Antalya

Antalya 2.328.555 nüfusu ile Akdeniz bölgemizin en kalabalık şehri ülkemizin ise 5. büyük şehridir. İlimize bağlı 19 ilçe bulunur. Antalya denilince hepimizin aklına deniz turizmi gelmektedir.

Fakat ilimiz hem doğal güzellikleri ile hem de tarihi dokusu ile bilinir. Antalya ilimizde güzel bir yaz tatili yapılabilir. Bunun dışında tarihi yapıları da gezilebilir. Yıl içerisinde dünyanın değişik yerlerinde buraya turist akınına uğramaktadır.

Göz at ;

 1. Antalya Gezilecek Yerler
 2. Antalya’da Gezilecek 10 Yer
 3. Antalya Gece Hayatı
 4. Akdeniz Bölgesinde Görülmesi Gereken 10 Yer
 5. Antalya Otelleri ve Antalya Otel Fiyatları
 6. Manavgat Şelalesi Nerede, Nasıl Gidilir
 7. Antalya Hayvanat Bahçesi
 8. Antalya Nerede, Hangi Bölgede ve Nüfusu
 9. Antalya Balayı Otelleri ve Antalya Balayı Otel Fiyatları
 10. Antalya Merkezden Hava alanına nasıl gidilir, ulaşım
 11. Patara Plajı Nerede, Nasıl Gidilir, Giriş Ücreti
 12. Konyaaltı Plajı Nerede, Nasıl Gidilir, Giriş Ücreti
 13. Antalya Paintball Oyun Alanı Nerede, Nasıl Gidilir?
 14. Kaleiçi Otelleri ve Kaleiçi Otel Fiyatları

Burada gezilip görülecek birçok yer bulunmaktadır. Buraya yolunuz düşerse mutlaka uğramanız gereken 10 yer seçtik. Umarım beğenirsiniz. Bunun dışında Antalya gezi rehberi yazımıza da göz atmak isterseniz lütfen TIKLAYINIZ.

Antalya’da Gezilecek Yerler

1-Antalya Müzesi

Antalya Müzesi

Antalya’nın en önemli müzesi olan Antalya Müzesi; Konyaaltı ilçesinde bulunmaktadır. Türkiye’nin en büyük müzelerinde olan Antalya Müzesi Süleyman Fikri Erten tarafından 1922 yılında hizmete açılmıştır. 1. Dünya Savaşında İtalyan tarafından toplanılan tarihi eserleri korumak amacıyla kurulmuştur.

Yaklaşık 70 bin civarında tarihi esere sahip olan Antalya Müzesi tarihi zenginliği ile görülmesi gereken yerlerdendir. 14 sergi salonundan oluşan müzede farklı dönemlere ait çeşitli eserler sergilenmektedir.

Ayrıca müze içinde tarihi heykellerin sergilendiği açık hava galerisi de bulunmaktadır. Anadolu’nun tarihini ve kültürünü yansıtan Antalya Müzesi çok sayıda yerli ve yabancı turist almaktadır.

2-Güllük Dağı Milli Parkı

Güllük Dağı Milli Parkı
Güllük Dağı Milli Parkı

Güllük Dağı Milli Parkı; Korkuteli ilçe merkezine 9 km uzaklıkta bulunmaktadır. Güllük Dağı Milli Parkı içinde; Güllük Dağının yamaçlarında kurulan bir antik kent olan Termessos Antik kenti, dağın çeşitli jeolojik ve jeomorfolojik oluşumları, Akdeniz iklimine özgü bitkiler, botanik bahçeler ve pek çok hayvan bulunmaktadır.

Güllük Milli parkı içinde barındırdığı bu çeşitlilikler ile harika bir güzellik oluşturuyor. Güllük Dağı Milli Parkı içinde en çok dikkat çeken Termessos Antik kentidir. Solimler tarafından kurulan antik kenti aşağı kent, kent merkezi ve mezarlık olmak üzere üç bölümden oluşmaktadır. Termessos Antik kentinde Hadrian kapısı, surlar, kuleler, tiyatro, gymnasium, odeon, tapınaklar ve mezarlar bulunmaktadır.

Günümüze sağlam olarak ulaşan tarihi yapılar ile antik kent muhteşem bir görüntü oluşturuyor. Milli parkın içinde piknik ve park alanları bulunmaktadır. Özellikle ilkbahar ve yaz aylarında bu milli parkı gezip piknik ya da kamp yapabilirsiniz.

3-Düden Şelalesi

Düden Şelalesi

Antalya’ya 10 km uzaklıkta Kepez ilçesinde bulunmaktadır. Kaynağını Kepez Hidroelektrik Santralinden alıp Akdeniz’e dökülen şelale ihtişamlı bir görünüm oluşturmaktadır. Yeşillikler içinde akan şelale bir tabiat harikasıdır. Bu muhteşem manzaraya karşı oturup piknik yapabilirsiniz.

4-Köprülü Kanyon

Köprülü Kanyonu

Isparta’dan başlayan Antalya’da denize dökülen Köprüçayın vadisidir. Köprüçay üzerinde her yıl rafting yapılmaktadır. Çay üzerinde iki tane tarihi köprü bulunduğu için Köprülü Kanyon ismini almıştır.

Bu köprülerden büyük olanı usta küçük olanı ise ustanın çırağı tarafından yapılmıştır. Köprüçay’ın coşkulu akan sularında rafting yapabilirsiniz. Ayrıca Köprülü Kanyonunda harika manzaralara şahit olacaksınız.

5-Side Antik Kenti

Side Antik Kenti

Birçok medeniyete ev sahipliği yapan Side Antik Kenti m.ö 7 yy’da inşa edildiği söylenmektedir. Side isminin nar anlamına geldiği şehrin adete denizle iç içe olduğunu görmek ve burada tarihi ve coğrafyası insanı adeta büyülüyor. Burada mermerde yürüyüp ayaklarını aynı zamanda kuma değmesi farklı bir lezzet katmaktadır.

6-Adrasan Koyu

Adrasan Koyu

Kumluca ilçesine 4 km uzaklıkta Adrasan mevkinde bulunmaktadır. 2 km uzunluğunda kumsala sahip Adrasan Koyunda rüya gibi bir tatil yapabilirsiniz. Temiz deniz suyu ile yüzmeye uygun olan Adrasan Koyu her yıl çok sayıda yerli ve yabancı turist ağırlamaktadır.

Ayrıca Adrasan Koyundan tekne turları ile Suluada, Ceneviz ve Sazak koylarına rahatlıkla ulaşıp tatilinize orada devam edebilirsiniz. Dalış yapmanın da mümkün olduğu Adrasan Koyunun şifalı sularında harika bir tatil yapabilirsiniz.

7-Manavgat Şelalesi

Manavgat Şelalesi

Manavgat Çayı üzerinde bulunan Manavgat Şelalesi yüksekten akan suları ile harika bir güzellik oluşturuyor.  Manavgat ilçesinde bulunan Manavgat Şelalesi ihtişamlı görüntüsü ve yemyeşil çevresi ile göz dolduruyor. Manavgat şelalesinde muhteşem manzara fotoğrafları çekebilirsiniz.

Ayrıca şelalenin çevresinde bulunan ağaçlarla kaplı yeşil alanda şelale manzarasına karşı piknik yapabilirsiniz. Manavgat şelalesinin etrafında kafe ve restoran bulunmaktadır.

Şelale manzarasına karşı oturup çay içmenin ya da yemek yemenin tadına varmalısınız. Keyifli zamanlar geçireceğiniz bu doğal güzelliğe sahip Manavgat Şelalesini gezi listenize mutlaka eklemelisiniz.

8-Kaleiçi

Kaleiçi

Muratpaşa ilçesine bağlı tarihi dokusunu kaybetmeyen bir semttir. Kaleiçi’nin daracık sokaklarında geçtiğinizde tarihi evlere şahit olacaksınız. Tarihi ve doğal güzelliğe sahip Kaleiçi semtinde yat limanı masmavi denizi ile semte ayrı bir hava katıyor.

Kaleiçi semtinde tarihi güzelliğe sahip Antalya Oyuncak Müzesi, Hadrian Kapısı, Yivli Minare Camii ve Kesik Minareli Camii bulunmaktadır. Bu tarihi yerleri ziyaret etmenizi tavsiye ederim.

9- Olympos Antik Kenti

Olympos Antik Kenti

M.Ö 2. Yüzyılda kurulan Olimpos Antik Kenti Helenistik Dönemine aittir. Likya Döneminin en önemli kenti olan Olimpos Antik Kenti içinde günümüze ulaşan yapılar çok etkileyici bir güzelliğe sahiptir.

Antik kent çeşitli dönemlerde çeşitli uygarlıklar tarafından kullanılmıştır. Olimpos Antik Kentinde Roma dönemine ait tapınak ve Bizans Dönemine ait kilise kalıntıları bulunmaktadır.  Tarihi kalıntıları ile büyüleyici bir güzellik oluşturan Olimpos Antik kenti görülmesi gereken yerlerdendir.

10- Karain Mağarası

Karain Mağarası

Döşemealtı ilçesine bağlı Yağca Köyünde yer almaktadır. Arkeolojik çalışmaların yapıldığı Karain Mağarasında çok sayıda tarihi kalıntı bulunmuştur. Mağarada bulunan çeşitli dönemlere ait tarihi eserler Antalya Müzesi ve mağaranın yakınında bulunan müzede sergilenmektedir. Doğal ve tarihi güzelliğe sahip Karain Mağarası görülmesi gereken yerlerdendir.

17 YORUMLAR

 1. Antalya’da bir otele gitmiştim, bu sayede bir kaç yer gezme fırsatım da oldu. Özellikle koylarını gezmenizi tavsiye ederim.

 2. gaziantepten antalyaya tatile gitmek için hazırlanıyoruz.oğluşumun teyzesi var orada.verdiğiniz bilgiler için teşekkür ediyruz.

 3. Ben Antalya’yı bugüne kadar sadece deniz turizminden ibaret biliyordum. Ne kadar doğal güzellikleri varmış. Buralara en kisa surede gidecem.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here