Aziz Vasil Katedrali
Aziz Vasil Katedrali

Aziz Vasil Katedrali Nerede, Nasıl Gidilir?– Rusya’nın başkenti Moskova’da yer alan Aziz Vasil Katedrali veya diğer adıyla Saint Basil Katedrali, 16. yüzyılda Korkunç Ivan tarafından inşa edilen ünlü bir katedralidir.

Dört asırdan uzun bir süredir Moskova’nın sembolü olan yapı, masallardan çizilmiş gibi durmaktadır. Korkunç İvan’ın emirleriyle 1550’lerde inşa edilen katedral, canlı renkte soğan şeklinde kubbeler ve geleneksel Rus mimarisinde olağan dışı asimetrik bir tasarıma sahiptir. Ana katedral yapısını çevreleyen sekiz yan kiliseden dördü, onları havada asılı duracak şekilde tasarlanmış yükseltilmiş platformlarda oturuyor. Masif yapı tonozlu koridorlar ve dikey silindirlerden oluşan bir labirenti içerir; bunların en büyüğü 46 m’dir (150 fit).

Yaygın bir hata olarak Kremlin Sarayı ile karıştırılır. Çoğu kişi bu katedralin fotoğrafını görünce burasının Kremlin Sarayı olduğu söylenir. Gerçekten bakıldığında muazzam mimarisiyle bir saray görünümündedir. Rusya’nın rengini oluşturan masal bir ev konumundadır. Katedralin içerisi çok büyük olmasa da oldukça zengin bir şekilde dekore edilmiştir. Bu yapı mutlaka ziyaret edilmesi gereken bir yapıdır. Kızıl Meydanı üzerinde bulunan bu yapı, günümüzde müze olarak hizmet vermektedir. Yıl boyunca çok sayıda kişi tarafından ziyaret edilmektedir. Sizin de yolunuz düşerse mutlaka bu yapıyı ziyaret edip bol bol fotoğraf çektirmeyi de unutmayın.

Aziz Vasil Katedrali Nerede, Nasıl Gidilir?

Aziz Vasil Katedrali,Başkent Moskova’daki Kızıl Meydanı üzerinde bulunur. Buraya ulaşım sağlamak için 3 numaralı metro hattına binip Ploshchad Revolyutsii durağında inip buraya ulaşım sağlayabilirsiniz.

Aziz Vasil Katedrali Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücreti

Aziz Vasil Katedrali, Salı günleri hariç diğer günler 11:00-17:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.  350 ruble, eğer ISIC kartınız varsa fiyat 100 ruble
ISIC kartı için tıkla: https://www.isic.org.tr/

Bunları da Okumalısınız

 1. Moskova Nerede, Hangi Ülkede ve Nerenin Başkenti
 2. Moskova Gezilecek Yerler
 3. Moskova Gece Hayatı
 4. Rusya Nerede?
 5. Rusya Hakkında Daha Önce Hiç Duymadığınız 25 İlginç Bilgi
 6. Rusya Vize İstiyor mu?
 7. Rusya’da Gezilecek 10 Yer
 8. Nazım Hikmet Ran Mezarı Nerede, Nasıl Gidilir?
 9. Rusya dünyanın en derin mağarasına indi
 10. Rusya Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri
 11. Rusya Vizesi İçin Gerekli Evraklar ve Nasıl Alınır?
 12. Nazım Hikmet Ran Mezarı Nerede, Nasıl Gidilir?
 13. St. Petersburg Gezilecek Yerler
 14. Petersburg Gece Hayatı
 15. Anavatan Çağırıyor Heykeli
 16. Kul Şerif Camii
 17. Kronstadt Donanma Katedrali
 18. Catherine Sarayı ve Parkı
 19. Peterhof Sarayı ve Bahçesi
 20. Saray Meydanı
 21. Saint Isaac Katedrali
 22. Aziz Vasil Katedrali
 23. Kızıl Meydan
 24. Voskresenia Khristova Kilisesi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz