Viyana Gezi Rehberi

Viyana Gezi Planı, Gezilecek Yerler ve Gece Hayatı Rehberi

 1. Hakkında Bilgi
 2. Günlük Gezi Planı
 3. Ulaşım
 4. Alışveriş
 5. Yeme İçme
 6. Nerede Kalınır
 7. Gece Hayatı
 8. Turlar
 9. Konsolosluklar
 10. Dikkat Etmeniz Gerekenler

Hakkında Bilgi

Viyana, Avusturya’nın başkenti ve aynı zamanda en büyük şehridir. Aynı zamanda turistlerin akın ettiği bir Avrupa şehridir. Bu şehri daha yakında tanımak için şehir ile ilgili bilgileri başlıklar halinde vermeye çalışalım.

Tarih: M.Ö 4000 yıllarda kurulan şehir en parlak dönemini Habsburg Hanedanının yönetimi zamanında yaşamıştır.  Viyana şehri 19. yüzyıldan 1938 yıllına kadar renkli bir kent görünümündeydi. Müziğin başkenti olarak biliniyordu. Fakat 1938 yıllından sonra Nazilerin şehre saldırması ile başlayan süreç ve ardında gelen ikinci Dünya Savaşı şehri harap durumuna düşürmüştür. 1945 yıllından sonra şehir Nazilerden temizlenip 1955 yıllında ise eski kimliğine kavuşmuştur. Şehir kısa sürede kendini toplayarak Avrupa’nın parlayan şehirlerinden biri olmayı başarmıştır.

Coğrafi Bilgiler: Orta Avrupa’da bulunan Viyana şehri, Tuna nehri iki yakasında kurulmuştur. Ayrıca Avusturya’nın kuzeydoğusunda bulunur.

Nüfus: Viyana 2016 yıllı itibariyle toplam nüfusu 1.762.604’dır. Bu haliyle Avusturya’nın en büyük şehridir. Viyana’da yaklaşık 100.000 Türk yaşamaktadır.

İklim: Avusturya’nın başkenti Viyana’da tipik bir Karasal İklim hakimdir. Yazları sıcak ve nadiren yağış görülür. Kışları ise soğuk ve yağışlı olur. Şehirde neredeyse her mevsim yağış görülür.

Ne Zaman Gidilir: Buraya gitmenin en uygun olduğu zaman ilkbahar ve yaz aylarıdır.

Para Birimi: Avusturya Avrupa Birliğine üye olduğundan dolayı ortak para birimi olan Euro kullanmaktadır.

Resmi Dili: Tarihi ve kültürel bir etkileşimin sonucu olarak şehrin resmi dili Almancadır. Bunun dışında Şehrin büyük bir kısmı İngilizce bilmektedir.

Saat Farkı: Viyana ile Türkiye arasında bir saat zaman farkı bulunur. Viyana, Türkiye’ye göre 1 saat geridedir.

Vize Durumu: Bilindiği üzere Avusturya Türk Vatandaşlarından vize istemektedir. Fakat Yeşil pasaport sahipleri 30 gün boyunca burada vize şartı aranmaksızın kalabilir.

Gezi Süresi: Viyana, Turistlerin en çok ziyaret ettiği Avrupa şehirlerinden birisidir. Zarif Viyana Valsını izleyebileceğiniz gibi Dünyanın en iyi klasik müzik bestecilerini de dinleyebilirsiniz. Kente geldiğiniz zaman orta çağ görünümlü binaları ile sizi etkileyecek bu şehirde yapılacak pek çok alternatif seyahat önerisi bulunmaktadır. Viyana’da beli başlı yerleri gezmek için en az 2-3 gün gerekir. Fakat ben Viyana’nın zevkini tam tadacağım diyorsanız bunun için en az bir hafta on gün kalmanız gerekir.

Günlük Gezi Planı

1.Gün 

Graben Caddesi

Graben, Viyana’nın en meşhur sokaklarından biridir. Graben kelimesi Almanca’da ki “Çukur veya Hendek” anlamına gelir ve Avusturya’nın başkentinde eski bir Roma kampına kadar uzanmaktadır. O günlerde Viyana, bir sur duvarı ile çevrili ve yanında bir siperi vardı. “Çukur veya Hendek”, daha sonra doldurulup Viyana’nın ilk caddelerinden biri haline geldi. Günümüzde, Wien Porzellan gibi bir çok yerel spesiyalitenin bulunduğu, büyük ölçekli bir alışveriş pazarı da bulunmaktadır.

Nasıl Gidilir: U1 ve U3 metro hatları ile buraya ulaşabilirsiniz.

Kärntner Caddesi

Viyana şehrin en eski caddesi olarak bilinir. Cadde üzerinde çok sayıda alışveriş yerleri, Restoran, Otel ve cafe bulunur. Burada ihtiyacınız olan her şeyi bulabilirsiniz. Ayrıca cadde üzerinde bulunan sokak sanatçıları caddeye ayrı bir renk katmıştır.

Nasıl Gidilir: U1 ve U3 metro hattı ile ”Stephansplatz  durağı” üzerinde U1, U2 ve U4 metro hattı ile ”Karlsplatz durağı” üzerinde buraya ulaşabilirsiniz.

Viyana Devlet Opera Binası(Wiener Staatsoper) 

1861-1869 yılları arasında  İmparator Franz Joseph için inşa edilen bu bina yerel halk tarafında pek benimsenmemiştir. 1945 yıllında büyük bir zarar görmüştür.

Savaştan sonra yenilenen bina halkın akın ettiği bir yer haline gelmiştir. Buraya gittiğinizde mutlaka rehber eşliğinde ziyaret etmelisiniz. En azında bir kere bir gösteriye katılmalısınız.

Nasıl Gidilir: Kärntner Caddesinin sonunda bulunur. Caddeden buraya yaya olarak ulaşılabilir.

Adres: Opernring 2, 1010 Wien, Avusturya
Telefon: +43 1 514442250
Aziz Stefan Katedrali ( Stephansdom) 

Stephansdom olarak da bilinen St. Stephen Katedrali, 12. yüzyılda mütevazi bir kiliseydi. Bugün, Viyana’da ki Katolik Başpiskoposu’nun evi olmuştur. Kilise II. Dünya Savaşında yok edildi. Ancak yedi yıl içinde yeniden inşa edildi ve ibadet hizmetlerine devam etmektedir. Şehrin en önemli simgelerinden biri olan katedral, Viyana silüetini taşıyor. Etkileyici çatısı 230.000 fayans ile kaplıdır. Katedralin hepsi de farklı zamanlarda yapılmış 18’ten fazla sunak vardır ve değerli eserler içerir.

Nasıl Gidilir: 1A, 2A veya 3A numaralı otobüs hattı ile buraya ulaşılabilirsiniz.

Adres: Stephansplatz 3, 1010 Wien, Avusturya
Telefon: +43 1 515523054
Hofburg Sarayı 

Hofburg İmparatorluk Sarayı 13. yüzyılda inşa edildiğinden beri Avusturya hükumetinin ayrılmaz bir parçasıdır. Hapsburglar ve Kutsal Romen ve Avusturya-Macaristan imparatorluklarının hükümdarı da dahil olmak üzere yüzyıllar boyu Avrupa’nın en güçlü saraylarından birisidir. Bugün bir müze ve Avusturya cumhurbaşkanının evi olarak hizmet etmektedir.

Nasıl Gidilir: 2A, 3A otobüs hattı, 1, 2, D ve J tramvay hatları ile buraya ulaşılabilir.

Adres: Michaelerkuppel, 1010 Wien, Avusturya

Telefon: +43 1 5337570

Belvedere Sarayı

Belvedere, çeşitli saraylardan ve 17. yüzyıla kadar uzanan bir portakaldan oluşan Viyana’nın tarihi sahnesinin ayrılmaz bir parçasıdır. Barok saraylardan, Alt ve Üst Belvedere’den; Saray ahırları ve Orangery, hepsi Barok tarzda yapılan bu parkta yer almaktadır. Fransız Devrimi sırasında, saraylar kendi ülkelerinden kaçan Fransızlara ev sahipliği yapmıştır.

