Sivas Atatürk Kongre ve Etnografya Müzesi Nerede, Nasıl Gidilir, Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücreti

Sivas kent merkezinde bulunan Atatürk Kongre ve Etnografya Müzesi, merkezde bulunan Orduevi karşısında yer alır. Bu bina Milli Mücadele döneminde kongrelere ev sahipliği yapmıştır. Kongre binası 5 Ekim 1892 tarihinde Sivas Valisi tarafından yaptırılmıştır. Bu uzun dönemde yıpranan ve bu yüzden tadilata alınan kongre binası uzun bir süre tadilatta kaldıktan sonra 2016 yılında ziyaretlere açılmıştır. Kongre binası içerisinde kurtuluş Savaşı  dönemine ait eserler ile kitabe ve yazıtları içerisinde barındıran bir müze de mevcut.  Cumhuriyetin temellerinin atıldığı bu tarih kokan yapıt ve kurtuluş savaşına şahit olan eserleri görmenizi tavsiye ederiz.

Atatürk Kongre ve Etnografya Müzesi Nerede?

Atatürk Kongre ve Etnografya Müzesi, Sivas merkezine bağlı Mehmetpaşa Mahallesinde bulunur. Ya da diğer bir deyişle Sivas merkezde bulunan Orduevi karşısında yer alır.

Atatürk Kongre ve Etnografya Müzesi Nasıl Gidilir?

Atatürk Kongre ve Etnografya Müzesi’ne ulaşım çok rahattır. Kent merkezinde olduğu için yaya olarak ulaşılabilir. Ya da şehrin her noktasında buraya toplu taşıma araçları kullanarak ulaşabilirsiniz.

Atatürk Kongre ve Etnografya Müzesi Ziyaret Saatleri

Atatürk Kongre ve Etnografya Müzesi, Pazartesi hariç haftanın her günü 09:00-17:00 saatleri arasında ziyaretçilere açıktır.

Atatürk Kongre ve Etnografya Müzesi Giriş Ücreti

Atatürk Kongre ve Etnografya Müzesi giriş ücreti yoktur. Burayı ücretsiz bir şekilde gezebilirsiniz.

1 YORUM

  1. Saygısızlık diz boyu ben Ankara dan 16.55 da Sivas Kongre müze önüne geldik. Görevli saat0 7.00 dan beri çalıştığını personelin yeterli olmadığını artık bıktığını bunu ozellikle yazıp kültür bakanlığına iletmemizi istedi. Ve bizi kapidan fotoğraf cekmek için bile bahceye almadı. Yakasinda kimligide olmayan görevinizden ve müzenin tatil günlerinde 16.40 ta girişe kapatilmasindan şikayetçiyim . İyi bayramlsr dilerim

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here