Aralık İlçesi

Aralık, Iğdır ilimizin 3 ilçesinden biridir. Şehir merkezinden yaklaşık 45 km uzaklıktadır. Bu ilçeye ulaşmak için Iğdır şehir merkezinden dolmuşlarla ulaşım yapılabilir.

Iğdır'ın İlçeleri
Iğdır’ın İlçeleri

Aralık Gezilecek Yerler

İlçemiz birçok medeniyette ev sahipliği yapmıştır. En son Ruslar burayı işgal etmiştir. 1920 yıllında kurtuluş savaşında Doğu Cephesinde savaşan  Kazımkarabekir komutası burayı kurtarmıştır. 1920 yıllında ülkemizin sınırlarına katılmıştır.

 

1960 yıllında ilçe olma özelliğini kazanmıştır. Bu tarihten

Göz at ;

  1. Aralık Gezilecek Yerler
  2. Aralık Ortaköy Camii
  3. Aralık Nerede, Nerenin İlçesi ve Hangi Bölgede Şehirde
  4. Iğdır Gezilecek Yerler
  5. Iğdır’ın İlçeleri
  6. Iğdır Gece Hayatı
  7. Iğdır’da Gezilecek 10 Yer
  8. Iğdır Nerede, Hangi Bölgede ve Nüfusu
  9. Iğdır Otelleri ve Iğdır Otel Fiyatları

sonra Kars ilimize bağlanmıştır. 1990 yıllında Iğdır ilimize bağlanmıştır. Aynı zamanda Türkiye’nin ve Iğdır’ın en uç noktasındadır. 3 farklı ülke ile sınırı vardır. Bu ilçeye bağlı 22 köy bulunmaktadır.

Aralık İlçesi Nerede
Aralık İlçesi Nerede

Aralık gezi Rehberi

Gökdekli Kümbeti: İlçemize 15 km uzaklıkta olan bu kümbet yöre halkı içinde önemli bir yere sahip olan Hacı İbrahim Gökdek adına yaptırılmıştır.

Kümbetin içinde üç farklı mezar bulunmaktadır. bu mezarların kime ait olunduğu yönünde bilgi yoktur. Günümüzde onarım yapılmadığında harabe şeklinde bu kümbet onarılmayı beklemektedir.

Gökdekli Kümbeti
Gökdekli Kümbeti

Bahar şenlikleri: Bu yörede bahar şenlikleri yapılmaktadır. Özellikle Nevruz kutlamaları çok meşhurdur. Burada konserler düzenler halk eğlenmektedir.

Aras nehri: Bu nehir ülkemizden doğup yurt dışına dökülen nehirlerden biridir. Bu nehir Aralık ilçemizin sınırlarında dans eder derecesinde bizden doğup Ermenistan topraklarına dökülmektedir.

Aras Nehri
Aras Nehri

Dilucu Sınır kapısı: Bu sınır kapısı ilçemizin sınırlarında olup 1992-2004 yılları arasında açık olup Nahçıvan ile düzenli depo özeliği görülen mazot ticareti yapılırdı.  Bununla birlikte ilçe o yıllarda canlanmıştı.

Dilucu Sınır kapısı:
Dilucu Sınır kapısı:

Sonuç olarak bu ilçemize yolunuz düşerse mutlaka uğramanızı öneririz. İlçemiz tarihi ve doğal güzellikleri ile ziyaretçilerini beklemektedir.

Aralık İlçesi
Aralık İlçesi

2 YORUMLAR

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here