Nasıl Gidilir: 69A numaralı otobüs hattı, D tramvay hattı, U1 metro hattı ile buraya ulaşabilirsiniz.

Adres: Prinz Eugen-Straße 27, 1030 Wien, Avusturya

Telefon: +43 1 795570

Schönbrunn Sarayı 

Versailles’e kıyasla daha görkemli olan görkemli Schönbrunn Sarayı, 1,441 odadan oluşmaktadır. Viyana’nın en önemli turistik mekanlarından biridir. Saray, İmparator Leopold’un isteği üzerine 1696-1712 yılları arasında inşa edilmiş ve Maria Theresa tarafından imparatorluğun yaz sarayına dönüştürülmüştür. Palace Park, dünyadaki en eski hayvanat bahçesi Privy Garden, 60 metre yüksekliğindeki tepenin üzerinde yer alan Gloriette gibi pek çok cazibe merkezini barındırmaktadır.

Nasıl Gidilir: Buraya 10A numaralı Otobüs, 10, 58 numaralı tramvay hattı, U4 metro hattı ile buraya ulaşabilirsiniz.

Adres: Schönbrunner Schloßstraße 47, 1130 Wien, Avusturya

Telefon: +43 1 81113239

Albertina Müzesi

Hofburg Sarayı’nın Opera köşesinde bulunan müze, 1600’lü yıllarda Habsburg Hanedanı tarafında inşa edilmiştir. Dünyanın en popüler sanat müzelerinden biriydi. Fakat ikinci dünya savaşında büyük bir zarar gördü.  1998-2003 yılları arasında tamamen yenilenen müzede 70.000 fotoğraf ve 65.000’in üzerinde sulu boya resim ve çizimle geniş bir koleksiyonu bulunur. Özellikle sanatseverlerin mutlaka uğraması gereken bir yerdir.

Nasıl Gidilir: Metro:  U1, U2, U4 (Karlsplatz durağı), U3 (Stephansplatz durağı), Tramvaylar: 1, 2, D, 62, 71, Badner Bahn (Staatsoper / Kärntner Ring durağı), Şehir içi otobüs: 2A (Albertina istasyonu)

Adres: Albertinaplatz 1, 1010 Wien, Avusturya

Telefon: +43 1 53483

Ziyaret Saatleri: Hafta içi her gün 10.00-18.00 arası açık, Çarşamba günleri 10.00-21.00 arası açık.

Ücret: Tam fiyat 4 Euro, İndirimli 3 Euro

Viyana Belediye Binası(Wiener Rathaus) 

Wiener Rathaus, Viyana Belediye Binası ve Viyana Devletinin bulunduğu yer olarak hizmet vermektedir. 1880’li yıllarda inşa edilmiş olan Gotik tarzdaki bina, kulenin tepesine oturan ve Viyana’nın sembolü olan Rathausmann’a sahiptir. Wiener Rathaus, 2023 yılında tamamlanması beklenen kapsamlı bir restarasyon çalışmasına tabidir şuanda.

Nasıl Gidilir: Buraya tur veya rehber eşliğinde gidebilirsiniz.

Adres: Friedrich-Schmidt-Platz 1, 1010 Wien, Avusturya

Telefon: +43 1 52550

Mariahilfer Caddesi

Viyana şehrin en işlek caddelerinden biridir. Bu cadde üzerinde çok sayıda mağaza ve moda evi bulunur. Cadde üzerinde gönlünüzce alışveriş yapabilirsiniz. Yine Cadde üzerinde Türklere ait restoran bulunur. Bu restoranlara gidip Türk yemeklerini yiyebilirsiniz.

Nasıl Gidilir: MuseumsQuartier (U-Bahn hattı U2); Neubaugasse ( U3 ); Zieglergasse (U3); Westbahnhof (U3 ve U6 ) durakları üzerinde ulaşabilirsiniz.

2.Gün

Museumsquartier

Şehirde eski ve yeni birçok müzenin olduğu bir meydandır. Bu meydan müze meydanı olarak da bilinmektedir. Meydanda üzerinde çok sayıda müze bulunmaktadır. Buraya yolunuz düşerse bu müzelere mutlaka gezmelisiniz.

Nasıl Gidilir: U2 metro hattına binip Museumsquartier metro durağında inip buraya rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Adres: Museumsplatz 1, 1070 Wien, Avusturya
Telefon: +43 1 5235881
Karl Kilisesi (Karlskirche) 

1716-1737 yılları arasında Kral VI. Karl tarafında inşa edilmiştir. Kilise’nin hikayesi özetle şöyledir. Kral VI. Karl 1713 yıllında büyük bir Veba hastalığına yakalanır. Bu hastalık kısa zamanda bütün Avrupa’ya yayılır. Sonra çıkıp halka söz verir. Ben iyileşirsem İtalyan piskopos, Kardinal Karl Borromaus adına bir kilise inşa edeceğim. Veba hastalığında kurtulur ve bu kiliseyi inşa eder. Kilise Roma’da bulunan Traianus Sütunu’ndan esinlenerek inşa edilmiştir. Mimarisi oldukça dikkat çekmektedir.

Nasıl Gidilir: U4 metro hattı ile buraya ulaşılabilir.

Adres: Kreuzherrengasse 1, 1040 Wien, Avusturya
Telefon: +43 1 5046187
Viyana Sanat Tarihi Müzesi(Kunsthistorisches Museum)

1891 yıllında Avusturya-Macaristan İmparatoru I. Franz Joseph tarafında inşa edilmiştir. Müzede Habsburg hükümdarlarının yüzyıllar boyunca topladığı eserlerden oluşmaktadır. Burada çok sayıda eser sergilenmektedir. Hakkı ile gezmek isterseniz yaklaşık 1 gününüzü alır.

Nasıl Gidilir:  U2, U3 metro hatları; 1, 2, 46, 49, 71 No’lu tramvay hatları veya 48A  numaralı otobüs hattı ile buraya ulaşabilirsiniz.

Adres: Maria-Theresien-Platz, 1010 Wien, Avusturya

Telefon: +43 1 525240

Doğa Tarihi Müzesi(Naturhistorisches Museum)

Sanat Tarihi Müzesi’nin hemen karşında bulunan bu müze 1889 yıllında inşa edilmiştir. Arkeoloji, antropoloji, mineraloji, zooloji ve jeoloji gibi sergilerin bulunduğu müzeyi mutlaka görmelisiniz. Burada sizi hayrete düşürecek sergilerle güzel bir gün yaşamış olacaksınız. Ayrıca doğa hakkında birçok yeni şey öğrenmiş olacaksınız.

Nasıl Gidilir:  U2, U3 metro hatları; 1, 2, 46, 49, 71 No’lu tramvay hatları veya 48A  numaralı otobüs hattı ile buraya ulaşabilirsiniz.

Adres: Burgring 7, 1010 Wien, Avusturya

Telefon: +43 1 521770

Ziyaret Saatleri: Pazartesi, Perşembe, Cuma, Cumartesi, Pazar 09.00-18.30
Çarşamba 09.00-21.00, Salı günleri kapalı

İspanyol Binicilik Okulu(Spanish Riding School)

İspanyol Binicilik Okulu, Hofburg’daki Kış Binme Okulunda halka açık performanslar sunan Lipizzan atları için geleneksel bir binicilik okuludur. Binicilik Okulu bu performansları klasik dresaj olarak adlandırıyor, ancak çoğu ziyaretçi için büyüleyicidir. Okul, dört yüzyılı aşkın süredir bu şekilde atlar yetiştirmektedir.

