Aşiyan Müzesi

Aşiyan Müzesi İstanbul ilimizin Beşiktaş ilçesinde bulunur. Aşiyan müzesi Türk edebiyatımızın en önemli kurucularından Tevik Fikret’in 1906-1915 yılları arasında yaşadığı, 1945 yıllından bugüne kadar ise müze olarak hizmet veren bir yerdir.

Aşiyan Müzesi.

Tevik Fikret tazminat edebiyatın kurucusu sayılır. Edebiyatımızı birçok eser kazandırmıştır. Tevif fikret’in sanatçı yönünü bilmeyen yoktur. Aynı zamanda öğretmendir. Robert kolejinde çalışırken bu evi inşa etmiş. Daha sonra öldüğünde ev boş kalmıştır. daha sonra İstanbul belediyesi tarafında satın alıp 1945 yıllında müzeye dönüştürüldü. Edebiyat-ı Cedide Müzesi ismiyle ziyaretçilerine kapılarını açtı.

Aşiyan müzesi, İstanbul

1961 yıllında Tevik Fikret’in mezarı aile mezarlığında çıkarılıp evin bahçesine taşındı. Müze ismi de değiştirilip Aşiyan müzesi yapıldı.  Restore edildikten sonra 2012 yıllında tekrar hizmete açılmıştır.

Aşiyan Müzesi Nerede

Müzede Tevik Fikret ve ailesine ait eşyalar bulunur. Tevik fikretin eserleri bulunur. Tazminat dönemine ait eserler bulunur. Müzede toplam 9 bölüm bulunur. Bunlara kısaca bakalım.

Aşiyan Müzesi Tevik fikret’in mezarı

Salon Bölümü: Evin giriş katında bulunur. Yazarın eşyaların sergilendiği bölümdür. Ayrıca bu bölümde yazarın balmumunda yapılmış heykeli bulunur.

Edebiyat-ı Cedide bölümü: yazarın dinleme odası olarak kullandığı odadır. Burada yazarın edebiyatçı arkadaşların fotoğrafları bulunmaktadır ayrıca Recaizade Mahmut Ekrem’in son halife Abdülmecit Efendi tarafından yapılmış tablosu bu bölümde yer alır.

Abdühak Hamit Tarhan bölümü: Yazar Abdülhak Hamit Tarhan’ın eşyaları bulunur. eşinin ölümü üzerinde eşyaları buraya getirilmiştir.

Çalışma odası: binanın üst katında bulunur. Yazarın kütüphanesi, oto portresi, yazı masası, ve hat levhalar sergilenir.

Yatak Odası: Yazarın hayata gözlerini yumduğu bölümdür. Mihri Müşfik Hanım tarafından ölümünden sonra alınan yüz maskı bu bölümdeki en önemli eserlerdendir.

Yemek Odası: Yemek takımları burada sergilenir.

 Şair Nigar bölümü: Şair Nigâr Hanım’ın oğlu Salih Keramet Nigar’ın 1959’da müzeye bağışladığı eşyalar ile kütüphane ve arşivi içerir.

Mutfak-Çamaşırhane: Mutfak ve çamaşırhaneye ait eserlerin sergilendiği bölümdür.

Bahçe: Oturma yerleri yol ve süslerin bulunduğu bölümdür.

Nerede: Bebek Mahallesi Aşiyan Yolu 34342 Beşiktaş/İSTANBUL

Ziyaret saat ve günleri: Pazartesi günleri dışında diğer günler 09.00 – 16.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

Ücret: Giriş ücretsizdir.

Nasıl Gidilir:

GİDEN OTOBÜSLER

22 – İSTINYE DEREIÇI – KABATAŞ

 22RE – FATIH SULTAN MEHMET – KABATAŞ

25E – SARIYER – KABATAŞ

40 – RUMELIFENERI – GARIPÇE – TAKSIM

40T – İSTINYE DEREIÇI – TAKSIM

42T – BAHÇEKÖY – TAKSIM

Aşiyan Müzesi
Aşiyan Müzesi.
Aşiyan müzesi, İstanbul
Aşiyan Müzesi yemek odası
Aşiyan Müzesi Tevik fikret’in mezarı
Aşiyan Müzesi tevik fikret’in Kabri
Aşiyan Müzesi Nerede
Aşiyan Müzesi İstanbul
Aşiyan Müzesi bölümlri

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here