. Özellikle Türk turistlerin neredeyse en fazla gittikleri yerlerin başında gelmektedir. Güzel kumsallardan, antik kalıntılardan, renkli limanlardan ve aktif volkanlara kadar adalarda herşey bulabilirsiniz.

Örneğin Santorini, en pitoresk adalar arasında yer almakta ve kesinlikle Yunanistan’da gezilecek en iyi yerlerden birisidir. Ayrıca Cyclades’in bir parçası olan Mykonos, geleneksel badanalı evler ve labirente benzeyen sokakları ile harmanlanmış modern, kozmopolit bir yerdir. Üstelik gece hayatı bakımından Dünyada en fazla rağbet gören yerlerden birisidir. Ege Denizi kıyılarında bulunan Rodos, büyük kumsalları ve tarihi önemi ile popüler olan Dodecanese takımadalarının başkenti ve en büyük adasıdır. Yunanistan’ın İyon Adaları’nın en kuzeyinde yer alan Korfu ise yine mutlaka görmeniz gereken adalardan birisidir.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz