Terme

Terme Samsun’a bağlı bir ilçedir. Terme ilçesi Samsun il merkezine 57 km uzaklıkta yer almaktadır. Ormanlık alanlar ile kaplı Terme ilçesi denizden 3 km içeridedir. Doğal güzelliğe sahip Terme ilçesinde gezilecek çok sayıda yer bulunmaktadır.

Amazon Adası: Terme ilçesinde Batı Park Mevkiinde yer almaktadır. Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan Amazon Adası üzerinde Amazon Köyü bulunan bir yerdir. Amazon Adasını tanıtmadan önce Amazonlar hakkında bilgi vermek istiyorum. Yunan Mitolojisinde anlatıldığına göre Amazonlar M.Ö. 1200 yıllarında yaşamış bir kadın topluluğudur. Terme ilçesine bağlı Gölyazı Beldesinde uzun yıllar boyunca hüküm süren Amazonlar savaşçı özellikleri ile tanınmıştır. Amazon topluluğunun iki kraliçesi bulunurmuş ve bu kadın topluluğunda erkekler köle olarak kullanılırmış. Amazonlar nesillerini devam ettirmek için birlikte olduğu erkekleri öldürürlermiş.Amazon kadınları erkek evlatlarını öldürür ve kız evlatlarını ise savaşçı olarak yetiştirirlermiş. Farklı bir topluluk olan Amazonların yaşamış olduğu Gölyazı Beldesinde her yıl Amazonlar Çevre, Kültür ve Turizm Festivalleri düzenlenmektedir. Bu festivalde yalnızca kadınların katıldığı ata binme, yemek yeme ve ok atma gibi yarışmalar yapılmaktadır. Ayrıca festivalde tiyatro, halk oyunları ve halk konserleri gibi etkinlikler de yapılmaktadır.

Amazon Adası içinde bulunan Amazon Köyünde 3 bin yıl önce yaşayan Amazon Kadınlarının özelliklerine uygun yapılan ve gerçek gibi görünen heykeller yer almaktadır. Ayrıca bu alanda Amazon Kadınlarının kullanmış olduğu günlük eşyalarda yer almaktadır. Amazon Kültürünü yansıtan ve büyük bir emekle yapılan Amazon Adası görülmesi gereken yerlerdendir.

Pazar Camisi: Terme ilçe merkezinde yer almaktadır. Pazar Camisi Osmanlı mimarisine uygun olarak 1840 yılında inşa edilmiştir. Onarımdan geçen camii günümüze sağlam olarak ulaşmıştır. Caminin minaresi ise 1939 yılında yıkılmış ve 1961 yılında tekrar yapılmıştır. Caminin hemen yanında ahşaptan yapılan ve kiremit çatılı bir türbe yer almaktadır.

Cüneyd-i Bağdati Türbesi: Terme ilçesine bağlı Dibekli Köyünde yer almaktadır. Cüney isminde İslam Ordusu için savaşıp burada şehit olan bir zata aittir. Burada iki türbe yer almaktadır. Sebebi ise rivayetlere göre düzlük bir alnda savaşırken kolunu kaybeder ve savaşa savaşa tepeye kadar gelip tepede şehit olur. Şehit olduğu yere koluda getirilerek gömülür. Daha sonra kolun eski yerine döndüğü görülür ve buraya da bir türbe yapılır. Türbe içinde 9 metre uzunluğunda bir sanduka yer almaktadır. Bu türbe ilçe halkı tarafından adak yeri olark görülmüştür. Yöre halkı tarafından sürekli ziyaret edilen bir yerdir.

Yukarı Söğütlü Camisi: Terme ilçesine bağlı Yukarı Söğütlü Köyünde büyük bir mezar içinde yer almaktadır. Yukarı Söğütlü Camisi 1716 yılında tek katlı ve ahşap olarak inşa edilmiştir. Caminin oyma tekniği ile geometrik süslemeler ile bezenen giriş kapısı dikkat çekmektedir.İlçe merkezinde yer alan Sultan IV. Mehmet tarafından yaptırılan Avcı Sultan Mehmet Camisini de ziyaret edebilirsiniz.

Göller Bölgesi: Karadeniz ile Terme arasında yer alan Akgöl, Simenit ve Silindir Göllerinin bulunduğu alandır. Harika bir görünüme sahip bu bölge içinde çok sayıda kuş türünü barındıran sulak alandır. Göller Bölgesi Milli Parklar Genel Müdürlüğü tarafından Yaban Hayatı Koruma Sahası olarak kabul edilmiştir. Doğal bir güzelliğe sahip olan Göller Bölgesi Terme ilçesinin en güzel yerlerindendir.

Terme Plajları: Terme ilçesinde çok sayıda plaj bulunmaktadır. Karadeniz kıyısında yer alan bu plajlar doğallığı ve temizliği ile ön plana çıkmaktadır. Terme ilçesinde yer alan ve en çok ön plana çıkan plajları Kumcağız Sahilleri, Çoban Yatağı ve çamlar arasında bulunan yeşil ile mavinin muhteşem uyumuna sahip Miliç Çamlığı’dır.

Terme Hangi Şehirde
Terme Haritası
Terme Nerede
Terme Pidesi
Terme Saat Kulesi
Terme Samsun
Terme Termal
Terme

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here