Aynalıkavak Kasrı Beyoğlu

Aynalıkavak Kasrı yada diğer ismi ile Tersane sarayı İstanbul ilimizin Beyoğlu ilçesine bağlı Kasımpaşa semtinde bulunmaktadır. 17. Yüzyıldan beri bu isimle anılan ve haliç kıyılarını süslemeye devam etmektedir. Tarihi ve doğal güzelliği ile göz kamaştırmaktadır. Yolunuz düşerse mutlaka ziyaret etmenizi tavsiye ediyorum.

Aynalıkavak Kasrı Nerede

Bizans döneminde kalan bu kasrı Bizans hükümdarların dinleme yeri olarak bilinmekteydi. İstanbul fethedildikten sonra Osmanlı Devletin eline geçmiştir. Fatih döneminde burası tersane has bahçesi olarak bilinmekteydi. Burada inşa edilen ilk kasır ise 1. Ahmet döneminde 1613 yıllında tarihlenmektedir. IV. Murat ve Sultan İbrahim Tersane Sarayı’na eklemeler yapılmıştır. sarat IV. Mehmet zamanında çıkan yangınla saray tamamen yanmıştır.

Aynalıkavak Kasrı’nın ziyaretçiler tarafından kullanılan cümle kapısının bulunduğu tarafın görünümü

Daha sonra günümüzde bulunan Kasrı 3. Ahmet zamanında inşa edilmiştir.  3 . Ahmet zaman zaman burada oturmuş. Zaman zaman ise farklı etkinliklere ev sahipliği yapmıştır. 1715 yıllında  Osmanlı Venedik savaşından sonra Venedikliler III. Ahmet’e büyük boyda, değerli aynalar hediye etmişler, padişah da bu aynaları sarayın  çeşitli salon ve odalarına yerleştirmiştir. Bundan dolayı saray  Aynalı Kavak Sarayı” adıyla bilinmiştir.

Aynalıkavak Kasrı’nın padişah tarafından kullanılan giriş kapısının bulunduğu tarafın görünümü

Ayakta kalan en eski Osmanlı kasrı olan Aynalıkavak kasrı deniz cephelidir. Besteci sultan 3. Selim zamanında burası onarılıp birçok ekleme yapılmıştır. Günümüzde kasrın 2. Kattı III. Selim anısına yaptırılan Türk Çalgıları Müzesi bulunur. Yolunuz düşerse bu müzeyi de ziyaret etmelisiniz.

Aynalıkavak Kasrı’nın Haliç yönüne bakan cephesi

Nerede: Camiikebir Mah., 34440 Beyoğlu İstanbul

Nasıl Gidilir: Cebeci – Taksim 36T, Yeşilpınar – Eminönü 47, Binevler – Eminönü 47E, Nur Sitesi – Eminönü 47N otobüslerinden biriyle buraya gelebilirsiniz.

Ücret: Tam bilet 5, indirimli bilet 2.5 liradır.

Ziyaret Saat ve Günleri: Pazartesi ve perşembe günleri hariç 09:00 18:00 saatleri arasında hizmet vermektedir.

Aynalıkavak Kasrı Yolu
Aynalıkavak Kasrı Bahçesi
Aynalıkavak Kasrı’nın dış kapısı
Aynalıkavak Kasrı’nın bahçesinden Haliç’in kısmen görünümü

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here