PAYLAŞ
Iğdır

Iğdır Gezi Planı, Gezilecek Yerler ve Gece Hayatı Rehberi

 1. Hakkında Bilgi
 2. Günlük Gezi Planı
 3. Gezilecek Yerler
 4. Ulaşım
 5. İlçeler
 6. Alışveriş
 7. Yeme İçme
 8. Nerede Kalınır
 9. Gece Hayatı
 10. Turlar
 11. Konsolosluklar
 12. Dikkat Etmeniz Gerekenler

Hakkında Bilgi

Iğdır 192.785 toplam nüfusu ile Doğu Anadolu bölgemizde bulunan bir ildir. Iğdır ilimize bağlı 4 ilçe bulunur. Iğdır ilimiz sınır bir ildir. bu nedenle ekonomisi üst düzeydedir. Yine coğrafi konumundan bağımsızdır. Tam bir Akdeniz kenti gibidir. Iğdır ilimizde birçok tarihi yapı ve doğal güzellik bulunur.  Buraya yolunuz düşerse bu yapıları mutlaka gezmelisiniz.

Günlük Gezi Planı

1.Gün

Leylek Heykeli

10:00-11:00

Iğdır ilimize ilk girişte devasa iki büyük Leylek Heykeli ile karşılaşabilirsiniz. Buraya yaya olarak ulaşılabilirsiniz.

Şehit Türkler Anıtı ve Müzesi

11:30-13:30

Bu müze ilimizin merkezinde bulunur. Yaya olarak Ulaşılabilir.

 Tuz mağaraları

14:00-16:30

Bu mağara Tuzluca ilçemizde bulunur. Kent merkezinden Tuzluca ilçesine giden dolmuşlarla ulaşılabilir.

 Koçbaşı Mezar Taşları

17:00-18:00

Bu mezar taşları Karakoyunlu devleti zamanında kalmıştır. Iğdır’ın Melekli Köyü’nde bulunmaktadır. Buraya özel aracınızla veya buraya giden araçlarla ulaşılabilir.

2.Gün

Meteor Çukuru

10:00-12:30

İl merkezinden yaklaşık 42 km uzaklıkta Karakoyunlu’ya bağlı Korhan Yaylası sınırları içerisinde yer alan bu çukur 1892’de bir göktaşının düşmesiyle meydana gelmiş büyük bir çukurdur. Buraya özel aracınızla veya kiralayacağınız bir araçla ulaşabilirsiniz.

HarmanDöven Kervansarayı

13:00-15:30

İlimize 15 km uzaklıkta bulunan Harmandöven köyünde bulunur. Buraya giden servislerle ulaşılabilir.

Iğdır Kalesi

16:00-18:00

Iğdır şehir merkezinin 36 km. doğusunda bulunur. Buraya özel araçlarla ulaşılabilir.

3.Gün

Gökdekli Kümbeti

10:00-12:30

Aralık İlçemize 15 km uzaklıkta bulunur. Buraya özel aracınızla ulaşabilirsiniz.

Ahura Harabeleri

13:00-15:30

İlimize bağlı Aralık ilçemizin merkezine 18 km uzaklıktaki Ahura harabeleri Ağrı Dağı’nın kuzey yamaçları üzerindeki Yakup Vadisi’nde bulunmaktadır. Buraya özel aracınızla ulaşabilirsiniz.

Aralık Ortaköy Camii

16:00-18:00

Iğdır ili Aralık ilçesinde bulunur. Buraya giden dolmuşlarla ulaşım sağlanır.

4.Gün ve 5. Gün

Diğer günlerde aşağıda bulunan yerleri gezebilirsiniz.

Gezilecek Yerler

NASIL GİDİLİR – ULAŞIM
Şehit Türkler Anıtı ve MüzesiBu müze ilimizin merkezinde bulunur. Yaya olarak Ulaşılabilir.
Leylek HeykeliIğdır ilimize ilk girişte devasa iki büyük Leylek Heykeli ile karşılaşabilirsiniz. Buraya yaya olarak ulaşılabilirsiniz.
Tuz mağaralarıBu mağara Tuzluca ilçemizde bulunur. Kent merkezinden Tuzluca ilçesine giden dolmuşlarla ulaşılabilir.
Koçbaşı Mezar TaşlarıBu mezar taşları Karakoyunlu devleti zamanında kalmıştır. Iğdır’ın Melekli Köyü’nde bulunmaktadır. Buraya özel aracınızla veya buraya giden araçlarla ulaşılabilir.
Köroğlu KalesiBu kale ilimize bağlı Tuzluca ilçesinde bulunur.  ilçe merkezine 10 km uzaklıktadır. Tuzluca ilçesine vardıktan sonra özel aracınızla ulaşabilirsiniz.
Meteor Çukuruİl merkezinden yaklaşık 42 km uzaklıkta Karakoyunlu’ya bağlı Korhan Yaylası sınırları içerisinde yer alan bu çukur 1892’de bir göktaşının düşmesiyle meydana gelmiş büyük bir çukurdur. Buraya özel aracınızla veya kiralayacağınız bir araçla ulaşabilirsiniz.
Gökdekli KümbetiAralık İlçemize 15 km uzaklıkta bulunur. Buraya özel aracınızla ulaşabilirsiniz.
Ahura Harabeleriİlimize bağlı Aralık ilçemizin merkezine 18 km uzaklıktaki Ahura harabeleri Ağrı Dağı’nın kuzey yamaçları üzerindeki Yakup Vadisi’nde bulunmaktadır. Buraya özel aracınızla ulaşabilirsiniz.
HarmanDöven Kervansarayıİlimize 15 km uzaklıkta bulunan Harmandöven köyünde bulunur. Buraya giden servislerle ulaşılabilir.
Karakale Harabesiİlimize bağlı Tuzluca ilçesinin sınırında bulunur. Ermenistan sınırında yer alır. Buraya özel aracınızla ulaşmak mümkündür.
Iğdır KalesiIğdır şehir merkezinin 36 km. doğusunda bulunur. Buraya özel araçlarla ulaşılabilir.
Soykırım AnıtıErmeniler Tarafından Katledilen Şehit Türkler Anıt ve Müzesi olarak bilinir. İl merkezinde bulunur. Buraya yaya olarak ulaşılabilir.
karakale(Sürmeli Kalesi)Iğdır il merkezinin 25 km. batısında, Tuzluca-Iğdır arasında bulunur.  Buraya giden dolmuşlarla ulaşılabilir.
Asma Köyü CamiiMerkeze bağlı Asma köyünde bulunur. Köye giden dolmuşlarla ulaşılabilir.
Aralık Ortaköy CamiiIğdır ili Aralık ilçesinde bulunur. Buraya giden dolmuşlarla ulaşım sağlanır.
Çakırtaş Kul Yusuf KümbetiIğdır kent merkezine 11 km uzaklıkta bulunur. Kent merkezine bağlı Çakırtaş köyünde bulunur. Buraya giden dolmuşlarla ulaşılabilir.
Aliköçek Çayı KöprüsüIğdır ilimize 20 km uzaklıkta bulunan Aliköçek köyünde bulunur. Buraya giden dolmuşlarla ulaşılabilir.

Iğdır İlçeleri

 NASIL GİDİLİR – ULAŞIM
 

Aralık

Iğdır ilimizin 3 ilçesinden biridir. Şehir merkezinden yaklaşık 45 km uzaklıktadır. Bu ilçeye ulaşmak için Iğdır şehir merkezinden dolmuşlarla ulaşım yapılabilir. Aralık Gezilecek Yerler
Tuzluca

 

Tuzluca ilçesi Iğdır ilimizin 3 ilçesinden biridir. Şehir merkezine yaklaşık 38 km uzaklıktadır. İlçeye ulaşmak için şehir merkezinde kalkan dolmuşlarla yarım saat yolculuktan sonra buraya ulaşılır. Tuzluca Gezilecek Yerler
KarakoyunluKarakoyunlu İlçesi Iğdır ilimizin 3 ilçesinden biridir. Şehir merkezine yaklaşık 15 km uzaklıktadır. Bu ilçemize ulaşmak için şehir merkezinde düzenli olarak kalkan dolmuşlarla gidilebilir. Karakoyunlu Gezilecek Yerler

