Irak'da Gezilecek Yerler
Irak'da Gezilecek Yerler

Bağdat, Irak’ın başkenti ve yaklaşık 7 milyon nüfusu ile ülkenin en büyük kentidir. Aynı zamanda bu şehir, Ortadoğu’nun en büyük 3. şehridir. Burada gezilip görülecek çok sayıda tarihi yapı bulunur. Buraya yolunuz düşerse mutlaka gezip görmeniz yerleri liste halinde size sunmak isterim. Şöyle ki;

Bağdat Gezilecek Yerler

Abbasi Sarayı

Bağdat şehir merkezinden yaklaşık 7 km uzaklıkta yer alan Abbasi Sarayı, Abbasi döneminde kalan tek yapıdır. Bu yapı, Halife EL-Naser döneminde inşa edilmiştir. 1963 yıllından berri de bu yapı, üniversite olarak hizmet vermektedir. Özellikle sarayın avlusu oldukça dikkat çekicidir. Bu yapının mimarisi oldukça dikkat çekicidir.

Al-Faw Sarayı

Al-Faw Sarayı veya diğer ismiyle Su Sarayı, Bağdat Uluslararası Havalimanı’na 5 km uzaklıkta yer almaktadır. Bu saray, İran’a karşı elde edilen zafer sonucunda inşa edilmiştir.Bu yapı, kompleks bir yapı olup çok sayıda villa ve küçük sarayları içine barındırmaktadır. Burası ABD tarafında güvenli bölge olarak ilan edilmiştir. Savaş boyunca ABD üsü olarak kullanmaktadır.

Kazimeyn Camii

Kazimeyn Bölgesinde yer alan Kazimeyn Camii, mutlaka ziyaret edilmesi gereken noktalardan biridir. Buraya yıl boyunca çok sayıda yerli ve yabancı turist ziyaret etmektedir. Caminin özellikle Altın renginde kubbesi ve minareleri dikkat çekmektedir. Cami içinde İmam Musa El Kazım’ın türbesi de bulunmaktadır. Buraya yolunuz düşerse mutlaka ziyaret etmeniz gereken yapılarından biridir.

Irak Ulusal Müzesi

Irak’ın başkenti Bağdat’da yer alan Irak Ulusal Müzesi, 1923 yıllında hizmette açılmıştır. Müze de çok sayıda eser sergilenmektedir. Mezopotamya uygarlıklarına dair çok önemli eserler bulunuyordu. Fakat 2003 yıllında ABD’nin Irak işgali sırasında yağmalanmıştır. Müzede yer alan birçok eser kaybolmuştur. Fakat 23 Şubat 2009 tarihinde tekrar restore edilip hizmette açılmıştır. İçeriği eskisi kadar olmasa da oldukça zengin bir koleksiyonu bulunur. Eski eserlerin tekrar müzeye kazandırmak amacıyla başta BM olmak üzere birçok kuruluş çalışma yapmaktadır. Mezopotamya uygarlıkları hakkında ayrıntılı bilgi edinmek isterseniz bu müzeye mutlaka uğrayın.

Umm al-Qura Camii

Bağdat’ın El-Adel’de yer alan Umm al-Qura Camii, şehirde yaşayan Sünni Müslümanların en büyük ibadet yerdir. Kubbesinin etrafında bulunan 4 minaresiyle oldukça dikkat çekmektedir. Kireçtaşı ile inşa edilen bu camiyi mutlaka ziyaret edin.

Babil Antik Kenti

Irak’ın başkenti Bağdat’ın 100 km güneyinde yer alan Babil Antik Kenti, gezilip görülmeye değer bir antik şehirdir. Bu şehir dünya tarihinde büyük izler bırakmıştır. Dünyanın ilk yasaları burada çıkarılmıştır.(Hamurabi) Demokrasi, evrensel hukuk ve adalet gibi kelimeler ilk kez burada şekil almıştır. Dünyanın en kadim kentlerinden biriydi. antik dünyanın yedi harikasından bir olan Babil’in Asma Bahçeleri ve yine önemli bir yapı olan İştar Kapısı burada bulunuyor. Fakat 1. dünya savaşı sırasında şehir büyük bir yıkım yaşandı. Daha sonra tekrar toparlanmaya başlandıysa da Yine Irak-ABD savaşı ve İç savaşla şehir büyük zarar gördü. Günümüzde halla yıkık bir şekilde bulunan bu şehir umarım en kısa zamanda kendini toparlar. Çünkü bu şehrin insanlığın ve tarihin şehridir. Umarım en kısa zamanda toparlanıp yeniden eski popülaritesini yakalar.

Bağdat Şehitler Anıtı

Dicle Nehri’nin doğu tarafında yer alan Şehitler Anıtı, 1983 yıllında hizmette açılmıştır. Anıt, yapay bir gölün merkezinde duran dairesel platformdan oluşmaktadır. Bu kubbenin altında müze, kütüphane, kafe ve konferans salonu bulunur. Farklı bir görünüme sahip bu anıttı mutlaka ziyaret edin. Bu anıt, Irak-İran savaşında şehit düşen Iraklı askerler için inşa edilmiştir.

Mutanabbi Caddesi

Başkent Bağdat’ın merkezinde yer alan Mutanabbi Caddesi, Mutlaka gezilip görülmesi gereken bir yerdir. Bu cadde, 10. yüzyıllarda yaşamış klasik Irak şairi Mütenebbi’nin adı ile bilinmektedir. Bu cadde üzerinde birçok kitapçı bulunur. Buraya gelip kitap satın alabilirsiniz. Ayrıca cadde üzerinde birçok cafe ve mağaza bulunur.

 Bağdat Kalesi

Irak’ın başkenti Bağdat’da yer alan bu kale, Abbasiler döneminde inşa edilmiştir. Sultan Melikşah’ın bazı ilaveleriyle kale son şeklini almıştır. Osmanlı Devleti zamanında birçok defa restore edilmiştir. Günümüze kadar birçok evrede geçildiği için tarihi yapısını kaybetmiştir. Fakat günümüzde Bağdat’ın en çok ziyaret edilen noktalarından biridir. Buraya her yıl çok sayıda kişi tarafında ziyaret edilmektedir. Sizin de yolunuz buraya düşerse çok sayıda devlete ev sahipliği yapan bu harika kaleyi ziyaret etmeyi unutmayın.

10  Bağdat Hayvanat Bahçesi

Al Zawra’a Gardens Bölgesinde yer alan Bağdat Hayvanat Bahçesi, 1971 yıllında 81 hektarlık bir alanda ziyarette açılan bir parktır. 2003 yıllından önce burada 650 hayvan türü bulunmaktaydı. Fakat savaş sırasında burası kapatıldı. Savaştan sonra yeniden açıldı. Günümüzde burada 1000’den fazla hayvan türüne ev sahipliği yapmaktadır. Buraya yolunuz düşerse mutlaka bu parkı ziyaret edin.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here