Tokat Müzesi Nerede, Nasıl Gidilir, Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücreti

Orta Karadeniz Bölümünde bulunan Tokat kent merkezinde bulunan Arastalı Bedesten(Tokat Müzesi)  gezilip görülmesi gereken bir yerdir.

Arastalı Bedesten(Tokat Müzesi)

Tokat kent merkezinde bulunan bu müze binası hakkında net bir bilgi yoktur.  Tokat ilimizde ilk müze çalışmaları 1926 yıllında başlamıştır. Müze olarak o zaman  Gök Medrese binasını kullanmışlardır. Daha sonra çoğalan eserler ve sergilenmesi gereken eserleri kaldıramaz hale geldi. 2012 yıllında tokat müzesi Arastalı Bedesten’e taşındı. Evliya çelebi seyahatnamesinde bu bedesten için şöyle demiştir. “Halep ve Bursa çarşıları gibi gayet tertip üzere kurulmuştur.” Bu bedesten İstanbul Kapalı çarşıdaki bedesten bölümünü andırmaktadır. Yolunuz düşerse mutlaka gelin hem tarihi bedesteni ziyaret eder hem de müzeyi ziyaret etmiş olursunuz.

Arastalı Bedesten(Tokat Müzesi) Nerede?

Arastalı Bedesten(Tokat Müzesi), Tokat kent merkezine bağlı Alipaşa Mahallesi, Sulusokak Takyeciler Camii’nin yanında bulunur.

Arastalı Bedesten(Tokat Müzesi) Nasıl Gidilir?

Şehir merkezinde bulunan Arastalı Bedesten(Tokat Müzesi), Cumhuriyet meydanına yürüme mesafesi uzaklığındadır.Buraya yürüyerek ulaşabilirsiniz.

Arastalı Bedesten(Tokat Müzesi) Giriş Ücreti

Arastalı Bedesten(Tokat Müzesi) Giriş ücreti 5 TL’dir. Müze kartı olanlar ücretsiz giriş yapabilir.

Arastalı Bedesten(Tokat Müzesi) Ziyaret Saatleri

Arastalı Bedesten(Tokat Müzesi) Haftanın her günü 08:00-17:00 saatlerinde ziyaret edebilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here