Ulaşım

ŞEHİR DIŞI
UçaklaIğdır ilimizde Hava yolu bulunmamaktadır. En yakın hava alanı Kars Hava alanıdır. Buraya kadar hava yolu ile gelip kara yolu ile Iğdır’a ulaşılabilir.
OtobüsleÜlkemizin birçok ilinde buraya otobüslerle ulaşılabilir. Doğrudan veya aktarmalı olarak ulaşmanız mümkündür.
TrenleIğdır’da Demiryolu Hattı bulunmamaktadır.
GemiyleIğdır’da Deniz yolu Bulunmamaktadır.
ArabaylaKendinize ait özel aracınızla Türkiye’nin her yerinden Iğdır’a gelebilirsiniz. Bartın’a gelen kara yolları gayet düzgün ve konforludur. Buraya aynı zamanda Azerbaycan ve Ermenistan’a karayolu ile ulaşmak mümkündür. Bazı yerlerle arasındaki mesafeler şöyledir.

 • Iğdır-Nahçivan arasındaki uzaklık; 20 km
 • Iğdır-Ermenistan sınırı arasındaki uzaklık; 90 km
 • Iğdır-İran sınırı arasındaki uzaklık: 75 km
 • Iğdır-Kars arasındaki uzaklık: 130 km
 • Iğdır-Erzurum arasındaki uzaklık: 280 km
 • Iğdır-Ağrı arasındaki uzaklık: 150 km
 • Iğdır-Doğubayazıt arasındaki uzaklık; 45 km
ŞEHİR İÇİ (Otobüs Saatleri)
TaksiyleTürkiye’nin diğer tüm kentlerinde geçerli olan Taksi tarifeleri Iğdır içinde geçerlidir.
MetroIğdır’da Metro hattı bulunmamaktadır.
TramwayIğdır’da Tramvay Hattı bulunmamaktadır.
Halk Otobüsüİlimizin birçok noktasına halk otobüsleri ulaşım yapılabilir.
Minibüsİlimizin birçok noktasına minibüslerle ulaşılabilir.

Alışveriş

Iğdır merkezinde ve ilçelerinde birçok dükkan ve mağaza bulunur. Burada Iğdır ilimize ait hediyelik eşya satın alabilirsiniz. Burada özellikle kadınlar tarafında yapılan yünlü çoraplar çok ilgi görmektedir. Bunlardan satın alabilirsiniz.

Yeme İçme

Iğdır ilimizin mutfağı zengindir. Genelde yemekleri et ürünlerine dayanır. Iğdır ilimizde bulunan yöresel yemekler şunlardır:

 • Ekşili
 • İşkembe Kavurma
 • Cızdık
 • Otağı Çorbası
 • Ayran Aşı
 • Hörre
 • Helise
 • Taş Köfte
 • Tavuk Şorva
 • Tandır Şiş
 • Paça

Nerede Kalınır

Iğdır il merkezinde birçok konaklama yeri bulunmaktadır. Burada otel, Pansiyon ve kiralık daire bulunur. Burada kalacağınız konaklama yerleri şunlardır.

 • Hotel Gold Yıldırım
 • Star Royal Hotel
 • Alkış Hotel
 • İmparator Otel
 • Hotel Dedemin

Gece Hayatı

Iğdır ilimiz bulunduğu coğrafi konumdan tamamen bağımsızdır. Burada hayat başka akmaktadır. Bu hayat akışı gece hayatına da yansıtmıştır. Gece hayatı genelde otellere taşınmıştır. Otelde canlı müzik ve alkolü içecekler eşliğinde sabaha kadar kadar eğlenebilirsiniz. Yalnız burada dikkat etmeniz gereken husus, özellikle gece hayatı için otellerde çalışan bazı kadınlarda daha önce yapılan baskınlarda bazı hastalıklar tespit edilmiştir. Bu konuyu dikkate almanızı tavsiye ediyoruz.

Konsolosluklar

Iğdır’da  herhangi bir ülkeye ait konsolosluk ya da elçilik bulunmamaktadır.

Dikkat Etmeniz Gerekenler

Iğdır ilimiz sınır bir ildir. Buraya birçok yabancı gelmektedir. Bu yabancılara dikkat etmenizi tavsiye ediyorum. İlimizde bulunan vatandaşlar genelde Kürt ve Azerilerden oluşmaktadır. Bunun dışında yine birçok ırk ve millet bulunmaktadır. Hoşgörü misali bu ilimize yolunuz düşerse burada bulunan insanlarla sohbet etmeden dönmeyin.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen, Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı giriniz