Malta Haritalı Gezi Rehberi

Malta Gezi Planı, Gezilecek Yerler ve Gece Hayatı Rehberi

 1. Hakkında Bilgi
 2. Günlük Gezi Planı
 3. Ulaşım
 4. Alışveriş
 5. Yeme İçme
 6. Nerede Kalınır
 7. Gece Hayatı
 8. Turlar
 9. Konsolosluklar
 10. Dikkat Etmeniz Gerekenler

Hakkında Bilgi

Malta, Akdeniz’in ortasında bulunan, 3 büyük ada ve 2 küçük adadan oluşan bir tatil cennet ülkesidir. Yüz ölçümü bakımında dünyanın en küçük ülkesi olarak bilinse de gezilecek yerler bakımında dünyanın en popüler ülkelerinden biridir. Türkiye’den genellikle öğrencilerin İngilizce öğrenmek için gittikleri adada güzel vakit geçirebilmeleri için güzel bir gezi planı hazırladık. Şimdi Malta ile ilgili bilgileri başlıklar halinde vermeye çalışalım.

Tarih:  Malta adasının tarihi milattan önce 5000 yıllarına dayanır. 16. yüzyılda ise Osmanlı Devleti bu adaları kuşatmıştır. Başta Osmanlı Devleti olmak üzere birçok medeniyet izini burada görebilirsiniz. Ada tarihi daha çok şövalyeleri ile bilinir. 1964 yıllında Malta Cumhuriyeti kuruldu.

Coğrafi Bilgiler: Malta, Güney Avrupa’nın güneyinde bulunan güzel bir adadır. Orta Akdeniz’de yer alan Malta Adası, Sicilya ve Kuzey Afrika arasında bulunur.

Nüfus: Malta 2016 yıllı itibariyle toplam nüfusu 419.615’dır. Fakat turistlerle birlikte 2 milyonu bulmaktadır.

İklim: Malta Akdeniz iklimi hakimdir. Yazları sıcak ve kurak kışları ılık ve yağışlıdır. Kış mevsimin neredeyse yaşanmadığını söyleyebiliriz. Kar burada hiç yağmaz.

Ne zaman Gidilir: Malta adası dört mevsimde ziyaret etmek için uygundur. Buraya dört mevsim boyunca dünyanın birçok yerinde gelen ziyaretçileri ağırlamaktadır. Buraya özellikle yaz mevsiminde çok sayıda turist akın etmektedir. Buraya deniz, kum ve güneş üçlüsünü tam yaşamak için yaz mevsimin tercih etmelisiniz. 

Para Birimi: Malta, Avrupa birliğine üye bir ülke olduğundan dolayı Para birimi Euro’dur.

Saat Farkı: Malta ile ülkemiz arasında 1 saat zaman farkı vardır.

Din:  Malta’nın resmi dini Roma Katolik Hristiyanlığı’dır. Devlet okullarında din eğitimi verilmesi zorunludur. Nüfusun neredeyse tamamı Roma Katolik Kilisesine Üyedir.

Resmi Dili: Malta adasının resmi dilli İngilizcedir. Bunun dışında diğer dilleri konuşan insanlara da şahit olabilirsiniz.

Vize Durumu: Bilindiği üzere Avrupa Birliğine üye ülkeler Türk Vatandaşlarından vize istemektedir. siyah, gri ve yeşil pasaport sahipleri, 90 günü aşmamak şartıyla burayı ziyaret edebilirler. Bordo pasaport sahiplerinin ise  Schengen vizesi alması gerekiyor.

Gezi Süresi: Malta adasında gezilecek birçok tarihi yapı ve doğal güzellik bulunur. Buraya kesinlikle gelip en az 1 haftalık güzel bir planla harika bir tatil yapabilirsiniz.

Günlük Gezi Planı

1.Gün 

Valletta Ulusal Arkeoloji Müzesi

Bu müze, Valletta şehir merkezindeki Republic Streer caddesi üzerinde bulunur. Eskiden Aziz John Şövalyeleri’nin kaldığı Auberge’de Provence Hanı içerisinde bulunur. Bu müze şehrin 7000 yıllık tarihini gözler önüne sermektedir. Ülkenin tarihi ve kültürünü daha yakında incelemek için bu müzeyi mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Nasıl Gidilir: Valletta’nın ana Otobüs Terminali’nden sadece 5 dakika yürüme mesafesindedir.
Adres: Republic Street | Auberge de ProvcenceValetta, Malta Adası VLT 04, Malta
Telefon: +356 2122 1623
Ziyaret Saatleri: Her gün 08:00-19:00 saatleri arasında açıktır.
Ücret: Tam: 5 Euro, İndirimli:3, 5 Euro
Hagar Qim ve Mnajdra

Hagar Qim ve Mnajdra’nın tarih öncesi tapınakları, uçurumun tepesinde yer alan ve Filfla adasına bakan Malta’nın güney kıyısında bulunur. Bu tapınakların tarihi M.Ö. 3600-3200 yıllarına dayanıyor. Hagar Qim, değişik oda tarzlarından oluşmaktadır. Bu haliyle diğer Malta tapınaklarından oldukça farklıdır. Mnajdra, Hagar Qim tapınağına oldukça yakın bir konumda bulunmaktadır. Diğer tapınaklara göre daha ayrıntılı bir işçilik görebilirsiniz.

Nasıl Gidilir: Valletta şehir merkezinden buraya 35 numaralı otobüs hattı ile ulaşılabilir.

Adres: Triq Hagar Qim, Il-Qrendi QRD 2501, Malta

Telefon: +356 2142 4231

Ziyaret Saatleri: Her gün 09::00-18: 00 saatleri arasında açıktır.

Hal Saflieni Hypogeum

Paola şehrinde bulunan Ħal Saflieni Hypogeum, dünya üzerinde bilinen tek tarih öncesi yeraltı tapınağıdır. Tapınak, salondan, odacıktan ve kaya oyuklarından oluşmaktadır. Muazzam bir görüntüsü ve havası bulunmaktadır. Buraya geldiğinizde mutlaka bu tapınağı ziyaret etmelisiniz.

Nasıl Gidilir: Valletta şehir merkezinde kalkan 1, 2, 3, 81, 82, 83, 84, 91, 92, 93, 94 numaralı otobüslerle ulaşılabilir.

Adres: Triq Ic Cimiterju, Raħal Ġdid PLA 1116, Malta

Telefon: +356 2180 5019

Lascaris Savaş Odaları(Lascaris War Rooms)

Gizli tünel, geçit ve odalardan oluşur. Savaş döneminde şehirde yaşayanlara sığınak olmuştur. 2. Dünya Savaşında Nato Güzergahı olmuştur. Günümüzde savaş dönemine ait Diaromalar, Şemalar, Model ve planların sergilendiği yerdir. Savaş dönemine ait canlı izleri görmek için mutlaka buraya gelmelisiniz.

Nasıl Gidilir: Valletta otobüs terminalinden buraya giden otobüslere binip ulaşabilirsiniz.

Adres: Valletta, Malta

Ziyaret Saatleri: Her gün 10:00-17 saatleri arasında açıktır.

Ücret: Yetişkinler: 12 €, İndirimli: 10 €

Aziz John Katedrali 

Malta’nın başkenti Valletta’da bulunan St. John’s Kare Katedrali, Barok mimarinin olağanüstü bir örneği olarak kabul edilmektedir. Dışarıdan bir kale görünümü veren katedral, içeri girdikçe, süslü dekorasyon ve paha biçilmez eserleriyle göze çarpmaktadır. Avrupa’nın önde gelen bazı ailelerinin oğullarından oluşan asiller ve Aziz Şövalyeleri için düzenlenen manastır kilisesi olarak tasarlanmıştır. Günümüzde halla popüler bir yer olmayı başarmaktadır. Sevdiklerinizle birlikte mutlaka bu dini yapıyı ziyaret etmenizi tavsiye ederim.

Nasıl Gidilir: Valletta’nın Otobüs Terminali’nden sadece 5 dakika yürüme mesafesindedir.

Adres: St Johns Co-Cathedral, Valletta, Malta

Ziyaret Saatleri: P.tesi- Cuma: 09:30-16:30- Cumartesi: 09:30-12:30- Pazar günü kapalı

Ücret: Yetişkinler: 10 € İndirimli:  7.50 €

Üstad Sarayı(Grandmaster’s Palace)

Başkent Valletta şehir merkezinde bulunur. Şehrin en ünlü tarihi yapılarından biri olup görenleri kendine hayran bırakmaktadır.  Bu yapı, 1571 yıllında Aziz John Şövalyeleri’nin komutanı ve aynı zamanda şehrin kurucusu olan Jean Parisot de Vellatta’nın sarayı olarak inşa edilmiştir. Günümüzde Cumhurbaşkanlığı ofisi ve Parlamento sarayı olarak kullanılmaktadır. Oldukça muazzam bir görüntüsü bulunmaktadır. Bu tarih kokan binayı mutlaka görmelisiniz.

Nasıl Gidilir: Valletta şehir merkezinde yürüyerek ulaşabilirsiniz.

Adres: President’s Palace,, Valletta, Malta

Ziyaret Saatleri: Her gün 09:00-17:00 saatleri arasında açıktır.

Aziz Mary Kilisesi(Valletta St. Mary’s Parish)

Mosta adlı küçük bir kasabada bulunan bu yapı, 1833-1865 yılları arasında inşa edilmiştir. Ülkenin en popüler dini yapılarından biri olup aynı zamanda büyük acılarında toplandığı yerdir. 2.Dünya savaşı zamanında insanlar buraya toplanıp dua ederken uçaklar burayı bombardımana tutmuşlardır. Buraya atılan bir bomba patlamamıştır. Din adamları bunu dini bir mucize olarak görmüşlerdir. O günden sonra daha popüler bir hal alamaya başlamıştır.

Nasıl Gidilir: Valletta şehir merkezinden buraya 43 numaralı otobüs hattı ile ulaşılabilir.

Adres: Rotunda Square, Mosta, Malta

Ziyaret Saatleri: Hafta içi her gün 09:00-17:00 saatleri arasında açıktır.

Marsaxlokk

Bu pitoresk balıkçı köyü, Valletta’dan otobüsle 30 dakika uzaklıktadır. Otobüsle ulaşmak belki de oraya ulaşmanın en kolay yoludur. Körfezin ve sakin çevredeki parlak boyalı luzzu balıkçı teknelerinin görünümü, burayı, rıhtım restoranlarından birinde öğle yemeği için çok hoş bir yer haline getirmektedir. Sevdiğinizle birlikte harika bir tatil keyfi için bu balıkçı kasabasını tercih etmelisiniz.

Nasıl Gidilir: Valletta şehir merkezinde kalkan  81-82-85 numaralı otobüs hatları ile ulaşılabilir.

Mdina Old Town

Mdina, M.Ö. 700 civarında Fenikeliler tarafından yerleşim yeri haline getirilmiş ve surlarla çevrili kenttir. Malta’nın Arap hükümdarı ve Norman hükümdarı tarafından daha yüksek surlar eklenmiştir. Bir zamanlar Malta’nın eski başkenti olan ve neredeyse hayalet kasaba olan “sessiz şehir” haline gelmiştir. Günümüzde eski aristokrasiye ait palazzoların çoğu yenilenmekte ve turistler sayesinde canlılık gelmiştir. Ülkenin tarihini çıplak gözlerle görüp incelemek için buraya gelmelisiniz.

Nasıl Gidilir: Şehir merkezinden  X3 (Valletta’dan) ve 203 (Sliema’dan) numaralı otobüs hatları ile ulaşabilirsiniz.

Mosta Dome Kilisesi

1814-1950 yılları arasında Tommaso Dingli’nin tasarımları ile inşa edilmiş bir kilisedir. Buraya yolunuz düşerse gelip mutlaka ziyaret etmelisiniz. Ülkenin önemli dini yapılarından biridir.

Nasıl Gidilir: Valletta şehir merkezinde kalkan 41-42-44  numaralı otobüs hatları ile ulaşılabilir.

Adres: Rotunda Square, Mosta, Malta, Mosta, Malta

Telefon: +356 2143 3826

Sliema

Malta’da bulunan Sliema Bölgesi kesinlikle görülmeye değer bir yerdir. İster tarihi yapıları isterse doğal güzellikleri yönünde olsun ülkenin en popüler bölgelerinden biridir. Adeta liman bölgesi diyebiliriz. Burayı asıl önemli kılan ise gece hayatın parlak yaşandığı St. Giljan’da bulunan Peaceville bölgesine yürüyerek ulaşmanızdır. Güzel bir gün yaşamak için burayı kesinlikle tercih etmelisiniz.

Nasıl Gidilir:  Luqa Malta Havaalanından buraya X3 numaralı otobüs hattı ile ulaşabilirsiniz.

2.Gün

Malta Gozo adası

Malta’nın ikinci büyük adasıdır. Bu adaya her yıl binlerce turist akın eder. Ülkenin renkli adası olan Gozo adasında yaz mevsiminde birçok etkinliğe ev sahipliği yapmaktadır. Bunun dışında burada birçok tarihi yapı bulunur. Buraya gelip adanın keyfini yaşayabilirsiniz.

Nasıl Gidilir: Buraya 45 dakikada bir feribot seferi gitmektedir. Feribot seferi ile buraya ulaşabilirsiniz.

The Citadella

Gozo Adası ve Victoria kenti içinde, antik mimari Citadella’nın çarpıcı bir örneği bulunmaktadır. 1500 yılında ilk kez güçlendirilmiş olan ve kaşifleri kendine çeken surlar, odalar ve tünellerden dolaşmaya davet ediyor. Güneş batarken Citadella’nın görünümü çok daha güzel olmaktadır. Güzel fotoğraf kareleri için buraya gelmelisiniz.

Nasıl Gidilir: Gozo adasından buraya yürüyerek ya da araç kullanarak ulaşılabilir.

Azure Window

Nefes kesici doğal kireç taşı kemeri olan Azure Penceresi, en gözde turistik yerlerden biridir. Filmler ve televizyon şovlarında yer almış olup, Malta’nın vazgeçilmez bir parçası olarak görülmektedir.

Not: Azure penceresi doğal coğrafik olaylar nedeniyle yıkılmıştır. Konu hakkında makalemizi okumak için tıklayınız.
Azure Penceresi

Nasıl Gidilir:  Gazo adasından buraya 303 numaralı otobüse binip son durak olan Rabat’a inip buradan da 311 numaralı otobüse binerek ulaşabilirsiniz.

Mellieħa Bay (Għadira)

Mellieħa Koyu (Għadira Koyu olarak da bilinir), Malta Adalarında en uzun ve en popüler kumsalıdır. Ayrıca 15 dakikalık bir yürüyüşle dik tepenin üstüne çıkıp kasabayı seyredebilirsiniz. Yakınlardaki ilgi çekici yerler arasında, 17. yüzyıldan kalma, Popeye Köyü ve restore edilmiş Aziz Agatha Kulesi bulunmaktadır.

Nasıl Gidilir: Buraya feribot seferleri ile ulaşılabilir.

Adres: Marfa Road, Ghadira 9065, Malta

3.Gün

Comino Adası

Ülkenin en küçük adası olup Gozo adası ile Malta arasında kalmaktadır. Burada yaz mevsiminde gidip harika etkinliklere katılabilirsiniz. Adanın manzarası harikadır. Sevdiklerinizle birlikte deniz, kum ve güneşin keyfini yaşamak için burayı tercih edebilirsiniz.

Nasıl Gidilir: Buraya Malta adasında düzenli sefer yapan Feribotlar bulunur. Bu feribotlarla ulaşım sağlayabilirsiniz.

Blue Lagon Bay

Malta’nın ve Gozo’nun ana adaları arasında yer alan Comino’nun küçük adasında bulunan Blue Lagoon, huzurlu bir kaçış noktasıdır. Ada o kadar küçük ki üzerinde hiçbir arabanın sürüşüne dahi izin verilmiyor. Ayrıca büyük ölçüde yerleşime açılmamıştır ve yalnızca bir otel bulunmaktadır. Parlak turkuaz suları ve beyaz kum, güneşlenmek, yüzmek, şnorkel yapmak ve sadece güzel manzaraların keyfini çıkarmak için güzel bir zemin hazırlar.

Nasıl Gidilir: Buraya feribot seferleri ile ulaşılabilir.

Golden Bay

Golden Bay, Malta’nın kuzeybatı kıyısındaki az sayıdaki kum plajlarından biri ve popüler destinasyonudur. Şezlong ve şemsiyeler kumda rahat bir gün geçirmek için kiralanabilir. Birçok plaj kulüpleri ve büyük bir oteli vardır.

Nasıl Gidilir: Buraya feribot seferleri ile ulaşılabilir.

Popeye Village Fun Park

Melieha bölgesinde bulunan bu park 1980 yıllarında gösterime giren Popeye filmi seti inşa edilmiştir. Burası harika manzarası ile birçok etkinliğe ev sahipliğ yapmaktadır. Buraya yaz ve kış farklı fiyat tarifeleri ile ziyaret edebilirsiniz.

Nasıl Gidilir: Skrajda bölgesinde bulunan 237 numaralı otobüse binip ulaşabilirsiniz.

Adres: Triq Tal-Prajjet, Il-Mellieħa, Malta

Telefon: +356 2152 4782

Ulaşım

ŞEHİR İÇİ
Taksi Malta adasında çok sayıda taksi durağı bulunmaktadır. Taksilerle şehiriçi birçok yere ulaşım sağlanabilir.
Metro Malta Adasında raylı sistem bulunmamaktadır.
Tramway Malta Adasında raylı sistem bulunmamaktadır.
Bisiklet Bütün Avrupa şehirlerinde olduğu gibi Malta’da bisiklet kullanımı oldukça yoğundur. Burada birçok bisiklet kiralama yerleri bulunmaktadır.
Minibüs, Otobüs Malta’da şehiriçi ulaşımın ana omurgasını otobüsler taşımaktadır. Burada otobüslerle şehrin birçok bölgesine ulaşılabilir. Fiyatlar yaz ve kış farklı tarifeler üzerinde çalışmaktadır.
ŞEHİR DIŞI
Uçak Malta şehir merkezine 8 km uzaklıkta Luqa Malta Havaalanı bulunur. Buraya ülkemizden direk seferler bulunur. Yaz aylarında neredeyse her gün bir uçak seferi düzenlenir. Ülkemizden buraya yaklaşık yolculuk 2,5 saat sürmektedir.  Yine diğer Avrupa şehirleri üzerinde buraya aktarmalı olarak uçabilirsiniz. Havalimanına ulaştıktan sonra 8 numaralı otobüs hattı ya da taksilerle şehir merkezine ulaşabilirsiniz.
Otobüs Malta ülkesi, Adalar ülkesi olduğundan dolayı buraya otobüsle ulaşım yapılmamaktadır. Ancak şehir içi ulaşımında kullanılmaktadır.
Tren Malta adalar ülkesinde raylı sistem bulunmamaktadır. Tren ile İtalya şehirlerine gelip buradan feribot seferleri adaya ulaşabilirsiniz.
Gemi Başta İtalya şehirleri olmak üzere denizle bağlantısı bulunan birçok şehir veya adadan buraya feribot seferleri yapılmaktadır. Malta’ya feribot ile sefer düzenleyen firmalar ve kalkış limanları şunlardır.

1-Virtu Ferries

Catania, Licata ve Pozzallo’dan kalkan feribotlar Malta Adası’na gitmektedir.

2-Maresi

Reggio Calabria ve Catania’dan Malta’ya feribot seferleri bulunmaktadır.

3-Grandi Navi Veloci

Genova – Malta arasında feribot seferleri düzenlemektedir.

4-Grimaldi Lines

Salerna – Valetta arasında seferleri bulunmaktadır.

Alışveriş

Malta adalarına gelecekseniz Alışveriş sizin kaçınılmaz olmaktadır. Burada çok sayıda mağaza, butik dükkan ve alışveriş merkezi bulunur. Buraya özgü birçok hediyelik eşya bulabilirsiniz. Şimdi bu ülkeye gittiğinizde alışveriş yapacağınız bölgeleri size takdim etmek istiyorum. Zaten buraya gittiğinizde ne almanız gerektiğini kendiniz karar verirsiniz. Fakat dikkat etmeniz gereken bir şey var. Akşam 7’den sonra bütün alışveriş mekanları kapanmaktadır. İşte o bölgeler:

 • Malta’nın başkenti Valletta’nın Republic street ve Merchants street bölgesini
 • Sliema bölgesinin Tower Road ve Bisazza street bölgesini
 • Tatil beldeleri olan Bugibba ve St. Paul’s Bay’de ise Malta Gozo adasının Victoria bölgesini alışveriş için tercih edebilirsiniz.

Yeme İçme

Malta’da yemek kültürü çok zengindir. Çünkü ada ülkesi olan bu ülkede her kültürden insan yaşamaktadır. Burada İtalya mutfağından tutun, Ortadoğu mutfağına kadar her türden yemekleri bulabilirsiniz. Özellikle ada ülkesi olmasından dolayı sofralarda çok sayıda deniz ürünleri bulunur. Buraya gelirseniz damak zevkinize uygun yemekleri bulursunuz. Bu konuda sıkıntı çekmeyeceğinizi umuyorum.

Nerede Kalınır

Malta’da konaklamak için çok uygun seçenekler bulunmaktadır. Burada birçok otel, apart ve günü birlik evler bulunur. Burada konaklama yerini seçmeniz için  Malta’ya ne için geldiğiniz. önemlidir.

 • Tatil için geldiyseniz: Bugibba ve St. Paul’s Bay bölgesindeki plajlara yakın konaklama alanlarında konaklayabilirsiniz.
 • Gece hayatı yaşamak için geldiyseniz St. Giljan ve Sliema bölgesine yakın konaklama alanlarını tercih edebilirsiniz
 • Yok ben dil okulu için geldim ya da şehir merkezine yakın bir yer istiyorum diyorsanız da başkent Valletta’da konaklayabilirsiniz.
 • Diğer adalarda konaklama için ise Gozo ve Comino adasında konaklayabilirsiniz.

Gece Hayatı

Malta gece hayatı ve gece eğlencesi denilince akla gelen ilk bölge St. Julians’deki Paceville bölgesidir. Burada her adım başında bir mekan bulunur. Bu mekanlarda gece eğlencesi sabah saatlerine kadar devam eder. Malta adasındaki gece mekanları ve gece hayatı için daha fazla bilgi edinmek isterseniz; linki tıklayıp yazımızı okuyabilirsiniz. <<Malta Gece Hayatı

Turlar

Malta Adasında birçok tur firması bulunur. Özellikle adalar ülkesi olan Malta’da birçok bot, feribot ve tekne turu yapılır. Bu turların dışında şehir içinde otobüs turu da yapılmaktadır. Şehirde bulunan tur firmalarında ortalama bir ücret çıkardık. İşte tablo:

Otobüs Turu Bot Turu
Yetişkinler (14-59 Yaş) 15 Euro 19 Euro
Çocuklar (5-15 Yaş)

Yaşlılar (60 yaş ve üzeri)

Öğrenciler

10 Euro 14 Euro
Çocuklar (0-5 Yaş) Ücretsiz Ücretsiz

Konsolosluklar

Telefon: 00 356 21 22 34 24/ 00 356 22 48 77 15 (Konsolosluk İşleri)

Faks: 00 356 21 22 43 08

E-posta: embassy.valletta@mfa.gov.tr

Büyükelçilik Posta adresi: 35, Sir Luigi Preziosi Square FRN-1154, Floriana, Malta

Facebook Adresi:  facebook/T.C.VALETTA BÜYÜKELÇİLİĞİ Görev Bölgesi

Çalışma Saatleri: Pazartesi – Cuma (09:00 -13:00 )(14:00 -17:00 )

Tatil Günleri

01.01.2017 Yılbaşı

10.02.2017 Aziz Pavlus Günü

19.03.2017 St. Joseph Bayramı

31.03.2017 Özgürlür günü (İngilizlerin adayı terkettiği tarih)

14.04.2017 Paskalya tatili (tarihi değişkendir)

01.05.2017 İşçi Bayramı

07.06.2017 Yedi Haziran-Sette Giugno (İngilizlere karşı Milli Mücadelenin başladığı tarih)

29.06.2017 Azizler Bayramı

15.08.2017 Meryem Anayı anma günü

08.09.2017 Zafer Bayramı

21.09.2017 Bağımsızlık Günü

08.12.2017 Meryem Ana Günü

13.12.2017 Cumhuriyet Bayramı

25.12.2017 Noel tatili

Dikkat Etmeniz Gerekenler

 1. Malta adasında yaz mevsimi aşırı sıcak olmaktadır. Buraya yaz mevsiminde gelecekseniz önleminizi ona göre alın.
 2. Burada kullandığınız feribot veya otobüs hatlarının her zaman çalışıp çalışmadığını öğrenin.
 3. Özellikle havalimanından şehir merkezine gitmek için birçok korsan arabalar bulunur. Dikkat edin.
 4. Malta gezinizde mutlaka bir otobüs ve feribot haritası elinizde olsun.
 5. Burada hırsızlık ve dolandırıcılığa karşı dikkatli olun.
 6. Malta’ya güzel bir planla harika tatil yapabilirsiniz.
 7. Malta’da gerekli telefon numaralı şunlardır. İhtiyaç durumunda kulanın.
 • Polis 191
 • Ambulans 196
 • İtfaiye 199
 • Kurtarma Helikopteri 244371
 • Sahil Güvenlik 238797
 • Telefon Rehberi 190
 • Denizaşırı Operatör 194
 • Saat Kontrol 195
 • Devlet Bilgi Hattı 153

Göz at ;

 1. Valletta Nerede, Hangi Ülkede ve Nerenin Başkenti
 2. Malta Gezilecek Yerler
 3. Malta’da Yapılacak 10 Aktivite
 4. Malta Gece Hayatı
 5. Malta Nerede?
 6. Malta’nın Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri
 7. Malta Vizesi İçin Gerekli Evraklar ve Nasıl Alınır?
 8. Malta’nın Dünyaca Ünlü Azure Penceresi Doğaya Direnemedi

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here