Alay Köşkü

Alay Köşkü İstanbul ilimizin Fatih ilçesinde bulunur. Bu köşk Topkapı Sarayı’nın dış suru üzerinde, padişahların geçit yapan alayları seyretmesi için yaptırılan köşktür. Günümüzde Ahmet Hamdi Tanpınar Müzesi görevini yapmaktadır. Gezilmesi gereken bir yerdir.

Alay Köşkü’nün Gülhane Parkından görünümü

İstanbul Alay Köşkü 

Osmanlı sultanları Bab-ı Ali önünde geçen alayları seyretmek için yapılan bir köşktür. Bu köşk 1810 yıllında  2. Mahmut zamanında inşa edilmiştir.

Alay Köşkü Fatih İstanbul

Fatih Alay Köşkü

1920’li yıllarında bu köşk Sanayi nefise mektebi olarak hizmet etmiştir. Uzun yıllar eğitim yuvası olan bu köşk 1960 yıllarında Topkapı Sarayı’na ait bir koleksiyon konulmuştur. 2011 yıllından itibaren ise Ahmet Hamdi Tanpınar Edebiyat müze kütüphanesi olarak hizmet vermeye başlamıştır. Yolunuz düşerse mutlaka uğrayınız.

Alay Köşkü Nerede, Nasıl Gidilir?

İstanbul ilimizin Fatih ilçesinde bulunur. Bu köşk Topkapı Sarayı’nın dış suru üzerinde bulunur. Buraya ulaşmak için  metrobüse bindikten sonra Cevizlibağ durağında ineceksiniz.Bu noktadan Cevizlibağ tramvay durağına geçerek Kabataş tarafına giden tramvaya binin ve Sultanahmet durağında inin.Bu noktadan sonra köşke yürüyerek kısa sürede varabilirsiniz.

Alay Köşkü Ziyaret Saatleri

Bu köşk her gün 09:00-17:00 saatleri arasında ziyarete açıktır.

Alay Köşküne nasıl gidilir
Alay Köşkü
Alay Köşkü iç görüntüsü
Alay Köşkü Nerede
Alay Köşkü İstanbul
Alay Köşkü eski bir fotoğraf

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here