Almanya Hakkında Bilgi
Almanya Hakkında Bilgi

Almanya, Avrupa kıtasında yer alır ve Avrupa’nın ortasında bir ülkedir. Güneyde daha dağlık ve Alpler’e kadar uzanır. Kuzeyde, manzara düzdür ve genellikle Kuzey Denizi ve Baltık Denizinde sona erer. Batıda Ren Nehri akar. Almanya’nın en büyük şehri olan Başkent Berlin ise kuzeydoğuda bulunmaktadır.

Almanya Hakkında Bilgi
Almanya Hakkında Bilgi

Almanya’nın adı Federal Cumhuriyettir. Çünkü eskiden farklı Alman Devletleri vardı. 19. yüzyılda bir araya gelerek Alman İmparatorluğu’nu kurdular. Bugün bu ülkeler Federal Eyaletlerdir.

Almanya’nın kuzeyinde Kuzey Alman Ovası bulunur. Bu ovalar Hollanda ve Polonya’ya kadar uzanmaktadır. Bazı yerler Deniz seviyesinden daha düşüktür. Almanya’nın kuzeyinde Kuzey Denizi ve Baltık Denizi kıyıları vardır.

Almanya’nın ortası düz ya da daha çok orta büyüklükteki dağlara sahiptir. Yüksekliği 500 ila 1500 metre arasındadır. Bunlardan bazıları Volkanlar tarafından yaratıldı, örneğin Hessen’deki Vogelsberg.

Almanya’nın Güney kısmı genellikle deniz seviyesinin oldukça üzerindedir. Bazı dağlar kara orman gibi orta yüksekliktedir. Ancak güneyde Alpler başlar, yüksek dağlar. Almanya’nın en yüksek Dağı Avusturya sınırındaki Zugspitze, 2962 metre yüksekliğindedir.

Almanya’nın büyük nehirleri genellikle güneyden başlar ve kuzeye akar. Orada Kuzey Denizi’ne akarlar. Polonya sınırında bulunan Oder Nehri Baltık Denizi’ne akar. Almanya’nın en önemli ve en ünlü Nehri Ren Nehridir. Almanya nüfusunun yarısından fazlası bu bölgede yaşamaktadır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here