Avusor Yaylası Nerede, Nasıl Gidilir & Konaklama

Rize ili, Çamlıhemşin ilçe sınırında bulunan Avusor Yaylası, gezilip görülmeye değer harika bir Laz yaylasıdır.

Bilindiği üzere Karadeniz Bölgesi denilince akla ilk gelen şeylerden biri de hiç şüphesiz yaylalarıdır. Yaylalara  ilkbahar mevsimi ile birlikte çok sayıda ziyaretçi gelir. Serin havası ve harika doğasıyla gidenlerin dönmek istemedikleri yerlerdir. Bu yaylalardan biri de Avusor Yaylası’dır. Burada yaklaşık 50 hane bulunmaktadır. Genelde çığ tehlikesine karşı bir insan boyunda ve taşlarla inşa edilmiştir. Burada yaşayan halk elektriklerini burada bulunan derede sağlamaktadır. Telefon şebekesi neredeyse hiç çekmemektedir. Anlayacağınız her şeyi doğal olan bu yayla insana huzur vermektedir. Buraya günübirlik geziler düzenleyebileceğiniz gibi birkaç gün kamp veya burada bulunan pansiyonlarda konaklayabilirsiniz. Birkaç günlük şehir stresinden uzaklaşıp burada doğayla baş başa huzur bulabilirsiniz.

Avusor Yaylası Nerede?

Avusor Yaylası, Rize’nin Çamlıhemşin ilçesine bağlı Yukarışimşirli Köyünde bulunur.

Avusor Yaylası Nasıl Gidilir?

Avusor Yaylası’na ulaşmak için ilk önce Ayder Yaylasına gelmeniz gerekecektir. Ayder Yaylasına ulaşmak içinde Rize merkezden veya Pazar ilçesinden kalkan dolmuşlarla ulaşım sağlayabilirsiniz. Ayder yaylasına ulaştıktan sonra burada bulunan minibüslerle yaklaşık 1 saat yolculuktan sonra Avusor Yaylası’na ulaşım sağlayabilirsiniz. İsteyen olursa Ayder yaylasından buraya yaya olarak da ulaşabilir. Ayder yayalası ile Avusor Yaylası arası yaklaşık 11 km’dir.

Avusor Yaylası Konaklama imkanları

Burada konaklmak için iki seçenek bulunmaktadır. Ya çadırla kamp kurabilirsiniz. Ya da burada bulunan pansiyonlarda konaklayabilirsiniz.(Burada iki tane pansiyon bulunmaktadır. Marsis Dağ Evi, Simge Pansiyon) Bu pansiyonlar yerel halk tarafında işlenmektedir. Ayrıca burada bir bakal ve bir de çay ocağı bulunur.

Avusor Yaylası Ne zaman Gidilir?

Buraya her yıl çok sayıda kişi akın etmektedir. Buraya gitmek için en uygun zaman Mayıs-Eylül ayları arasıdır. Özellikle yazın burası bir başka güzel olmaktadır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here