Avustralya Tarihi
Avustralya Tarihi

Avrupalıların ilk geldiği 42.000 ila 48.000 yıl önce bölgeye gelen göçmenlerin soyundan geldikleri için yerli halk burada yaşıyordu. Hollandalı kaşifler, MS 1606’da Avustralya anakarasına indi, kuzey ve batı kıyılarının haritasını çıkardı ve adını New Holland koydu. Yerleşim kurmadılar.

1770’te James Cook, Büyük Britanya’nın doğu kıyılarını talep etti ve ona Yeni Güney Galler adını verdi. İngiliz hükümeti burada 1783’te mahkumlar için izole bir yerleşim yeri olan bir ceza kolonisi kurdu. Ek yerleşimciler 1788’de geldi ve sonunda bugünkü Sidney’i kurdu.

Artan sayıda Avrupalı yerleşimci, anakaranın her yerinde ve Tazmanya’ya kadar ek yerleşimlere yol açtı. Birleşik Krallık, 1800’lerin ortalarında Yeni Güney Galler’i Güney Avustralya, Victoria ve Queensland’a bölerek Batı’yı ele geçirdi.19. yüzyılın ikinci yarısı altına hücum getirdi ve koloniler bir dereceye kadar özerkliğe kavuştu.Özgür yerleşimciler ve ceza kolonileri ülke geneline yayıldıkça, yerli nüfus o kadar çok acı çekti önümüzdeki 150 yıl içinde Avrupalılarla hastalık ve çatışmalardan 1 milyon ölüm olarak.

1901’de koloniler, Britanya İmparatorluğu’nun bir egemenliği olan Avustralya Topluluğu olarak kuruldu. 1931’de İngiliz hükümeti Westminster Statüsü’nü kabul ederek Yasama Organını bağımsız hale getirdi ve onları egemen uluslar haline getirdi. Avustralya, tüzüğü 1942’de kabul etti ve 1939’a geri döndürdü. II. Dünya Savaşı’ndan sonra ülke sınırlarını Avrupalı göçmenlere ve 1970’lerde Asyalı göçmenlere açtı (Beyaz Avustralya politikasının sona ermesinden sonra). Ülke, 1986’da İNGİLTERE ile tüm bağlarını kopardı ve İngiltere’nin Avustralya hükümetinde yasama hakkını kaldırdı.

Bugün ülke 6 eyaletten oluşuyor: Yeni Güney Galler, Queensland, Güney Avustralya, Victoria, Batı Avustralya ve Tazmanya. Tazmanya ve güneydeki ada hariç bunların hepsi anakarada. Komşu ülkeler Papua Yeni Gine, Endonezya, Doğu Timor, Solomon Adaları, Vanuatu ve Yeni Zelanda’dır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz