Avrupa'nın En Küçük 10 Ülkesi
Avrupa'nın En Küçük 10 Ülkesi

Avrupa’nın en küçük ülkelerinin büyüleyici cazibesini keşfetmeye hazır olun. Hayranlık uyandıran Vatikan’dan Malta’nın güneşle ıslanmış kıyılarına kadar, bu Avrupa mikrostatları bir sonraki büyük seyahat hayalinizin anahtarını elinde tutuyor.

Avrupa'nın En Küçük 10 Ülkesi
Avrupa’nın En Küçük 10 Ülkesi

Evet, Avrupa’nın en küçük ülkeleri söz konusu olduğunda, bazı ilginç gerçekler ve hikayelerle geliyorlar. Hepsini ziyaret ettim ve bu kadar küçük ülkeler için hepsinin sunabileceği özel ve benzersiz bir şeyleri var.

İşte Avrupa’nın en küçük ülkelerinin bir listesi.

  1. Vatikan Şehri
  2. Monako
  3. San Marino’da
  4. Lihtenştayn
  5. Malta’da
  6. Andorra’da
  7. Lüksemburg
  8. Kıbrıs
  9. Kosova
  10. Karadağ

1. Vatikan Şehri (0,44 km2)
Teknik olarak, Vatikan’ın küçük duvarlı yerleşim bölgesi bir ülke değil, Papa tarafından yönetilen ‘egemen bir şehir devletidir’. Durum ne olursa olsun, sadece 900 nüfusuyla, hem bölge hem de nüfus bakımından dünyanın en küçük bağımsız devletidir. Yarısı da bir bahçe.

2. Monako (1.95 km2)
Birçok pub yarışması argümanının nedeni olan Monako Prensliği, Fransa ve denizle çevrili egemen bir şehir devletidir. Avrupa’daki en yüksek nüfus yoğunluğuna (kilometrekare başına 16.403.6 kişi) ve dünyanın en düşük işsizlik oranına (son sayımda rakipsiz% 0) sahip, çok sayıda rekor sahibidir.

3. San Marino (61 km2)
Küçük San Marino Cumhuriyeti, 3 Eylül 301’de kurulan, hayatta kalan en eski egemen devlet ve anayasal cumhuriyettir. Çevredeki İtalya’dan son derece popüler bir günlük gezi, bu yüzden Castello della Cesta’ya tırmanan kalabalığa katılın ve son derece kitsch bir hatıra alın.

4. Lihtenştayn (160 km2)
Avusturya ve İsviçre arasında sıkışan küçük Lihtenştayn aslında bir rekor sahibidir – dünyanın en düşük dış borcuna sahiptir. Bu heyecan verici şöhret iddiasının yanı sıra, Alpler’deki konumu sayesinde kış sporları için (biraz habersiz) bir destinasyondur. Başkent Vaduz, vergi cenneti olarak şehir tatillerinden daha popülerdir.

5. Malta (316 km2)
Malta Cumhuriyeti aslında bir ada değil, üç adadır — Malta, Gozo ve Comino. Akdeniz’de, Sicilya’nın güneyinde ve Tunus’un doğusundaki konumu sayesinde Malta, sıcak yazlara ve ılıman bir kış iklimine sahiptir ve bu da onu yıl boyunca popüler bir turizm merkezi haline getirir. Malta ayrıca ĠGantija megalitik tapınak kompleksi gibi bazı olağanüstü tarih öncesi alanlara da sahiptir.

6. Andorra (468 km2)
İspanya ve Fransa sınırındaki Doğu Pireneler’de yer alan Andorra, ucuz içki, sigara ve elektronik anlamına gelen vergi cenneti statüsü sayesinde milyonlarca günübirlik turisti kendine çekiyor. Arabalarını viskiyle doldurmaktan daha uzun süre kalan ziyaretçiler, mükemmel kış sporları ve dağlarda yürüyüş yapmak için bunu yapıyor.

7. Lüksemburg (2,586 km2)
Lüksemburg Büyük Dükalığı, Avrupa’nın turistik noktaları listesinde üst sıralarda yer almıyor, ancak en büyük çekilişlerinden biri, Vianden’deki masalsı ortaçağ kalesi. Büyüleyici başkentin karmakarışık eski kenti Lüksemburg Şehri, judd mat gaardebounen’in ulusal yemeğini denemek için ideal bir yerdir: bakla ve patatesli krema soslu füme domuz eti.

8. Kıbrıs (9,251 km2)
Ayia Napa, kötü davranan İngiliz yığınlarıyla manşetlere çıkmış olabilir, ancak Kıbrıs’ta diskolardan, içki içmekten ve sefahatten çok daha fazlası var. Tüplü dalış gibi. Larnaka limanı açıklarındaki Zenobia enkazı, dünyanın en iyi batık dalışlarından biri olarak değerlendiriliyor. Zenobia, 1980 yılında ilk yolculuğunda burada batan bir yolcu feribotuydu.

9. Kosova (10.887 km2)
2008 doğumlu Kosova, Avrupa’nın en yeni ülkesi. Yaklaşık iki milyonluk kendi kendini ilan eden cumhuriyet sadece kısmen tanınıyor, ancak siyaset bir yana, ziyaret edilmesi gereken çarpıcı bir ülke. Tarihi camileri, birçok pazarı ve kafesiyle (ve Bill Clinton’ın gerçeküstü üç katlı portresiyle) canlı, dost canlısı başkent Priştine’yi keşfederken, dağlardaki Brezovica Balkanlar’daki en iyi kayak alanlarından bazılarını sunuyor.

10. Karadağ (13.812 km2)
Küçük Karadağ ülkesi, küçük alanına çok şey katıyor. Adriyatik kıyısı, güzel balıkçı köyleri, ıssız koylar ve plajlar ve giderek ziyaret edilen tatil köyleri ile doludur. Dağlık iç mekanı gerçekten muhteşem, antik ormanlarla kaplı, göl ve nehirlerle serpilmiş ve karlı zirvelere yükselen Kolašin gibi bölgelerde mükemmel kayak olanakları sunuyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here