Adres: Michaelerplatz 1, 1010 Wien, Avusturya
Telefon: +43 1 5339031
Hundertwasser Evi(Hundertwasserhaus)

Hundertwasserhaus, Landstraße bölgesinde Viyana’nın merkezine yakın renkli dairedir. Avusturyalı sanatçı Friedensreich Hundertwasser’in adını mimar Krawina yapmıştır. Bugün var olan 52 dairenin her biri farklı bir renktedir. Viyana’nın kültürel mirasının ayrılmaz bir parçasıdır.

Nasıl Gidilir: Buraya 1 Numaralı tramvay hattı ile ulaşabilirsiniz.

Adres: Kegelgasse 36-38, 1030 Wien, Avusturya

Ulaşım

ŞEHİR İÇİ
Taksi Viyana’da çok sayıda taksi bulunur. Burada taksilere binip şehrin birçok noktasına ulaşabilirsiniz. Taksi ücretleri biraz pahalıdır. Havalimanından buraya 40 Euro ile ulaşabilirsiniz.
Metro Viyana şehrinde harika bir şekilde işleyen metro ağı bulunur. Şehirde toplam 5 hat bulunur. Bu hatlar  05.30-00.30 saatleri arasında çalışmaktadır. Viyana şehrinde toplu taşıma araçlarına binmek için bilet almanız gerekir. Burada 24/48/72 ve 8 günlük bilet olarak satılıyor.
Tramway 1865 yıllından beri Viyana Tramvay hattı Dünya’nın en uzun tramvay hattına sahiptir. Şehir merkezi ve çevresini gezmek için 1 ve 2 numaralı tramvay hattı kullanabilirsiniz. Viyana şehrinde toplu taşıma araçlarına binmek için bilet almanız gerekir. Burada 24/48/72 ve 8 günlük bilet olarak satılıyor.
Bisiklet Bütün Avrupa şehirlerinde olduğu gibi Paris’de de bisiklet kullanımı oldukça yoğundur. Burada çok sayıda bisiklet kiralama yerleri bulunur. Bir bisiklet kiralayıp şehri gezebilirsiniz.
Minibüs, Otobüs Viyana şehrinde 24 saat kesintisiz otobüs seferleri bulunur. Bu otobüslerle şehrin birçok noktasına ulaşabilirsiniz. Viyana şehrinde toplu taşıma araçlarına binmek için bilet almanız gerekir. Burada 24/48/72 ve 8 günlük bilet olarak satılıyor.
ŞEHİR DIŞI
Uçak Viyana şehir merkezine 18 km uzaklıkta Viyana Uluslararası Havalimanı bulunur. Buraya ülkemizden aktarmasız bir şekilde ulaşabilirsiniz. Yaklaşık yolculuk 2,5 saat sürmektedir.
Otobüs Başta Avusturya şehirleri olmak üzere birçok Avrupa şehrinde buraya otobüsle ulaşım sağlayabilirsiniz.
Tren  Bilindiği üzere Avrupa’da ulaşım denilince akla ilk olarak hızlı trenler gelir. Hızlı trenlerin merkezi de Paris olmaktadır. Avrupa’nın birçok şehrinden buraya hızlı trenle ulaşabilirsiniz.
Gemi
Araba Viyana’ya şahsi aracınızla Avrupa şehirlerini geze geze ulaşabilirsiniz. Yollar gayet düzgün ve konforludur.

Alışveriş

Viyana’da alışveriş yapmak gayet eğlencelidir. Fakat eğlenceli olduğu kadar da sıkıntılıdır. Çünkü fiyatlar baya cep yakmaktadır. Şehirde özellikle Graben, Kohlmarkt, Karntnerstrasse ve Mariahilfer gibi caddeler trafiğe kapalı olup alışveriş için uygun yerlerdir. Bu caddeler üzerinde birçok  alışveriş merkezi, mağaza, hediyelik eşya satan dükkanlar ve moda evleri bulunur. Burada gönlünüzce alışveriş yapabilirsiniz. Buraya yolunuz düşerse özellikle Viyana şarapları ve Mozart çikolataları almadan geri dönmeyiniz.

Yeme İçme

Viyana’da her şey özel ve özgün olduğu gibi mutfağı da baya özel ve güzeldir. Avusturya mutfağı kendine özgü bir kültürü vardır. Avusturya’nın  et yemekleri, pastaları ve kahveleri popülerdir. Buraya gelirseniz bu lezzetleri tatmadan geri dönmeyin. Ayrıca şehirde Fransız ve İtalyan yemekleri de oldukça popülerdir. Şimdi şehirde bulunan popüler yemekleri siz değerli okurlarımızla paylaşmak istiyorum. Bunlar;

Viyana Usülü Şnitzel(İnce kesimli dana bonfilesinin kızartılması sonucu oluşan et yemeği)

Tafelspitz(Sığır etinin havuç ve patetes sebzelerin haşlanması ile hazırlanan sebze-et yemeği)

Semmelnödel(ekmek köftesi)

Zwiebelrostbraten(Dövülmüş et ve kavrulmuş soğan ile birlikte servis edilen et yemeği)

Griebnockerlsuppe(Bir çorba türü, Fakat kültürümüze çok uzak)

Wurst(Viyana’ya özgü sosis)

Sacher Torte(Viyana’ya özgü popüler bir tatlı)

Apfelstrudel(Bir tatlı)

Nerede Kalınır

Orta Avrupa’nın romantizm şehri Viyana’da konaklamak için çok sayıda seçenek bulunmaktadır. Lüks otellerden tutun uygun fiyatta olan hostellere kadar birçok seçeneği değerlendirebilirsiniz. Konaklama yeri seçerken gezilecek yerleri göz önünde bulundurmanızda fayda vardır. Fakat şunu da unutmayın şehirde gelişmiş bir ulaşım ağı vardır.

Viyana Otelleri

Viyana’da çok sayıda otel bulunmaktadır. Buradaki oteller oldukça şık ve hizmetleri memnun vericidir. Şehirde otel dışında yine birçok seçenek bulunmaktadır. Burada 50-200 euro arasında değişen fiyatlarda otel bulabilirsiniz. Yine 10 euro’ya hostel de bulabilirsiniz.

Öneriler

Viyana şehrinde lüks bir yerde kalmak istiyorsanız; Ringstrasse Bulvarı, Kärntner Caddesi gibi şehrin merkezini seçebilirsiniz. Burası baya pahalıdır. Şehirde daha uygun fiyatta yer bulmaz istiyorsanız Aziz Stephan Katedrali, Viyana Ana Tren İstasyonu gibi merkezin yakınındaki bölgeleri tercih edebilirsiniz.

Gece Hayatı

Viyana gece hayatı ve gece eğlencesi oldukça renkli ve harektli geçmektedir. Özellikle Viyana gece hayatı denilince akla Klasik müzik gelmektedir. Viyana şehri Klasik müziğin başkenti olarak bilinmektedir. Klasik müzik dışında birçok tarzda müzik bulunmaktadır. Kısaca Müzik şehri olarak bilinir desek daha doğru olur. Şehirde çok sayıda gece mekanı bulunur. Bu mekanlarda sabah saatlerine kadar eğlence devam eder. Viyana Gece Hayatı, gece eğlencesi ve gece mekanları hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz linki tıklayıp yazımızı okuyabilirsiniz. <<Viyana Gece Hayatı

Turlar

Viyana şehrinde birçok tur firması bulunur. Fakat şehirde daha çok otobüsle tur düzenlenmektedir. Burada bulunan turlarla anlaşıp şehirdeki birçok yeri tur eşliğinde gezebilirsiniz. Ayrıca şehirde fayton turu çok meşhurdur.  Şehirde bulunan tur firmalarında ortalama bir ücret çıkardık. Bunu tabloya yansıttık. İşte o tablo:

Otobüs Turu Bot Turu
Yetişkinler (14-59 Yaş) 20 Euro 19 Euro
Çocuklar (5-15 Yaş)

