Kelaynak Kuşların Yuvaları

Dünya Doğayı Koruma Birliği’nin (IUCN) raporu, insan kaynaklı suistimaller sonucu 784 türün dünya üzerinden tamamen yok olduğunu ve 16.119 hayvan türünün tükenmekte olduğunu göstermektedir. Sadece bir yılda listeye 530 türün eklenmiş olması canlı türlerinin karşı karşıya olduğu tehlikeyi gözler önüne seriyor. Türkiye’de birçok hayvan yok olmaktadır. Bunun en büyük sebebi maalesef insanlardır. Bu hayvanları menfaatimiz için bilinçsizce avlayıp birçok hayvanın nesli tükenmektedir. Onları çıkarlarımız için dünyadan sileceğimize onlarla birlikte daha güzel bir yaşam sunabiliriz. Bu evren de bizim yaşama hakkımız olduğu kadar bu hayvanların da yaşama hakkı vardır. Onlarla birlikte daha renkli daha güzel bir yaşam sunabiliriz. Bu evren hepimize yeter. yeter ki bencillikten uzak duralım. Biz de bu konuya değinmek istedik. siz değerli okurlarımız için Nesli tükenmekte olan 10 hayvanı yazdık umarım yazımızı beğenirsiniz. Sorularınız varsa yorum kısmına yazabilirsiniz.

IUCN

10.Boz AyıBu hayvan türü Türkiye, Kıbrıs, Balkanlar, Sibirya, Kuzey Afrika ve Kuzey Amerika’da yaşayan bir ayı türü olan boz ayının nesli ülkemizde büyük tehlike altındadır. Çoğu zaman bu ayı türü ya yaralanmakta yada evcileştirmektedir. Bu hayvanın soyunu kurtarılması için  Bursa Karacabey de bu hayvanı koruma altına alıp uzmanlar tarafında soyunun devam etmesi için Çalışmalar yapılmaktadır.

Boz Ayı

9.Akdeniz Foku:  Bu fok türü Sadece doğu Akdeniz sahilleri ve Afrika’nın bir sahilinde yaşayan bu hayvan türünün avlanma nedeni ile nesli yok olmaktadır. Araştırmacılara göre bugün yaşayan fok sayısı sadece 600 tanedir. Acil koruma altına alıp bu sayının çoğaltılması gerekir.

Akdeniz Foku

8.Alageyik:  Yıllarca bilinçsiz ve acımasız bir şekilde avlanan bu hayvanın sadece Türkiye de 7 baş kaldığını biliyor muydunuz? Sonra devletin desteği ile 2010 yıllında koruma altına alında ve nesli çoğalması için çalışmalar yapıldı günümüzde nesli 300’e ulaşıldı. Fakat bu yeterli bir sayı değil devlet tarafında yeterli destek sağlanıp sayılarını çoğaltması gerekir.

Alageyik

7.Deniz Kaplumbağası: Akdeniz sahillerinde yayılmış durumda olan bu Kaplumbağaların ülkemizde daha çok Köyceğiz Dalyan sahilinde bulunur. Ana kaplumbağa bir defasında 100 yumurta bırakmaktadır. Yavru döneminde sahilerin ışıklandırılmasından dolayı yavrular ışığı takip edip karaya çıkmaktadır. Bu nedenle yaşam şartları azalmaktadır. Bir diğer etken insanların bilinçsizce avlaması sayılarını azaltmaktadır. Günümüzde sayıları çok az olup acil koruma altına alınması gerekir.

Deniz Kaplumbağası

6.Yaban Kedisi:  Bu kedinin Başta Afrika olmak üzere Avrupa ve Batı Asya’da bulunmaktadır. Afrika 6 farklı türden bulunan bu hayvanın ev kedilerin atası olarak kabul edilir. Ülkemizde de bulunan bu kedilerin maalesef nesli tükenmek üzeredir.

Yaban Kedisi

5.Toy Kuşu: Bu kuş türünün Türkiye de en büyük kuş türüne sahiptir. aynı zamanda Dünya’da uçabilen en büyük kuş türlerinden biridir. Maalesef her geçen gün sayıları azalan kuş türünün acil koruma altına alınması lazım. Bu kuş türünün iriliğinden dolayı insanlar tarafında kolayca avlanabilmektedir. En başta insanlarımızı eğitim yolu ile bunu aşılamamız lazım.

Toy Kuşu

4.Vaşak: Bu hayvan türü kedigiller familyasından Lynx cinsini oluşturan orta büyüklükte etçil omurgalı ve yabanıl bir türdür. Marmara, Karadeniz, Doğu Anadolu ve İç Anadolu bölgelerinde nadir olarak görülebilmektedir. Bu hayvanın Dünyada olduğu gibi Türkiye’de de tehdit altındadır. Nesli tükenmekte olan bu hayvanın acil koruma altına alınması gerekir.

Vaşak

3.Kara Akbaba: Bu kuş türü Kartallar ve Çaylaklar gibi gündüzcül hayvanlardır. Bunların yaşam alnı genelde yaşlı ağaçların olduğu ormanlardır. Bu ormanların ülkemizde azalıp yok olması bu hayvan türünün de yok olması ile eş değerdir. Ülkemizde sadece 50 tane kalan bu hayvanın yoğun olarak bulunduğu yer Çorumdur. Bunun dışında Eskişehir ve Kızılcahamda bulunur. bu hayvan türünün acil olarak koruma altına alınması gerekir.

Kara Akbaba

2.Çizgili İshak Kuşu: Nesli tükenmekte olan başka bir kuş türü olan Çizgili İshakkuşu da Birecik ilçemizin sembolü olan diğer bir kuş türüdür.

Çizgili İshak Kuşu

1.Kelaynak: Bu kuş türü Hz. Nuh zamanında bereket kuşu olarak bilinir. Bu kuş türü Hz. Nuh gemisine aldığı hayvanlardan biridir. Bir zamanlar her yerde bulunan bu kuş türü günümüzde soyu tükenmek üzeredir. Günümüzde sadece Fas’ta çok sayıda Suriye de ve Ülkemizden de Birecik’te yaşamaktalar. Bu kuş türünün üreyip çoğalması için Bu kuş türü için üreme istasyonları kurulmuştur. Göç zamanlarında gitmemeleri için kafesler konulmaktadır.

Kelaynak Kuşu

 

4 YORUMLAR

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here