Armutlu

Armutlu, Yalova ilimize bağlı 6 ilçesinden biridir. İlçe şehir merkezine yaklaşık 55 km uzaklıktadır. Buraya gitmek için şehir merkezinden kalkan dolmuşlarla buraya ulaşılır.

Yalova’nın İlçeleri
Armutlu ilçesinin ismi ile ilgili 3 farklı rivayet bulunur. Bunlar:

1-O dönemde buraya hakim olan Bizans Devletinin bir kralı varmış. Bu kralın birde kızı varmış. Bu kızın vucunda değişik yaralar çıkmış. Bu yaralar hergün daha kötü olmaktaymış. Kralda artık kızı ile birlikte gezmeyi utanıyormuş. Kızını burada bırakıp gitmiş. Kızı da burada çıkan su ile yıkanıp durmuş. Bu su zamanla kızın yaralarını iyileştirmiş. Kızın ismi Armodies. Bu vesile ile ilçe ismini orada aldığını söyleyen var.

2-Armutlu adının Armodo veya Armodies sözcüklerinden geldiği sanılmaktadır. Bu sözcükler “donanma” veya “donanmaya gözcülük eden kimse” anlamına gelmektedir.

3-Evliya çelebi seyahatnamesinde bu ilçenin ismi nerede geldiği ile ilgili şunu diyor. “Nahiyedir. Naib oturur. Bursa beyi tarafından tayin edilir. Kasaba düz sahraya bağlı, bahçeli ve etrafı armut bahçeleri ile süslü olup bakımlıdır. Onun için Armutlu derler.” Bunun gibi rivayetlerle ilçenin isminin farklı yerde gelindiği söylenilir. İlçeye bağlı 5 köy bulunur. ilçenin nüfusu 2015 yıllı itibari ile 8492’dır. ilçe nüfusu yaz mevsiminde bazen 3-4 katına çıkabilmektedir. Sebebi ise burada bulunan kaplıcaları ve turistik bir kent olmasından dolayıdır. Özellikle burada bulunan kaplıcaları önemli bir yere sahiptir.

Armutlu

Armutlu Gezi Rehberi

Armutlu ilçemiz denince ilk akla Armutlu kaplıcaları gelmektedir. Bu kaplıcalar birçok hastalığa şifa olmaktadır. Yıl içerisinde yerli yabancı birçok kişinin şifa bulmak amacı ile buraya geldiklerine şahit olabiliriz. Burada konaklama yerleri de bulunur. Buraya yolunuz düşerse bu kaplıca mutlaka uğramanızı tavsiye ediyoruz.

Armutlu’da bir kaplıca

İlçemizde tarihi yapılar olarak geçmişten günümüze gelmeyi başaran en belirgin iz Bülbül deresi kıyısında bulunan lahit kalıntısıdır. Bunun dışında Armutlu ‘nun merkezinde bulunan H. Ali Paşa Cami, köy hamamı ve tarihi köprü ilçenin en eski ve özellikli tarihi eserlerindendir. Tescilli tarihi köprü ve Osmanlı Hamamı restore edilmiş, işlevlerini sürdürmeleri sağlanmıştır. İlçemize yolunuz düştüğünde bu yapıları da ziyaret etmeyi ihmal etmeyiniz. Ayrıca ilçemizde deniz turizmi de önemli bir yere sahiptir. yaz mevsiminde ilçemizin sahileri tıklım tıklım dolmaktadır. Sessiz sakin ve stresten uzak bir tatil yeri arıyorsunuz kesinlikle durmayın atlayın ilçemize gelin. İlçemize deniz yolu ile ulaşım da bulunur. buraya geldiğinize hiç pişman olmayacaksınız.

NOT:

Armutlu Otelleri ve Armutlu Otel Fiyatları hakkında ayrıntılı bilgi sahibbi olmak için linki tıklayarak yazımızı okuyabilirsiniz. << Armutlu Otelleri ve Armutlu Otel Fiyatları

Armutlu-Yalova
Armutlu Sahili
Armutlu Hangi Şehirde
Armutlu Belediye Kaplıcaları
Armutlu-Merkez
Armutlu’da Üretilen yiyecekler
Armutlu’da Hayat Başkadır.
Armutlu’da Gece
Armutlu’da Deniz
Armutlu’da Deniz ulaşımı ile sağlanır
Armutlu’da Balık Avlaması Yapılırken

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz