Antananarivo'da Gezilecek 10 Yer
Antananarivo'da Gezilecek 10 Yer

Antananarivo Madagaskar’ın en büyük şehri ve başkentidir. Antananarivo kenti Madagaskar adasının tam ortasında yer almaktadır. Antananarivo ülkenin siyasi kültürel eğitimsel ve ekonomik merkezidir. Köklü bir tarihe sahip olan Antananarivo kentinde tarihi ve kültürel birçok miras bulunmaktadır. Burada gezilip görülecek çok sayıda yer bulunmaktadır. Buraya yolunuz düşerse mutlaka gezip görmeniz gereken 10 yer belirledik. Umarım beğenirsiniz. İşte o yerler…

Rova

kentin en yüksek tepesini taçlandıran yapı Rova,  mezarlar, tapınaklar ve 17. yüzyıldan bu yana Merina hanedanlığına ait saraylara ev sahipliği yapmıştır. Mimarisi oldukça fikkat çekmektedir. Buraya yıl boyunca çok sayıda kişi tarafında ziyaret edilmektedir. Sizin de yolunuz buraya düşerse mutlaka bu yapıyı ziyaret edin. Her gün açık ve aynı zamanda girişler de ücretsizdir.

Antongona

Antongona, 1500 metre yüksekliğe sahip iki tepeden oluşmaktadır. Bu tepeler size şehrin harika manzarasını sunmaktadır. Buraya zaman zaman tırmanma yarışları da yapılmaktadır. Ayrıca burada iki tane de küçük müze bulunur. Buraya gelirseniz mutlaka ziyaret edin derim. Ayrıca bu tepeler kutsal olarak kabul edilmektedir.

Anosy Gölü

Başkentin güney bölümünde yer alan yapay bir gölet olan Anosy Gölü, mutlaka gezilip görülmesi gereken bir doğal güzellik alanıdır. Bu göl, öncesinden bir bataklık alanı iken 1. Radama döneminde ıslah edilerek göl yapılmıştır. James Cameron tarafında tasarlanan gölet kalp şeklindedir. Göletin ortasında bir ada bulunur. Adanın üzerinde ise 1. Dünya savaşında hayatını kaybedenlere ithafen bir anıt inşa edilmiştir.

Andafivatra Müzesi

Pembe bir barok sarayın içinde yer alan Andafivatra Müzesi, mutlaka gezilip görülmesi gerekir. Müze içinde çok sayıda eser sergilenmektedir. Burası eskiden Başbakan Rainilaiarivony’ın ikametgahıydı. Müzenin koleksiyonunda Marina Kral ve Kraliçeye ait çok sayıda eşya bulunur. Buraya gelenler eserler kadar bina yapısı ile de ilgilidir. Buraya yolunuz düşerse bu dikkat çekici müzeyi mutlaka ziyaret edin.

Ambohimanga Sarayı

Ülkenin daha önceki başkenti Ambohimanga’da bulunur. Başkentte yaklaşık 1 saat uzaklıkta bulunur. Burası 2001 yılından bu yana UNESCO Dünya Mirası Listesinde bulunuyor. Özellikle burada bulunan Kraliyet sarayı mutlaka görmeniz gerekir. Ülkeye gelen ziyaretçilerin en çok ziyaret ettiği yerlerden biridir.

Antananarivo Timsah Çiftliği

Timsahlara merakınız var ise başkentte bulunan bu çiftliği mutlaka ziyaret edin. Burada çok sayıda timsah bulunur. Timsah dışında  küçük sürüngen ve lemur toplulukları da bulunur. Özellikle öğle vaktinde gelip timsahları daha yakında görebilirsiniz. Girişi ücretli olan bu çiftlik her gün 09.00-17.00 saatleri arasında ziyarette açıktır.

Antananarivo Korsan Müzesi

Başkentte bulunan Antananarivo Korsan Müzesi, mutlaka gezip görmeniz gereken yerlerden biridir. Burada birçok eser sergilenmektedir. Ülkenin deniz korsan tarihini öğrenmek için bu müzeyi mutlaka ziyaret etmelisiniz. Buraya yıl boyunca çok sayıda turist uğrar. İçinde insanlara hayranlık uyandıracak eserler bulunur.

Antananarivo El Sanatları Pazarı

Antananarivo Havaalanı’nın yakınında yer alan El Sanatları Pazarı, Madagaskar’da hediyelik eşya almak için en doğru adrestir. Buraya özgü çok sayıda hediyelik eşya bulunur. Buraya gelip kendinize ve sevdiklerinize hediyelik eşya satın alabilirsiniz. Buradaki pazarcılarla mutlaka pazarlık yapın derim.

Antananarivo Etnografya Müzesi

Ilafy ve Lemur Parkı içinde yer alan Antananarivo Etnografya Müzesi, mutlaka gezip görmeniz gereken yapılardan biridir. Burada ülkenin kültürünü yansıtan çok sayıda eser sergilenmektedir. Buraya yolunuz düşerse mutlaka bu müzeyi ziyaret edin.

10  Tsimbazaza Hayvanat Bahçesi ve Botanik Bahçesi

Antananarivo şehir merkezine oldukça yakın bir konumda bulunan Tsimbazaza Hayvanat Bahçesi ve Botanik Bahçesi, mutlaka görülmesi gereken bir yerdir. Hayvanat bahçesinde lemur, fossa ve gececi nocturnal aye-aye’ler gibi  hayvanlar bulunurken Botanik bahçesinde ise doğal bitkiler ve palmiye bahçesi bulunur.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here