Antalya
Antalya

Antalya Gezilecek Yerler Listesi | En Güzel 40 Yer! Nereler Gezilir, Nereye Gidilir? – Antalya 2.328.555 nüfusu ile Akdeniz bölgemizin en kalabalık şehri ülkemizin ise 5. büyük şehridir. İlimize bağlı 19 ilçe bulunur. Antalya denilince hepimizin aklına deniz turizmi gelmektedir.

Fakat ilimiz hem doğal güzellikleri ile hem de tarihi dokusu ile bilinir. Antalya ilimizde güzel bir yaz tatili yapılabilir. Bunun dışında tarihi yapıları da gezilebilir. Yıl içerisinde dünyanın değişik yerlerinde buraya turist akınına uğramaktadır.

Burada gezilip görülecek birçok yer bulunmaktadır. Buraya yolunuz düşerse mutlaka uğramanız gereken 10 yer seçtik. Umarım beğenirsiniz. Bunun dışında Antalya gezi rehberi yazımıza da göz atmak isterseniz lütfen TIKLAYINIZ.

Antalya Müzesi

Antalya’nın en önemli müzesi olan Antalya Müzesi; Konyaaltı ilçesinde bulunmaktadır. Türkiye’nin en büyük müzelerinde olan Antalya Müzesi Süleyman Fikri Erten tarafından 1922 yılında hizmete açılmıştır. 1. Dünya Savaşında İtalyan tarafından toplanılan tarihi eserleri korumak amacıyla kurulmuştur.

Yaklaşık 70 bin civarında tarihi esere sahip olan Antalya Müzesi tarihi zenginliği ile görülmesi gereken yerlerdendir. 14 sergi salonundan oluşan müzede farklı dönemlere ait çeşitli eserler sergilenmektedir.

Ayrıca müze içinde tarihi heykellerin sergilendiği açık hava galerisi de bulunmaktadır. Anadolu’nun tarihini ve kültürünü yansıtan Antalya Müzesi çok sayıda yerli ve yabancı turist almaktadır.

Güllük Dağı Milli Parkı

Güllük Dağı Milli Parkı; Korkuteli ilçe merkezine 9 km uzaklıkta bulunmaktadır. Güllük Dağı Milli Parkı içinde; Güllük Dağının yamaçlarında kurulan bir antik kent olan Termessos Antik kenti, dağın çeşitli jeolojik ve jeomorfolojik oluşumları, Akdeniz iklimine özgü bitkiler, botanik bahçeler ve pek çok hayvan bulunmaktadır.

Güllük Milli parkı içinde barındırdığı bu çeşitlilikler ile harika bir güzellik oluşturuyor. Güllük Dağı Milli Parkı içinde en çok dikkat çeken Termessos Antik kentidir. Solimler tarafından kurulan antik kenti aşağı kent, kent merkezi ve mezarlık olmak üzere üç bölümden oluşmaktadır. Termessos Antik kentinde Hadrian kapısı, surlar, kuleler, tiyatro, gymnasium, odeon, tapınaklar ve mezarlar bulunmaktadır.

Günümüze sağlam olarak ulaşan tarihi yapılar ile antik kent muhteşem bir görüntü oluşturuyor. Milli parkın içinde piknik ve park alanları bulunmaktadır. Özellikle ilkbahar ve yaz aylarında bu milli parkı gezip piknik ya da kamp yapabilirsiniz.

Düden Şelalesi

Antalya’ya 10 km uzaklıkta Kepez ilçesinde bulunmaktadır. Kaynağını Kepez Hidroelektrik Santralinden alıp Akdeniz’e dökülen şelale ihtişamlı bir görünüm oluşturmaktadır. Yeşillikler içinde akan şelale bir tabiat harikasıdır. Bu muhteşem manzaraya karşı oturup piknik yapabilirsiniz.

Köprülü Kanyon

Isparta’dan başlayan Antalya’da denize dökülen Köprüçayın vadisidir. Köprüçay üzerinde her yıl rafting yapılmaktadır. Çay üzerinde iki tane tarihi köprü bulunduğu için Köprülü Kanyon ismini almıştır.

Bu köprülerden büyük olanı usta küçük olanı ise ustanın çırağı tarafından yapılmıştır. Köprüçay’ın coşkulu akan sularında rafting yapabilirsiniz. Ayrıca Köprülü Kanyonunda harika manzaralara şahit olacaksınız.

Side Antik Kenti

Birçok medeniyete ev sahipliği yapan Side Antik Kenti m.ö 7 yy’da inşa edildiği söylenmektedir. Side isminin nar anlamına geldiği şehrin adete denizle iç içe olduğunu görmek ve burada tarihi ve coğrafyası insanı adeta büyülüyor. Burada mermerde yürüyüp ayaklarını aynı zamanda kuma değmesi farklı bir lezzet katmaktadır.

Adrasan Koyu

Kumluca ilçesine 4 km uzaklıkta Adrasan mevkinde bulunmaktadır. 2 km uzunluğunda kumsala sahip Adrasan Koyunda rüya gibi bir tatil yapabilirsiniz. Temiz deniz suyu ile yüzmeye uygun olan Adrasan Koyu her yıl çok sayıda yerli ve yabancı turist ağırlamaktadır.

Ayrıca Adrasan Koyundan tekne turları ile Suluada, Ceneviz ve Sazak koylarına rahatlıkla ulaşıp tatilinize orada devam edebilirsiniz. Dalış yapmanın da mümkün olduğu Adrasan Koyunun şifalı sularında harika bir tatil yapabilirsiniz.

Manavgat Şelalesi

Manavgat Çayı üzerinde bulunan Manavgat Şelalesi yüksekten akan suları ile harika bir güzellik oluşturuyor.  Manavgat ilçesinde bulunan Manavgat Şelalesi ihtişamlı görüntüsü ve yemyeşil çevresi ile göz dolduruyor. Manavgat şelalesinde muhteşem manzara fotoğrafları çekebilirsiniz.

Ayrıca şelalenin çevresinde bulunan ağaçlarla kaplı yeşil alanda şelale manzarasına karşı piknik yapabilirsiniz. Manavgat şelalesinin etrafında kafe ve restoran bulunmaktadır.

Şelale manzarasına karşı oturup çay içmenin ya da yemek yemenin tadına varmalısınız. Keyifli zamanlar geçireceğiniz bu doğal güzelliğe sahip Manavgat Şelalesini gezi listenize mutlaka eklemelisiniz.

Kaleiçi

Muratpaşa ilçesine bağlı tarihi dokusunu kaybetmeyen bir semttir. Kaleiçi’nin daracık sokaklarında geçtiğinizde tarihi evlere şahit olacaksınız. Tarihi ve doğal güzelliğe sahip Kaleiçi semtinde yat limanı masmavi denizi ile semte ayrı bir hava katıyor.

Kaleiçi semtinde tarihi güzelliğe sahip Antalya Oyuncak Müzesi, Hadrian Kapısı, Yivli Minare Camii ve Kesik Minareli Camii bulunmaktadır. Bu tarihi yerleri ziyaret etmenizi tavsiye ederim.

Olympos Antik Kenti

M.Ö 2. Yüzyılda kurulan Olimpos Antik Kenti Helenistik Dönemine aittir. Likya Döneminin en önemli kenti olan Olimpos Antik Kenti içinde günümüze ulaşan yapılar çok etkileyici bir güzelliğe sahiptir.

Antik kent çeşitli dönemlerde çeşitli uygarlıklar tarafından kullanılmıştır. Olimpos Antik Kentinde Roma dönemine ait tapınak ve Bizans Dönemine ait kilise kalıntıları bulunmaktadır.  Tarihi kalıntıları ile büyüleyici bir güzellik oluşturan Olimpos Antik kenti görülmesi gereken yerlerdendir.

Karain Mağarası

Döşemealtı ilçesine bağlı Yağca Köyünde yer almaktadır. Arkeolojik çalışmaların yapıldığı Karain Mağarasında çok sayıda tarihi kalıntı bulunmuştur. Mağarada bulunan çeşitli dönemlere ait tarihi eserler Antalya Müzesi ve mağaranın yakınında bulunan müzede sergilenmektedir. Doğal ve tarihi güzelliğe sahip Karain Mağarası görülmesi gereken yerlerdendir.

Konyaaltı Plajı

Antalya’nın en gözde yerlerinden biri olan Konyaaltı Plajı yoğun ilgi görmektedir. Konyaaltı Plajı çevresinde önemli ve çok büyük oteller, barlar, kafeler, gece kulüpleri ve eğlence mekanları bulunmaktadır.

Kaputaş Plajı

Yer altından akan suyun kumsaldan çıkmasından dolayı Kaputaş Plajında denizin rengi turkuazdır. Bu sebepten dolayı deniz serin sulara sahiptir. Kum ve çakıl karışımı bir plaj olan Kaputaş Plajı doğa harikası bir plajdır. Kaputaş Plajı Kaş Belediyesi tarafından işletilmektedir. Plajın bulunduğu bölgede büfe tarzı alışveriş alanları bulunmadığından dolayı yiyecek ve içeceklerinizi yanınızda götürmenizi tavsiye ederiz.

Lara Plajı

Lara Plajı güzel kumsala sahip olduğu için bu adı almıştır. Lara Plajı sakin bir denize ve çok soğuk olmayan suya sahiptir. Tatilcilerin gözde yerlerinden olan Lara Plajının hemen arkasında ufak bir orman bulmaktadır. Bu orman içerisinde kamp ve piknik alanları bulunmaktadır. Lara plajında denizin tadını doyasıya çıkarabilir, kamp ve piknik yapabilirsiniz.

Çıralı Plajı

Çıralı Plajı Antalya’nın Kemer ilçesinde Olimpos sahili ile Yanartaş dağı arasında yer almaktadır. Çıralı Plajı adını Yanartaş’tan almıştır.

Topçam Plajı

Antalya ilinin Konyaaltı ilçesinde bulunan Topcam Plajı etrafı falezler ile çevrili bir plajdır. Eşsiz bir manzaraya sahip Topçam plajının 100 metre kuzeyinde kızılçam ormanları bulunmaktadır.

Phaselis Örenyeri

Turizm kenti olan Antalya ilimizde bulunan Phaselis antik kenti m.ö 7. Yüzyılda Rodoslu koloniler tarafında kurulduğu söylenilir. Bu kent üzerinde birçok medeniyet gelip geçmiştir. Bu medeniyetler arkalarında birçok yapı bırakmışlardır. Bu medeniyetlere ait müze bulunmaktadır. Burada yapılan kazı çalışmaları sırasında birçok Roma dönemine ait eser bulunmuştur. Burada aynı zamanda Antalya da nadir rastlanan denizi kumu plajıyla turist akınına uğramaktadır.

Patara Antik Kenti

Tarih boyunca birçok uygarlığa ev sahipliği yapmış olan Patara antik kentinde birçok uygarlığa ait tarihi kalıntı ve yapı bulunmaktadır. Patara antik kentinden günümüze ulaşmış olan Roma kalıntılarının en görkemlisi Roma Zafer Takıdır. Ayrıca Patara antik kenti gezinizde seramik fırınları, Korint Tapınağı, Liman Hamamı, Sütunlu Cadde, tiyatro, su sarnıcı, meclis binası ve deniz feneri gibi tarihi kalıntıları görebilirsiniz.

Aspendos

Aspendos Antik Kentine Antalya merkezden gitmek için sizlere bir kaç farklı yol önermek istiyoruz. Ya Antalya merkezden otogara gelip 7 lira karşılığında Serik ilçesine gelip buradan minibüse binip 2 lira karşılığında antik kente ulaşabilirsiniz. Yada internet üzerinden Bla Bla car gibi uygulamalar ile o tarafa giden araçlarla anlaşıp gidebilirsiniz.

Beldibi Mağarası

Aşağı ve yukarı mağara olarak ikiye ayrılan Beldibi Mağarası tarihte yerleşim yeri olarak kullanılmıştır. Beldibi Mağarası doğal güzelliği yanı sıra tarihi kalıntıları ile de dikkat çekmektedir. Özellikle Beldibi Mağarasının duvarlarında bulunan insan ve hayvan resimleri oldukça dikkat çekmektedir.

Karaalioğlu Parkı

Antalya ilinin Muratpaşa ilçesinde yer alan Karaalioğlu Parkı direkt falezler üzerine kurulmuş muhteşem Antalya manzarasına sahip olan yeşil ve büyük bir parktır.

Alara Kalesi

Antalya ilinin Alanya Kalesinde yer alan Alara Kalesi 1232 yılında Selçuklu Sultanı Alâeddin Keykubat zamanında inşa edilmiştir.

Termessos Kaplıcaları

Antalya’nın 30 kilometre kuzeybatısında yer alan Termessos Antik Kenti içerisinde bulunan Termessos kaplıcaları çok sıcak olmasına rağmen görülmeye değer yerlerdendir.

Perge Antik Kenti

Antalya merkezden kalkan AC03 nolu otobüsler ile Aksu ilçesine gideceksiniz. Normalde 17 km olan mesafe, Antalya şehir merkezinin yoğunluğu nedeniyle yaklaşık olarak 1 saat sürmektedir.

Antalya Saat Kulesi

Antalya’nın şehir merkezinde Kale Kapısı Mevkinde yer alan Saat Kulesi 1901 yılında Sadrazam Küçük Sait Paşa tarafından 2. Abdülhamid için inşa edilmiştir.

Antalya Akvaryum

Maldiv adalarında esinlenerek inşa edilen Antalya Akvaryum 5 milyon litrelik ana tank kapasitesi ile Avrupa’nın ikinci, dünyanın 5. büyük akvaryumu olma özelliğine sahiptir.

Yivli Minare Cami

Antalya Kaleiçinde yer alan Yivli Minare Cami ilk İslami yapılardan biri olma özelliğine sahiptir. Yivli Minare Cami Bizans Dönemi’nden kalma bir kilise iken Selçuk Sultanı Alaaddin Keykubat tarafından 1238 yılından minare eklenerek camiye çevrilmiştir.

Antalya Hayvanat Bahçesi

1989 yılında Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından tanzim edilen Antalya Hayvanat Bahçesi ülkemizin en büyük hayvanat bahçelerinden biri olma özelliğine sahiptir.

Suna İnan Kıraç Kaleiçi Müzesi

Antalya Kaleiçinde yer alan Suna İnan Kıraç Kaleiçi Müzesi korunması gerekli kültür varlığı olarak tescil edilmiş iki binada yer alan özel bir müzedir.

Alanya Kızıl Kule

Antalya ili, Alanya ilçe sınırında bulunan Kızıl Kule, 1226 yılında Selçuklu Döneminde Sultan Alâeddin Keykubat tarafından Mimar Ebu Ali Reha’ya inşa ettirilmiştir.

Alanya Tersanesi

Antalya’nın Alanya ilçesinde yer alan Alanya Tersanesi Alanya’nın Selçuklu döneminden kalan tarihi yapılarından biridir.

Antalya Atatürk Evi

Antalya Atatürk Evi Müzesinin bulunduğu bina iki katlı yığma taş duvarlı bir yapıdır.Bir dönem valilik binası olarak kullanılan bu bina Atatürk’ün Antalya ziyaretinde Mustafa Kemal Atatürk’e hediye edilmiştir. Atatürk Evi Müzesinin bulunduğu tarihi bina 20. yüzyılda inşa edilmiştir. 1986 yılında restore edilen tarihi bina Atatürk Evi Müzesi olarak hizmete açılmıştır.

Antalya Oyuncak Müzesi

Antalya ilinin Kaleiçi semtinde bulunan Oyuncak Müzesi 23 Nisan 2011 yılından beri hizmet vermektedir. Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından açılan Antalya Oyuncak Müzesi; İstanbul ve İzmir’den sonra açılan üçüncü oyuncak müzesi olma özelliğine sahiptir.

Hıdırlık Kulesi

Antalya Kaleiçi semtinde Karaalioğlu Parkına 250 metre mesafede bulunan Hıdırlık Kulesi 2. Yüzyılda inşa edildiği tahmin edilen tarihi bir yapıdır.

Side Sualtı Müzesi

Antalya ili, Manavgat ilçe sınırında bulunan Side Sualtı Müzesi, 2015 yıllında ziyaret açılmıştır.

Göynük Kanyonu

Göynük Kanyonu için öncelikle Kemer saat kulesinin yanına gelin. Buradan kalkan minibüslere 3 TL karşılığında binin ve Göynük Kanyonu sapağında ineceğinizi minibüs şoförüne özellikle söyleyin.

Dim Çayı

Antalya ilinin Alanya İlçe merkezine 16 kilometre uzaklıkta yer alan Dim Çayı Alanya’nın en önemli turizm bölgelerinden biridir.

Hadrian Kapısı

Antalya iline çevreleyen surlar üzerinde bulunan Hadrian kapısı bir diğer adı ile Üçkapılar tarihi yapılar arasında en iyi korunmuş eserlerden biridir.

Göz at ;

 1. Antalya Gezilecek Yerler
 2. Antalya’da Gezilecek 10 Yer
 3. Antalya Gece Hayatı
 4. Akdeniz Bölgesinde Görülmesi Gereken 10 Yer
 5. Antalya Otelleri ve Antalya Otel Fiyatları
 6. Manavgat Şelalesi Nerede, Nasıl Gidilir
 7. Antalya Hayvanat Bahçesi
 8. Antalya Nerede, Hangi Bölgede ve Nüfusu
 9. Antalya Balayı Otelleri ve Antalya Balayı Otel Fiyatları
 10. Antalya Merkezden Hava alanına nasıl gidilir, ulaşım
 11. Patara Plajı Nerede, Nasıl Gidilir, Giriş Ücreti
 12. Konyaaltı Plajı Nerede, Nasıl Gidilir, Giriş Ücreti
 13. Antalya Paintball Oyun Alanı Nerede, Nasıl Gidilir?
 14. Kaleiçi Otelleri ve Kaleiçi Otel Fiyatları

17 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz