Bahreyn Gezi Rehberi
Bahreyn Gezi Rehberi

Bahreyn resmi adıyla Bahreyn Krallığı, yaklaşık 1,3 milyon nüfusuyla Asya kıtasının Basra Körfezi üzerinde konumlanmış bir ada ülkesi olup konumu itibariyle Basra Körfezi üzerinde yer alan tek Arap ülkesidir. 

Göz at ;

  1. Bahreyn Nerede?
  2. Bahreyn Gezilecek Yerler
  3. Bahreyn’de Gezilecek 10 Yer
  4. Bahreyn’in Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri
  5. Manama Nerede, Hangi Ülkede ve Nerenin Başkenti
  6. Bahreyn Vizesi İçin Gerekli Evraklar ve Nasıl Alınır?

Bahreyn Ülkesi güneydoğusunda Katar, batısında ise Suudi Arabistan ile sınır komşusudur. Burada gezilip görülecek çok sayıda tarihi yapı ve doğal güzellik alanı bulunur. Buraya yolunuz düşerse gezip görmeniz gereken yerleri bir liste haline getirdik. Şöyle ki;

Sitra

Ülkenin başkenti Manama’nın 5 m kuzeyinde yer alan Sitra, Basra Körfezi’nde yer alan bir adadır. Bu adada birçok petrol şirketi bulunmaktadır. Bu adayı daha çok balıkçılar kullanmaktadır. Buraya yolunuz düşerse siz de uğrayıp buradaki doğal güzellikleri görün derim. Ayrıca buraya gelmişken Al Kharijiya ve Mahazza gibi tarım köylerini de gezip görün.

Zallaq

Bahreyn’in batı kıyısında yer alan Zallaq, gezilip görülmeye değer bir tatil köyüdür. Bu köyde birçok tarihi yapı ve doğal güzellik alanı bulunur. Buraya geldiğinizde ilk dikkatinizi çekecek şey Al Jazaer Plajıdır. Beyaz kumlar ile popüler olan bu plaj, yıl boyunca çok sayıda turist ağırlamaktadır. Burada çok sayıda lüks konaklama yerleri ve eğlence alanları bulunur. Yine birçok balıkçı teknesi bulunur. Buraya kadar gelmişken köyün yakınlarında yer alan El Arin Doğal Yaşam Parkı’nı ziyaret edin derim.

Manama

Manama, Bahreyn’in başkenti ve yaklaşık 155 bin nüfusuyla ülkenin en büyük şehridir. Oldukça modern bir yapısı bulunmaktadır. Burada gezilip görülecek çok sayıda yer bulunmaktadır. Buraya yolunuz düşerse El Fatih Cami, Bahreyn Kalesi, Bahreyn Ulusal Müzesi, Barbar tapınağı, Kraliyet mezarlığı ve İnci Çıkarma Müzesi gibi turistik yapıları da ziyaret edin. Ayrıca alışveriş için de bu şehir tercih edilebilir.

Er-Rifaa

Bahreyn’in ortakuzey kesiminde Er-Rifaa, gezilip görülmesi gereken tarihi bir kenttir. Ülkenin kalbi olarak bilinmektedir. Ülkenin en önemli petrol yataklarının bulunduğu yerdir. Şehirde otantik çarşılar, caddelerde sıralanmış halde bulunur. Burası daha çok eski ile yeninin buluşma noktasıdır. Buraya gelip bu tarihi yerleri ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca Orta Doğu’nun en ünlü golf sahalarından biri bu şehirde bulunuyor.

Al-Muharrak

Ülkenin kuzey kesiminde yer alan Al-Muharrak, yaklaşık 25 bin nüfusuyla ülkenin en büyük 2. şehridir. Ayrıca ülkenin önemli ticaret merkezlerinden biridir. Burada gezilip görülecek birçok yer bulunmaktadır. Yolunuz buraya düşerse Nargile, nane çayı gibi Orta Doğu kültürünün unsurlarını cafelerde içebilirsiniz. Dilmun Medeniyeti’nin izlerini taşıyan bu şehri mutlaka gezmenizi tavsiye ediyorum.

Kur’an Evi

Ülkenin başkenti ve en büyük şehri Manama’nın Hoora ilçesinde yer alan Beit Al Qur’an (Kur’an Evi), 1990 yıllında ziyarette açılan dünyanın en ünlü İslam müzelerinden biri olarak kabul edilmektedir. Burada Dünyanın en önemli el yazması Kur’an’ları sergilenmektedir. Yine bunun dışında İslam tarihi ile ilgili birçok eser sergilenmektedir. Şiddetle ziyaret etmenizi tavsiye ederim.

Fatih Camii

Ülkenin başkenti ve en büyük şehri Manama’da yer alan Fatih Cami, 1988 yıllında ziyarette açılan 6500 metrekarelik alanı ile dünyanın en büyük  camilerinden biridir. Yaklaşık 7 bin kişilik kapasitesi bulunuyor. Cami ismini Bahreyn’in kurucusu Ahmed Al Fateh’den almıştır. Caminin içerisinde birde harika bir kütüphane bulunuyor.

Amwaj Adası

Ülkenin kuzeydoğusunda yer alan Amwaj Adası, Başkent Manama’ya yaklaşık 10 km uzaklığında yer alan bir yapay adadır. 4.31 km²’lik bir alana sahip ada üzerinde birçok üst düzey yemek restoranları, çeşitli konaklama alternatifleri  ve eğlence alanları bulunmaktadır. Sevdiklerinizle birlikte güzel vakit geçirmek için bu adaya gelebilirsiniz. 2016 yıllında adadaki bütün çalışmalar tamamlandı.

Hawar Adaları

Bahreyn’in güneyinde yer alan Havar Adaları, 7 büyük ve yaklaşık 25 küçük adacıktan oluşur. Bu adaların içinde en büyük olanı Hawar Adasıdır. Katar’ın hemen kıyı şeridinde yer alan bu ada, gezilip görülmeye değerdir. Özellikle kuş gözlemciliği için tercih edilebilir. Yolunuz düşerse sevdiklerinizle birlikte bu adayı ziyaret edin derim. Buraya gelip günübirlik bir gezi düzenleyebilirsiniz.

10  Bahreyn Kalesi

Ülkenin başkenti ve en büyük şehri Manama’da yer alan Bahreyn Kalesi, MÖ 2300’lü yıllarda inşa edilen ülkenin en eski yapısıdır. Fakat bazı tarihçilere göre günümüzdeki kale M.S 6.yüzyılda inşa edilmiştir. Burada yapılan kazılarda birçok tarihi kalıntıya rastlanmıştır. Ülkenin en önemli sembollerinden biri olup yıl boyunca çok sayıda kişi tarafında ziyaret edilmektedir. Burası aynı zamanda Portekiz Kalesi olarak da bilinmektedir.


Bunlar dışında Bahreyn hakkındaki genel bilgileri bir liste haline getirdik. Şöyle ki;
Bahreyn

Nüfus: 1.396.829

Başkent: Manama

Resmi Dili: Arapça

Para Birimi: Bahreyn dinarı

Bulunduğu Kıta: Asya

Kuruluş Tarihi: 14 Ağustos 1971

Saat Farkı: Bahreyn’de yerel saat Türkiye saatine göre 1 saat ileridir.

Ne Zaman Gidilir: Buraya gitmek için en uygun zaman dilimi Ekim ve Şubat ayları arasıdır.

Vize Durumu: Bahreyn vize isteyen ülkeler arasındadır, Buraya gitmeden önce vize almanız gerekir.

Bahreyn Nerede, Nasıl Gidilir?
Bahreyn Nerede, Nasıl Gidilir?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz