Avrupa Kıtası Hakkında Bilgi
Avrupa Kıtası Hakkında Bilgi

Avrupa bir kıtadır, yani kıtalardan birisidir. 40’tan fazla ülkeden oluşmaktadır. Avrupa’nın Kuzey ve batısında Atlantik Okyanusu, güneyde ise Akdeniz bulunur. Doğuda ise Avrupa Asya’ya bağlı. Avrupa ve Asya arasındaki sınır uzun, yüksek bir dağ silsilesidir, Urallar.

Avrupa kıtasının özellikle kıyıları vardır. Birçok Ada, yarımada ve iç deniz vardır. Akdeniz veya Baltık Denizi gibi bir iç Deniz, çok sayıda toprakla çevrili okyanusun bir parçasıdır.

Avrupa Kıtası Hakkında Bilgi
Avrupa Kıtası Hakkında Bilgi

Yaklaşık 3.500 yıl önce Girit adasında ilk Avrupa Yüksek kültürü ortaya çıktı. Kültürel şeyler yaratan ve şehirlerde yaşayan insanlar. Çin’den farklı olarak, Avrupa’da nadiren Roma İmparatorluğu gibi tek bir büyük İmparatorluk vardı. Belki de bu adalar ve yarımadalar düşman komşularına karşı daha iyi korunabildikleri içindir.

Modern çağdan bu yana, yani yaklaşık 1500’den beri, birçok Avrupa ülkesi dünyanın diğer bölgelerinde kolonilere sahipti. Bir koloni, başka bir devlet tarafından fethedilen veya satın alınan bir toprak parçasıdır. Bu şekilde, dünyanın neredeyse tamamı Avrupa ülkelerine aitti ve bu nedenle, örneğin Güney Amerika’da çoğunlukla İspanyolca ve Avustralya’da İngilizce konuşulmaktadır. 1920-1960 yılları arasında birçok ülke Kolonilerini kaybetmiştir.

Avrupa’da birçok farklı dil konuşulmaktadır. Rusya’yı Avrupa’nın bir parçası olarak kabul ederseniz, Rusça çoğu Avrupalının ana dili olarak konuştuğu dildir. İkinci sırada ise Almanca yer almaktadır. Bir dili konuşan tüm insanları düşünürsek, İngilizce en yaygın olanıdır. Avrupa’daki dillerin çoğu Latince’den çok şey taşımaktadır.

Ayrıca birçok ülke vardır. Gelecekte de böyle olacak. Ancak, çoğu ülke yakın işbirliği yapmak istediğine karar verdi. Bu nedenle birçok ülke Avrupa Birliği’ne üyedir. Tüm Avrupa’da uygulanacak yasaları belirlemektedirler. Buna Avrupa’nın birleşmesi denir.

Genellikle Batı ve Doğu Avrupa arasında ayrım yapılır. Batı Avrupa ülkeleri örneğin Almanya, Fransa veya İngiltere’dir. Doğu Avrupa, Polonya, Bulgaristan ve Ukrayna gibi ülkelerdir. Burada genellikle Slav Dili konuşulmaktadır. Bu ülkelerin çoğunda 1990 yılına kadar komünizm hüküm sürdü. Bugün, bu ülkelerin çoğu Batı Avrupa’ya kıyasla oldukça fakir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz