Aksaray Ihlara Vadisi, Nerede, Nasıl Gidilir, Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücreti

Aksaray ili, Güzelyurt ilçe sınırında bulunan Ihlara Vadisi, Hem tarihi yapıları hem de doğal güzelliğiyle görenleri kendine hayran bırakan bir vadidir.

Ihlara Vadisi Gezilecek Yerler

Öncellikle bu vadi nasıl oluştuğunu kısaca anlatmak istiyorum. Vadi yüzyıllar önce Hasan Dağı’nın lav püskürterek volkanik bir katman oluşturmasıyla başlar. Daha sonra dış kuvvetler(Rüzgar, akarsu) tarafında oluşumu sağlanıyor. Böyle bir iki cümle ile anlatıyoruz. Fakat gördüğünüzde kesinlikle çok büyük bir ressamın elinde çıktığı belli olmaktadır.

Yaklaşık 14 km uzunluğunda bulunan vadi boyunca birçok manastır ve kilise göze çarpmaktadır. Bunların bazıları günümüze sağlam bir şekilde ulaşmıştır. Vadi boyunca dans eder gibi akan Melendiz Çayı’da vadiye harika bir renk katmaktadır. Burası kesinlikle anlatılmıyor. Yaşanılması gerekir. Yukarıdan 397 basamak merdivenle aşağıya indiğinizde bir daha asla yukarı çıkmak istemeyeceksiniz.

Hani herkesin çocukluktan berri hayal ettiği bir dünya olur ya, işte çoğu insan buraya gelince bu hayalinin gerçek olduğuna inanır. Belki size biraz abartı gelebilir. Fakat buraya gittiğinizde bana az bile anlatmışsınız diyeceksiniz. Evet bu vadi için gerçekten kelimeler eksik kalıyor. Aksaray ilimize yolunuz düştüğünüzde gezip görmeniz gereken ilk yerlerden biri de burası olmalıdır. Sevdiklerinizle bu vadide harika bir gün yaşayabilirsiniz.

Aksaray Ihlara Vadisi Nerede?

Aksaray Ihlara Vadisi, Aksaray’ın Güzelyurt ilçesine bağlı Ihlara kasabasında bulunur. Aksaray il merkezine 35 km, Nevşehir il merkezine 100 km, Kayseri il merkezine ise 148 km uzaklıkta bulunur.

Aksaray Ihlara Vadisi Nasıl Gidilir?

Buraya ulaşmak gayet kolaydır. Kendi aracınızla Aksaray – Nevşehir yolunun 11. km’sinden saparak vadiye ulaşabilirsiniz. Ya da Aksaray şehir merkezinden her saat başı Ihlara kasabasına giden servisler bulunur. Bu servislerle ulaşım sağlayabilirsiniz.

Aksaray Ihlara Vadisi Ziyaret Saatleri

Aksaray Ihlara Vadisi Nisan – Ekim ayları arasında 08.00 – 19:00, Kasım – Mart ayları arasında 08.00 – 17.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

Aksaray Ihlara Vadisi Giriş Ücreti

Aksaray Ihlara Vadisi giriş ücreti 20 TL’dir.

2 YORUMLAR

  1. Ömrümün büyük bölümü bitti İhlas vadisini görmek nasip olmadı inşaallah gitmek nasip olur cennet gibi bir yer

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here