Atatürk Arboretumu Nerede, Nasıl Gidilir & Giriş Ücreti

İstanbul’un Sarıyer ilçesinde bulunan doğa harikasından edindiğim izlenim ve gözlemlerimi siz değerli okurlarımızla paylaşmak istiyorum.

Her şeyden önce Arboretum nedir? Bu kelime açıklayarak yazıma başlamak istiyorum.

Güncel Bilgiler : Atatürk Arboretumu

Arboretum: Çok çeşitli ağaç ve ağaççıkların bulunduğu, bu amaçla özel olarak hazırlanmış botanik bahçesidir. Yani kısaca Ağaç parkı ya da canlı ağaç müzesidir diyebilir.

Bu park nerede diye bir soru yönelteceksiniz yukarıda belirttiğim gibi Sarıyer ilçemizdedir. Tam olarak yeri ise Kemerburgaz-Bahçeköy yolu üzerindedir. Bu parkın tarihine bir göz atalım

1949 senesinde İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi öğretim üyelerinden Profesör Hayrettin Kayacık Orman Genel Müdürlüğüne başvurarak burada böyle bir çalışma yapmak istediğini söyler. Genel müdürlük bu teklifi kabul eder.

Burada 38 hektarlık bir alan verir. Bu konuda bilgi almak için Sorbon Üniversitesi öğretim üyelerini buraya çağırır. Öğretim üyeleri gelip burada incelemede bulunurlar. Bu proje ile ilgili gerekli listeyi hazırlar. Fakat bu proje için ödenek çıkmaz.

Projeyi bırakıp ülkelerine döner. 1982 yıllında bu proje hayata geçirilmesi çalışma başlatılır. Kendi imkanları ile hazırladığı listeyi tamamlarlar. Ve o yıl Atatürk’ün 100. Doğum yıllı vesilesi ile bu parka Atatürk ismi verilmiştir.

Bu ağaç parkı 345 hektarlık bir alanda kurulmuştur. Burada yaklaşık olarak 1500 bitki türü bulunur. bu bitkilerin hepsini altına Latince ve Türkçe isimler yazılıdır.

Bu alanda 3 farklı gölet bulunmaktadır. bu gölet çevresinde birçok bitki yetişmektedir. Ayrıca burada birçok hayvana da rastlanmak mümkündür.

Böyle bir parkı en az 3-4 saatinizi ayırarak gezmelisiniz. Burada küçük bir uyarıda bulunup öyle devam edeyim. Burada piknik yapmak kesinlikle yasak.

Ayrıca her tarafı kameralarla izlenmektedir. Sizden ricam lütfen bu bitkileri koruyup kollayalım. Hem kendimiz hem de çevremizde bu bitkilerin zarar görmemesini sağlayalım. Bu uyarılardan sonra bu parkta çeşit çeşit bitkiler göreceğiniz gibi farklı hayvan türlerini de görebilirsiniz. Burası fotoğraf çekmek için bulunmaz bir yerdir.

Hafta sonu buraya gittiğinizde birçok gelinle karşılaşabilirsiniz. Gelin damat buraya fotoğraf çekmek için geliyorlar. Özellikle hafta içi gelmenizi tavsiye ediyorum hafta sonu çok kalabalık olmaktadır. bu park sadece bitkileri ziyaret etmek için değil aynı zamanda yürüyüş yapıp stres atabilecek bir yerdir.

Özellikle ilkbahar mevsiminde yolunuz düşerse buraya mutlaka uğrayın. Bitkilerin yeni açılmasına şahit olabiliyorsun. Buradaki huzuru ve sakinliği çok az yerde bulabilirsiniz.

Atatürk Arboretumu Nerede

Adres: Bahçeköy, Sarıyer /İstanbul,

Atatürk Arboretumu Nasıl Gidilir?

Belediye Otobüsleri ile gitmek için

  • 42T Taksim- Bahçeköy (Taksim-Beşiktaş-Ortaköy-Bebek-İstinye-Tarabya-Çayırbaşı-Bahçeköy)
  • 42 4.Levent Metro-Bahçeköy (4. LeventMetro-Maslak-İstinye-Yeniköy-Tarabya-Çayırbaşı-Bahçeköy) 42M 4.Levent Metro-Bahçeköy (4. Levent Metro-Maslak-Orman Bölge Müdürlüğü- Hacı Osman-Çayırbaşı-Bahçeköy)
  • 153 Sarıyer-Bahçeköy (Sarıyer-Büyükdere-Çayırbaşı-Bahçeköy)
  • 42HM Hacı Osman Metro- Bahçeköy (Hacı Osman Metro-Çayırbaşı-Bahçeköy)
  • 42R Bahçeköy -Rumelihisarüstü (Rumelihisarüstü-Baltalimanı-Ferahevler-HacıOsman-Çayırbaşı-Bahçeköy)

Not: Özel aracınızla gelecekseniz burada ücretsiz otopark bulunur.

Atatürk Arboretumu Giriş Ücreti

Hafta içi: Tam 4 tl, Öğrenci: 2 tl; hafta sonu: tam 10 tl, öğrenci 5 tl.

18 YORUMLAR

  1. Düğün öncesi fotoğraf çektirmek artık gelenek oldu bizde 🙂 Bizde eşimle fotoğraf çektirmek için yerler ararken tabi her yerde gördüğümüz yer farklı olmasını istedik, ama Atatürk Arboretum kendisini öyle bir çekiyor ki anlatamam. Eşime farklı yerler göstersemde burası benimde hoşuma gitmeye başladı ve artık son kararımızı buraya verdik, sonbahar’da muhteşem atmosfer ve çok güzel bir tabiyatı var. Gitmek isteyenler için tavsiye edilebilecek yer, konuyu yazan arkadaşı tebrik ederim. Çok güzel bir analiz çıkartmış ve güzel yorumlamış. Teşekkürler.

  2. 10 yıl İstanbul’da yaşadım ancak bir kez olsun burayı göremedim ona üzülüyorum. Meğer ne kadar güzel bir yermiş.

  3. Türkiye’de bulunan saklı cennetler arasında. Eğer İstanbul’a yolunuz düşerse uğramanız gereken ilk yer burası olsun.

  4. Ülkemin her bir yeri altın gibi İstanbul şehride bunlardan bitanesi İstanbul da gezip görülecek yerlerin başını çekmekte.

  5. daha önce 2 kere gittim mutlaka ama kesinlikle gidilmesi gereken biyerdir bu makaleyi paylaştıgınız için teşekkür ederim.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here