Asmara’da Gezilecek 10 Yer
Asmara’da Gezilecek 10 Yer

Asmara, Eritre’nin başkenti ve yaklaşık 580 bin nüfusuyla ülkenin en büyük şehridir. 12. yüzyılda kurulan Asmara 19. yüzyılın sonlarına doğru İtalyan sömürgesi altına girmiştir. Uzun yıllar İtalyan sömürgesinde kalan şehir, Küçük Roma olarak bilinir. Yıl boyunca buraya çok sayıda turist ziyaret etmektedir. Ülkede en çok ziyaret edilen yeridir. Buraya yolunuz düşerse gezip görmeniz gereken çok sayıda yer bulunmaktadır. Bu yerleri liste haline getirdik. Buraya yolunuz bu yerleri mutlaka gezip görün işte o yerler…

1-Qohaito

Birçok tarihi kalıntıların yer aldığı Qohaito, Asmara’nın güneyinde bulunan tarihi bir yerdir. Burada çok sayıda tarihi kalıntı bulunmaktadır. Oldukça büyük ve gelişmiş bir arkeolojik bir alandır. Buraya yıl boyunca çok sayıda kişi ziyaret etmektedir. Açık hava müzesini andıran bu tarihi yer mutlaka ziyaret edilmelidir.

2-Opera Evi

Asmara kentinin 20. yüzyılda yapılmış en şık ve en eski binalarından birisi olan 1920 yılında inşa edilmiş eşsiz mimariye sahip olan Opera Evi; opera, sinema ve maç gösterimi yapılan bir yerdir. Burada harika bir cafede bulunur. Bu cafede oturup bir şeyler yeyip içip etkinliği bekleyebilirsiniz. Bu bina şehrin en şık binalarından biridir. Yolunuz düşerse mutlaka uğrayın derim.

3-Kotalik Katedrali

Başkentin Harnet Ave bölgesinde yer alan Kotalik Katedrali, 1923 yıllında inşa edilen önemli bir yapıdır. Bu yapı, İtalya dışında en güzel Lombard Romanesk tarzı kilise olarak bilinmektedir. Bu nedenle oldukça dikkat çekmektedir. Mimarisi ve süslemeleri göz kamaştırmaktadır. Burayı ziyaret etmeden geri dönerseniz çok şey kaybetmiş olursunuz.

4-Eritre Ulusal Müzesi

Asmara kentinin en önemli turistik destinasyonlarından birisi olan Ulusal Müze, mutlaka görülmesi gereken tarihi bir yerdir. Burada çok sayıda eser sergilenmektedir. Bu müzenin yarsı sergilere ayrılmıştır. Müzede arkeolojik buluntular, taksonomi, Orta Çağ eserleri, etnografya sergileri ve ulusal resim koleksiyonu bulunur. Buraya yolunuz düşerse mutlaka etnografya bölümünü ziyaret edin.

5-Büyük Cami

Eski pazarın yanında yer alan Büyük Cami, 1938 yıllında inşa edilen önemli bir yapıdır. Yapının mimarisi rasyonalist, klasik ve İslami biçimleri birleştirmektedir. Buraya sadece müslümanlar giriş yapabiliyor. Müslüman olmayanlar sadece kapıda bakabiliyor. İçeri girmeleri yasak.

6-Bağımsızlık Bulvarı

İtalyan mimarisini yansıtan cafe, bar, mağaza ve eski sinemalarının bulunduğu Bağımsızlık Bulvarı,mutlaka görülmesi gereken ilk yerlerden biridir. Şehrin kalbi adeta burada atmaktadır. Şehri ziyarette geldiğinizde ziyaretinizi burada başlatmalısınız. Yeme, içme, konaklama ve eğlenme gibi ihtiyaçlarınızı karşılamak amacıyla burada çok sayıda mekan bulunmaktadır.

7-Tank Mezarlığı

Eritre’nin savaş yıllarında yaşanan acıları görmek için buraya gelmelisiniz. Savaşı anlatan birçok yapı bulunur. Ayrıca savaşta ölenleri hatırasına da birçok anıt bulunur. Savaşın vermiş olduğu sonuçları tüm çıplaklığıyla görmek için buraya gelmelisiniz.

8-Medabar Market

Şehrin kuzeydoğusunda yer alan Medabar Market, mutlaka görülmesi gereken antika bir pazardır. Bu pazar şehirde toplanan eski eşyaları geri dönüşüme sokup yeni ürünler elde edilmektedir. İşte bu ürünler burada satıcısı ile buluşmaktadır. Pazarda harika ürünler bulunur. Hiçbir şey almayacak olsanız bile bu pazarı görmelisiniz.

9-Enda Mariam Ortodoks Katedrali

Şehrin hemen doğusunda yer alan Enda Mariam Ortodoks Katedral, 1938 yıllında inşa edilmiş önemli bir dini yapıdır. Bu yapının mimarisi oldukça dikkat çekmektedir. Dış görüntüsü kadar iç görüntüsü de dikkat çekmektedir. Bu yapıda İtalyan ve Eritre mimarisi görülmektedir. Mutlaka ziyaret edilmesi gereken yapılardan biridir.

10-Milli Şehitler Parkı

Başkent Asmara’da bulunan Milli Şehitler Parkı, 2000 yıllında hizmette açılmış bir parktır. Bu park, yeşilliği ve yaban hayat rezervi ile dikkat çekmektedir. Muazzam bir manzaraya sahip bu parka gelip doğa yürüyüşü yapabilir veya dinlenip keyif yapabilirsiniz. Oldukça güzel bir yerdir. Ayrıca burada bir dağ bulunur. Bu dağa tırmanış da yapabilirsiniz.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here