Amazon Nehri Nerede, Uzunluğu, Hangi Ülkede
Amazon Nehri Nerede, Uzunluğu, Hangi Ülkede

Amazon ormanı Brezilya‘yı en güzel ve en büyüleyici gezilerinden birisidir. Amazon’un ana akışı neredeyse tüm Güney Amerika kıtasından geçmektedir. İki kaynağı vardır. Her ikisi de Peru And Dağları’ndan gelmektedir. Kuzeydeki kaynak Nehrinin adı Mara Spagnon’dur ve su bakımından en zengin olanıdır. Bu nehir adını ancak bu iki kaynak nehrin birleşmesinden alır. En uzun ana kol yaklaşık 6.448 km uzunluğundadır. Bununla birlikte, “Amazon” adını taşıyan bölümler çok daha kısadır. Genellikle, nehir yolculukları sadece nehrin genellikle birkaç kilometre genişliğinde olduğu Brezilya’da gerçekleşmektedir.

Nehir yolculuklarında görülecek yerler

Amazonlar Güney Amerika’nın” yeşil kalbi ” olarak adlandırılmaktadır. Nehirde çok az şehir vardır. En büyük şehirlerinden birisi Amazon yolculuklarında keşfedilecek olan Peru’daki İkitos’tur. Manaus, Rio Negro’da, denize açılan kıyıdan yaklaşık 12 km uzaklıkta yer almaktadır. Nehir yolculukları sırasında da ziyaret edilmelidir. Manaus bir zamanlar Kauçuk ticaretinin merkeziydi. Bugün, etkileyici Opera Binası – Teatro Amazonas – ile şehir nehir üzerinde heyecan verici geziler için başlangıç noktasıdır. Burada bulunan yemyeşil Orman, nehrin bir tarafında büyük ünlü Nilüferlerle görülmeye değer.

Amazon’daki nehir yolculukları genellikle Brezilya’daki muhteşem Şelalelerle birlikte S-Paulo, Rio de Janeiro veya Iguassu’da bir konaklama ile birleştirilir. Oradan, gerçek nehir yolculuklarının başladığı Manaus’a gidiyoruz.

Brezilya hakkında daha fazla bilgi almak için bu makalelerimizi okuyabilirsiniz :

  1. Brezilya gezilecek yerler
  2. Brezilya’da gezilecek 10 yer
  3. Brezilya nerede
  4. Brezilya Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri
Amazon Nehri Nerede, Uzunluğu, Hangi Ülkede
Amazon Nehri Nerede, Uzunluğu, Hangi Ülkede

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here