Baden-Württemberg Nerede, Hakkında Bilgi
Baden-Württemberg Nerede, Hakkında Bilgi

Baden-Württemberg, Almanya‘nın güneybatısında bulunan bir federal Eyalettir. Orada yaklaşık 10 milyon insan yaşamaktadır. Sadece Kuzey Ren-Vestfalya ve Bavyera daha fazla nüfusa sahiptir. Başkenti Stuttgart, diğer büyük şehirler ise Freiburg, Karlsruhe ve Mannheim’dır. Baden-Württemberg batıda Fransa, güneyde İsviçre, doğuda Bavyera ve kuzeyde Hesse ve Rheinland-Pfalz ile sınırlanmıştır.

İki bileşik isme sahiptir. Baden-Vettemberg de çok uzun zaman önce ortaya çıkmadı, eski bir tarihi yoktur. Eskiden burada birçok küçük ülke vardı; bunlardan biri Baden Krallığı ve Baden büyük Dukalığıydı. Ancak 1952’de Halk referandumda ortak bir eyalette yaşamak istediğine karar verdi.

Baden-Württemberg Nerede, Hakkında Bilgi
Baden-Württemberg Nerede, Hakkında Bilgi

Baden-Württemberg’ın batısında Ren Ovası vardır. Burada manzara düzdür, hava ılımandır ve kışın da genellikle çok soğuk olmaz. Bu nedenle, eski Romalıların yetiştirdiği meyve ve şarap gibi daha hassas bitkiler de burada yetişir.

Doğu kısmı ise kara orman veya Svabya Alb gibi çeşitli alçak dağlardan oluşmaktadır. Buradaki iklim, özellikle kış aylarında daha serttir ve Tarım yapmak daha zordur. Bu yüzden eski zamanlarda insanlar çok fakirdi. Bu durum ancak 19. yüzyılda sanayileşme ile çok sayıda küçük fabrika ve madenin ortaya çıkmasıyla değişti.

Bugün Almanya’nın ekonomik açıdan en güçlü ve en zengin Eyaletlerinden biridir. Otomobil üreticileri Daimler ve Porsche gibi tanınmış şirketler ya da yazılım şirketi SAP, baden’de bulunuyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here