Yaşlılar (60 yaş ve üzeri)

Öğrenciler

15 Euro 14 Euro
Çocuklar (0-5 Yaş) Ücretsiz Ücretsiz

Konsolosluklar

Telefon: +43 (01) 877 71 81

Faks: +43 (01) 877 71 79

Başkonsolosluk Posta adresi: Hietzinger Hauptstrasse 29,
1130-Wien

Görev Bölgesi

 • Aşağı Avusturya, Burgenland, Steiermark ve Viyana Eyaletleri

Başvuru Kabul Saatleri :

 • Vatandaş Kabul : saat 09:00 – 12:00 arası Vize Başvuruları : saat 11:00 – 12:00 arası

Tatil Günleri

08.12.2016 Avusturya Dini Tatili

26.12.2016 Avusturya Dini Tatili
06.01.2017 Avusturya Dini Tatili
17.04.2017 Avusturya Dini Tatili
01.05.2017 Ulusal Tatil
25.05.2017 Avusturya Dini Tatili
05.06.2017 Avusturya Dini Tatili
15.06.2017 Avusturya Dini Tatili
15.08.2017 Avusturya Dini Tatili
01.09.2017 Kurban Bayramı
26.10.2017 Avusturya Ulusal Günü
01.11.2017 Avusturya Dini Tatili
08.12.2017 Avusturya Dini Tatili
25.12.2017 Avusturya Dini Tatili
26.12.2017 Avusturya Dini Tatili

Dikkat Etmeniz Gerekenler

 1. Viyana şehrine gitmeden önce otel ve uçak rezervasyonlarınızı yaptırın.
 2. Viyana’ya gitmek için Vize gerekir. Vize almadan gidemezsiniz.
 3. Viyana’da  çok sayıda Türk bulunur. Burada rahatlıkla adres sorabilir onlarla muhabbet edebilirsiniz.
 4. Yemekler açısında hiç sıkıntı çekmezsiniz. Çünkü burada çok sayıda Türk restoranı bulunur.
 5. Şehrin havası yaşamaya uygun bir yerdir. Havası size ne bunaltır. Ne de üşütür.
 6. Şehir güvenli bir yer olup hırsızlık ve gasp gibi olaylar çok nadir görülür.
 7. Şehirde özellikle gece hayatı dışarı çıkarken kıyafetlerinizin şık olmasına dikkat edin.
 8. Bütün Avrupa şehirlerinde olduğu gibi buradan da yemeklerin içine domuz eti ya da domuz yağı konulmaktadır. Sipariş etmeden önce bunu belirtin(Tabi kullanmıyorsanız)
 9. Şehirde kullandığınız toplu taşıma araçları için sürekli biletinizi yanınızda bulundurun.
 10. Uçakta iner inmez saatinizi 1 saat geri alın.
 11. Korsan taksilere karşı dikkatli olun.
 12. Güzel bir planla şehrin keyfini çıkarabilirsiniz.

Göz at;

 1. Viyana Gezilecek Yerler
 2. Viyana’da En İyi 10 Turist Aktivitesi
 3. Viyana Gece Hayatı
 4. Viyana Nerede, Hangi Ülkede ve Nerenin Başkenti
 5. Avusturya Vizesi İçin Gerekli Evraklar ve Nasıl Alınır?
 6. Avusturya’nın Başkenti, şehirleri ve Bölgeleri
 7. Avusturya Nerede?
 8. Avusturya’da Gezilecek 10 Yer
 9. Avusturya’nın En Güzel 11 Oteli
 10. Dünya’nın En Güzel Göl Köyü: Hallstatt
 11. Schönbrunn Sarayı
 12. Hofburg İmparatorluk Sarayı
 13. Salzburg Kalesi
 14. Viyana Belediye Binası
 15. Aziz Stefan Katedrali
 16. Belvedere Sarayı
 17. Aziz Peter Kilisesi
 18. Stephansplatz
 19. Avusturya Milli Kütüphanesi

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here