Aliağa İzmir

Aliağa; İzmir’e bağlı bir ilçedir. Denizin kıyısında olan Aliağa; İzmir’e 60 km uzaklıktadır. Aliağa ve İzmir arasında hızlı tren (banliyö) seferleri yapılmaktadır.

Aliağa Gezilecek Yerler

Bu demiryolu ulaşımı sayesinde Aliağa’ya gitmek daha kolaylaşmıştır. Ayrıca İzmir- Çanakkale karayolu ilçenin içinden geçtiği için ulaşım problemi yoktur.

Göz at ;

  1. Aliağa Gezilecek Yerler
  2. Aliağa Nerede, Nerenin İlçesi ve Hangi Bölgede Şehirde
  3. Aliağa Otelleri
  4. İzmir Gezilecek Yerler
  5. İzmir Gece Hayatı
  6. İzmir’de Gezilecek 10 Yer
  7. Kordon Boyu Nerede, Nasıl Gidilir
  8. İzmir Karagöl Tabiat Parkı Nerede, Nasıl Gidilir, Giriş Ücreti
  9. İzmir Nerede, Hangi Bölgede ve Nüfusu
  10. İzmir Sasalı Doğal Yaşam Parkı Nerede, Nasıl Gidilir, Ziyaret Saatleri, Giriş Ücreti
Aliağa İzmir Hangi Şehirde
Aliağa İzmir Hangi Şehirde
Aliağa İzmir Harita
Aliağa İzmir Harita

Aliağa bölgesinde Nemrut Körfezinde yedi iskele bulunmaktadır. Günde binlerce yük gemisinin ulaştığı Aliağa bir liman kentidir. Ayrıca içerisinde bulunan Demir- Çelik ve Petro- Kimya Tesislerinden dolayı bir sanayi merkezidir. Üç tarafı denizlerle kaplı onan Aliağa çok sayıda yerli ve yabancı turist almaktadır.

Çok sayıda plaja sahip olan ve Ege Denizinin en güzel kıyılarına sahip olan Aliağa yüzmek için en çok tercih edilen yerdir. Aliağa doğal harikası bir yer olması dışında birçok tarihi yapıya da ev sahipliği yapmaktadır. Aliağa’ da gezilip görülmesi gereken yerler şunlardır:

Aliağa İzmir Nasıl Gidilir
Aliağa İzmir Nasıl Gidilir
Aliağa İzmir Nerede
Aliağa İzmir Nerede

Gryneion Antik Kenti: Aliağa ilçesine 12 km uzaklıkta bulunan Yeni Şakrak köyünden 1 km uzaklıkta bulunan bir antik kenttir. Aiolis kentinin 12 kentinden biridir.

Bu antik kentin ne zaman kurulduğu tam olarak bilinmese de kurulduğu dönemde bir liman şehri olarak kullanılmıştır. Rumlar döneminde yapılan kazılar ile kentte bulunan mimari yapıların malzemeleri kullanılmak üzere başka yerler götürülmüştür.

Bundan dolayı günümüze bu antik kentten geriye sadece deniz kıyısında bulunan sütün kalıntıları ulaşmıştır.

Gryneion Antik Kenti
Gryneion Antik Kenti

Aigai Antik Kenti: Aliağa’ya bağlı Köseler Köyü yakınlarında kurulan bir antik kenttir. Nemrut Kalesi olarak da bilinen bu yerleşim yeri Helen uygarlığı dönemine aittir.

Günümüzde yıkık bir kenti andıran Aigai kenti kurulduğu dönemin ihtişamını gözler önüne sermektedir. Kenti saran ihtişamlı sur duvarları ve mimari yapılarda kullanılan duvarlar muhteşem taş işçiliği ile günümüze kadar ulaşmıştır.

Antik kente ait agora yani çarşı ve tapınaklar mimari yapısı ile görülmesi gereken yerlerdendir. Tarih meraklıların gözdesi olan bu antik kent tarihi geçmişi ve mimarisi ile görülmesi gereken yerlerdendir.

Myrina Antik Kenti: Aiolis kentlerinden biridir. Çandarlı körfezinin yakınında bulunan antik kent tarih ve denizin birleşmesi ile büyüleyici bir güzellik oluşturuyor.  Arkeolojik çalışmalar sonucunda elde edilen mezar topluluğu tarihi yapısı ile görülmesi gereken yerlerdendir.

Bunun dışında tarihin derinliklerinden gelen figürler, mimari frizler ve çeşitli tarihi eserler bulunmaktadır. Aliağa’ya geldiğinizde bu antik kentleri mutlaka görmelisiniz. Ayrıca birçok plaja sahip Aliağa’da yüzebilir ve sahil yolunda yürüyüş yapabilirsiniz. Aliağa’nın küçük şirin çarşısını mutlaka gezmelisiniz.

Aliağa İzmir
Aliağa İzmir

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here