Amazon Köyü
Amazon Köyü
Samsun ilimizin Terme ilçesine bağlı Amazon Köyü ve Amazon Adası hakkında gözlemlerimizi aktaracağız.
Amazon Köyü
Amazon Köyü

Samsun Amazon Köyü ve Amazon Adası

Samsun ilimize yolunuz düştüğünde ilk uğramanız gereken yer bu köydür. Neden mi çünkü filmlere konu olan Amozan kadınların yaşadığı yer olduğu için. Bu köye gittiğinize eminim hiç pişman olmayacaksınız. Bu köye daha önce neden gelmedim diye üzülebilirsiniz. Bu köyün yaklaşık 4000 yıl önce savaşçı kadınların yaşadığı bir köy olduğu söylenilir. Bu kadınlar kahramanlıkları ve savaşçı özellikleri ile tanınan kadınlardır. Çok iyi ok atarlar. Hatta rivayette göre rahat  ok atmaları için sağ göğüslerini kesmişlerdir. Siz de bu köye gittiğinizde buradaki heykellerden buna şahit olacaksınız. Ayrıca bu köyde yaşayan kadınlar erkekleri köle olarak kullanıyormuş. Bu efsane hep anlatılıp kitaplara konu olmuş. Üzerinde filmler çekilmiş. Samsun Belediyesi ile 19 mayıs üniversitesi ortak çalışmaları ile Batı Parkta 50 bin metre karelik bir alana yapay bir ada oluşturulmuş. Bu adanın içinde 2,5 dönümlük bu köy oluşturdular. Bu kadınların yaşadığı yeri tanıtmak amacıyla ortak bir çalışma yaptılar. Samsun ilimize gelen her ziyaretçi ilk başta uğrayacağı yer bu ada olmaktadır.

Amazon Heykel Savaşçısı
Amazon Heykel Savaşçısı

Adanın girişine geldiğinizde sizi kocaman Amazon Savaşçı Heykeli karşılamaktadır. Bu heykelin sağında ve solunda 24 metre uzunluğunda 11 metre yüksekliğinde ve 8 metre de eninde iki dev aslan heykeli bulunmaktadır. Aslanların içerisine merdiven yapılmış ve giriş kapısı bırakılmıştır. Buraya gündüz gelen ziyaretçiler aslan heykelinin içine girip etrafı doyasıya izleyebiliyor. Ziyaretçiler ada ziyaretini yaptıktan sonra Amazon köyüne geçiş yapıyorlar.

 erkeklerin amazon kadınları tarfında hapsedilişi
erkeklerin amazon kadınları tarfında hapsedilişi

Burada Amazon kadınların yaşadığı yerleri, yaşayışları, kültürleri vb. çeşitli heykel ve tasvirlerle canlandırmaktadır. Burada 20’ye yakın kadın heykeli bulunmaktadır. Burada çadırları, hapishaneleri. Kullandıkları eşyalar de burada sergilenmektedir. Samsun ilimizin bu köyüne binlerce ziyaretçi uğramaktadır.

Dev Anadolu aslan heykelleri
Dev Anadolu aslan heykelleri

Sonuç olarak bu ilimize yolunuz düşerse mutlaka uğramanız gereken bir yerdir. Hemen not defterinize burayı yazabilirsiniz. Efsane olan bu kadınların yaşadığı yeri merak ediyorsanız hiç durmayın buyurun ilimize gelin. Bu ortamları ölümsüzleştirmeyi de ihmal etmeyiniz.

Amazon Adasına kuş bakışı
Amazon Adasına kuş bakışı

Amazon Köyü ve Amazon Adası Nerede?

Amazon Adası ve Amazon Köyü, Samsun’un Baruthane bölgesinde bulunur. diğer bir deyişle Samsun’un Terme ilçesine bağlı Amazon Köyünde bulunur. Samsun şehir merkezine yaklaşık 15 km uzaklıkta bulunur.

Amazon Adası ve Amazon Köyü Nasıl Gidilir?

Samsun Baruthane Bölgesi’nde yer alan Amazon Adası’na ulaşmak için otobüs veya tramvay kullanabilirsiniz. Ayrıca şehir merkezinden Atakum tarafına giden veya Atakum’dan şehir merkezine giden bütün toplu taşıma araçları ile Amazon Adası’na ulaşabilirsiniz.

Amazon Adası ve Amazon Köyü Giriş Ücreti

Amazon Adası ve Amazon Köyü Giriş Ücreti 1 TL’dir.

Amazon Adası ve Amazon Köyü Müze Ziyaret Saatleri

Amazon Adası içerisinde bulunan müze her gün  09:00 ve 17:00 saatleri arasında ziyarete açıktır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here