gezilecekyerlercom
gezilecekyerlercom

Türkiye’nin başkenti ve aynı zamanda Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ebedi İstirahatgahı olan güzel şehir Ankara, her ne kadar Kış aylarında soğuk olsa bile, özellikle bahar ve yaz aylarında kendini ziyarete gelenlere karşı oldukça bonkördür.

Ankara Gezilecek Yerler

Dünya çapında tanınan meşhur Kızılay meydanı gibi ok önemli yerlere sahiptir. Ayrıca merkezi noktanızı Kızılay üzerinden belirlediğiniz takdirde her yerin Kızılay’a çıkması nedeniyle yürüyerek bile kenti gezebilirsiniz.

Bu sayfada sizlere Ankara’da görmeniz gereken yerleri kısaca bahsedeceğiz ancak siz Ankara hakkında detaylı bilgilere sahip olmak için lütfen “Ankara Gezilecek Yerler” ya da “Ankara’da Gezilecek 10 Yer” isimli makalemizi okuyun. Çok detaylı bir Ankara gezi planını sizler için çıkardık.

Anıtkabir

Ankara’nın Çankaya ilçesinde yer alan Anıtkabir Türk Kurtuluş Savaşının ve inkılaplarının lideri ve Türkiye Cumhuriyetinin ilk Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk’ün anıt mezarıdır.

Ankara Atatürk Evi Ve Müzesi

Ankara ili, Yenimahalle ilçe sınırında bulunan Ankara Atatürk Evi Ve Müzesi 10 Kasım 1981 tarihinde ziyarete açılmıştır.

Anadolu Medeniyetler Müzesi

Ankara ilinin Altındağ ilçesinde yer alan Anadolu Medeniyetler Müzesi Ankara’nın ilk Müze ve Kültür Müdürü Galip Bey tarafından 1921 yılında Akkale olarak isimlendirilen kalenin burcunda kurulmuştur.

Kurtuluş Savaşı Müzesi

Başkent Ankara’da yer alan Eski Meclis Binası 1920 yılında açılmıştır. Birinci meclis olarak inşa edilen eski meclis binası günümüzde Kurtuluş Savaşı Müzesi olarak kullanılmaktadır.

Ankara Kalesi

Ankara Kalesi Ankara’nın Altındağ ilçesinde yer almaktadır. Ankara’nın en eski yapılarından biri olan Ankara Kalesi’nin tam olarak ne zaman ve kim tarafından yapıldığı bilinmemektedir.

Kuğulu Park

Ankara’nın Kavaklıdere semtinde bulunan Kuğulu Park Atatürk Bulvarı ve Tunalı Hilmi Caddesi arasında yer almaktadır. Çin ve Viyana tarafından Ankara’ya hediye edilen siyah ve beyaz kuğular bu parkta bulunmasından dolayı bu adı almıştır.

Hacı Bayram Cami

Ankara’nın Ulus semtinde yer alan Hacı Bayram Camii Bayramiye tarikatının kurucusu olarak bilinen Hacı Bayram Veli’nin türbesini hemen yanında yer almaktadır.

Kocatepe Cami

Ankara ilinde yer alan Kocatepe Camii Başkent Ankara’da ki en büyük camilerden biri olma özelliğine sahiptir. İnşası 20 yıl süren Kocatepe Camii 1987 yılında ibadete açılmıştır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here