Ali Paşa Cami

Nerede: Bursa

Nasıl gidilir: İl merkezinde Osmangazi ilçesine otobüs ile ulaşılabilir.

Hangi bölgede: Marmara Bölgesi

Şehir merkezine ne kadar uzaklıkta: 96 km

Bursa ilimizin Osmangazi ilçesine vardığımızda her köşesinde bir tarihi eser bizi selamlamaktadır.  Her gördüğümüz cami Osmanlı mimarisi ile ben adeta buradayım diyordu. Bu tarihi eserlerin hepsi görülmeye değer yerlerdir.

Ali Paşa Camisine Nasıl Gidilir
Ali Paşa Camisine Nasıl Gidilir

Bu yapılardan birini bugün ele alacağız. Bu yapı Bursa ilimizin Osmangazi ilçesine Bağlı Ali Paşa Mahallesinde bulunan tarihi Ali Paşa Camisidir. İlimizde bulunan bu cami Yıldırım Beyazıt zamanında yapılmıştır. Çandarlı Halil Hayreddin Paşa’nın oğlu, Yıldırım Bayezid’ın veziri Ali Paşa tarafından yaptırılmıştır. Bu cami Bursa ilimizin sembolü olan ‘T’ tarzında yapılan mimarlar gurubuna girer. Buna benzer yine Bursa ilimizde bulunan Orhan Camisinde de bu yapıya Şahit olabiliyoruz. Bu cami 1855 yıllında olan depremde büyük bir hasar görmüştür. Daha sonraki tarihlerde onarılmıştır. Bu onarma sırasında özgünlüğünü büyük ölçüde kaybetmiştir. Bu cami daha sonraki yıllarda Vakıflar genel müdürlüğüne devredilmiştir. Vakıflar Genel Müdürlüğü ilk günkü özgünlüğünü dikkat ederek yeniden restore edilmiştir. Caminin bahçesinde şirin ve küçük bir şadırvan da bulunmaktadır. Ayrıca caminin minaresi yenidir. Bu cami ilk yapıldığında minaresi yoktu. Kitabesine göz attığımızda ise minare ile ilgili herhangi bir bilgi yoktur. Bursa ilimizin her köşesinde Osmanlı dönemine ait camilere rastlayabiliyoruz. Bu günümüzde Bursa halkına hala hizmet vermektedir. Cuma  ve dini günlerde cemaatle dolup taşmaktadır. Dışarıda da camiyi görmeye gelen birçok ziyaretçi vardır.

Ali Paşa Cami Nerede
Ali Paşa Cami Nerede

Sonuç olarak bu tarihi yapıları gelip görmenizi tavsiye ediyoruz. Özelikle Osmanlı mimarisine merakınız varsa buyurun sizi Bursa ilimizin Osmangazi ilçesine bekliyoruz.

Ali Paşa Cami
Ali Paşa Cami

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here